Suncokret 2012

Koju cenu očekujete za rod suncokreta po toni?

  • 270 e

    Glasovi: 4 6,2%
  • 300e

    Glasovi: 12 18,5%
  • 350e

    Glasovi: 13 20,0%
  • više od 350e

    Glasovi: 36 55,4%

  • Ukupno glasača
    65
  • Anketa je zatvorena .
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Ja sam danas poceo suncokret vrsiti malo sam razocaran posto sa 1 kj skinuo svega 1080 kg 8.9 vlaga 5%primese ali ako gledam finansijski onda kao prosla godina kada sam imao prosek 2270 kg po kj.
 
Pokusali da vrsimo Lg 56.65 koji je na oko bio najsuvlji,ali brzo odustali...previse vlazno.Sacekace kanda svi moji suncokreti pocetak septembra,jer su ostali jos zeleniji...
 
LG u odnosu na Singentu je podbacio.Lg 56.35 nije prešao 1.600kg/jut a izgledao i punio bunker kao da će biti preko 2t
 
Juce skinuo 6.5kj lg 56.35 samo 16m po kj a njiva puna , bunker pun a on lagan kao pero. Iza kombajna se samo crnilo na leniji.Reko da vidim da li to mozda prosipamo kad ono puno praznih zrna!!! Danas skidali 56.65 nista bolje tu je on negde oko 15 po kj. Nisu stigli jos iz silosa ali po prikolicama rekao bi da je negde oko 15m po kj. Sutra nastavljamo sa 56.63 cl da vidimo da li ce mozda taj lg da iznenadi ove godine.
 
Ljudi potrebna pomoc oko suncokreta. Prilicno sam nov sa suncokretom i malo se razumem u njega. Danas bio da probam da ga vrsim i morao sam da napustim. Seme je prilicno zrelo ali stabljika, listovi i glave su uzasno zeleni. Kada sam pogledao u bunker hteo sam da padnem u nesvest koliko je prljavo. Glave su izlomljene i komadici velicine kao seme suncokreta ulaze u bunker. Bilo kakvo podesavanje sto sam probao nije pomoglo. Pored jako velike prljavstine imam i veliki rastur ( nisu prazna semena ). Sito mi je puno zelene mase ( komadici glave ) i seme izlazi pozadi zajedno sa prljavstinom.

Da li ovaj problem imam zato sto su glave jako zelene ili nesto nisam uradio kako treba. Kombajn sam prvobitno podesio kako fabrika preporucuje ( Claas ). Kolega koji ima Tucana vrsi bez problema isto tako zelen suncokret ali obrtaje bubnja sa reduktorom smanjuje na 300.
 
Lg 5665 i 5635 po bunkeru ga ima vise , i krupnije je zrno, ali je singenta teza. Izuzev dolbija koji je prevremeno sazreo i dao najmanje. Od setve pa do vrsidbe Lg je izgledao bolje , ali glavno je ono na vagi. Neoma i kondi su najbolje prosli. Adagio i delfi nismo sejali.
Danas mi se prijatelj zalio na taj adagio da je jos strano zelen, i nikako da krene s vrsidbom, a dosta ga rano sejao.
 
Ja sam danas probao adagio tako zelen da ga vrsim, vrsio 5,5kj vlaga 10-11,5 primese 6,5 a prinos lose 1250 kg po kj...
 
Ljudi potrebna pomoc oko suncokreta. Prilicno sam nov sa suncokretom i malo se razumem u njega. Danas bio da probam da ga vrsim i morao sam da napustim. Seme je prilicno zrelo ali stabljika, listovi i glave su uzasno zeleni. Kada sam pogledao u bunker hteo sam da padnem u nesvest koliko je prljavo. Glave su izlomljene i komadici velicine kao seme suncokreta ulaze u bunker. Bilo kakvo podesavanje sto sam probao nije pomoglo. Pored jako velike prljavstine imam i veliki rastur ( nisu prazna semena ). Sito mi je puno zelene mase ( komadici glave ) i seme izlazi pozadi zajedno sa prljavstinom.

Da li ovaj problem imam zato sto su glave jako zelene ili nesto nisam uradio kako treba. Kombajn sam prvobitno podesio kako fabrika preporucuje ( Claas ). Kolega koji ima Tucana vrsi bez problema isto tako zelen suncokret ali obrtaje bubnja sa reduktorom smanjuje na 300.

Ti nemas onaj reduktor?
Kod mene u cebisu pise korpa u trecu rupu od gore,obrtaj bubnja 660....ja ga teram na 400 i korpu stavim u 10 rupu, tolko o fabrickom podesavanju..
 
Ljudi potrebna pomoc oko suncokreta. Prilicno sam nov sa suncokretom i malo se razumem u njega. Danas bio da probam da ga vrsim i morao sam da napustim. Seme je prilicno zrelo ali stabljika, listovi i glave su uzasno zeleni. Kada sam pogledao u bunker hteo sam da padnem u nesvest koliko je prljavo. Glave su izlomljene i komadici velicine kao seme suncokreta ulaze u bunker. Bilo kakvo podesavanje sto sam probao nije pomoglo. Pored jako velike prljavstine imam i veliki rastur ( nisu prazna semena ). Sito mi je puno zelene mase ( komadici glave ) i seme izlazi pozadi zajedno sa prljavstinom.

Da li ovaj problem imam zato sto su glave jako zelene ili nesto nisam uradio kako treba. Kombajn sam prvobitno podesio kako fabrika preporucuje ( Claas ). Kolega koji ima Tucana vrsi bez problema isto tako zelen suncokret ali obrtaje bubnja sa reduktorom smanjuje na 300.
Obavzno smanji obrtaje ispod 500 i podesi zazor bubnja da ti izlaze bar 50% celih glava napolje, naravno samo ovršenih. Ja mislim da imaš previše zatvoren podbubanj.
 
Cici,smanji obrtaj koliko mozes.gledaj da nije vise od 550-600.Korpu otpusti toliko da pocne da ostaje pozadi neizvrseno u glavi i onda malo dotegni da ga izvrse.A inace mi suncokret radimo kad skoro sve potamni pozadi na glavi i nema nista zelenog lisca na njemu.LG inace dugo zadrzava zelenilo ali mislim da ti moras jos koji dan sacekati.
 
Ne moze ispod 550 obrtaja da spusti,ne bez reduktora,al nema problema manji je precnik doba i kraca korpa na claasu...
Raspusti korpu do kraja i probaj,trebaju skoro cele glave da ispadaju,ako ostaje zrna ti malo dotegni,usmerivace vetra namesti kao za rad u kuruzima,probaj malo da pritegnes gornja sita da se nezabadaju ostaci,a vetar seluj dok nepocne da izbacuje zrno...
Ja sam imao problema kad sam radio sa zitnom korpom,manje zice i uzan razmak pa hoce gusi nekad...
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh