Suncokret 2012

Koju cenu očekujete za rod suncokreta po toni?

  • 270 e

    Glasovi: 4 6,2%
  • 300e

    Glasovi: 12 18,5%
  • 350e

    Glasovi: 13 20,0%
  • više od 350e

    Glasovi: 36 55,4%

  • Ukupno glasača
    65
  • Anketa je zatvorena .
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Prolazio tim krajevima, i vidim dosta naglog susenja suncokreta, jel to neka bolest u pitanju?
 
Ne verujem da je bolest,u pitanju je neujednačen kvalitet zemljišta.
 
Kod nas u ataru se to je praksa već nekoliko godina na rano sejanim parcelama.Samo pocrni stabljika i to kao što kaže Kiraj na lošijim delovima parcela,dolja,breg,slatina.
Mada ima i parcela gde su ti "crni" usamljeni bez nekog pravila i rasporeda a okruženi su sa drugim biljkama "zelenim". Ja bih rekao da je završila biljka svoju vegetaciju.
Po n ekim mojim zapažanjima takve parcele su dale slabiji rod od normalnih.
 
Malopre došao iz atara,uslikao ovaj suncokret ,gde su kondi i LG 56.65 M u mini ogledu.Inače parcela nije orana , nego je tanjirana i podrivana.
Kondi


LG 56.65 M



U istoj duži imam još jednu parcelu Kondija ,sejani u isti dan ali je ta parcela orana.Taj će pre doći za vržidbu.Nisam slikao pošto mi je sunce smetalo.
 
Ta njiva je možda i bolja ali je predusev kukuruz a na ovoj paprika i krastavac
 
Prvi prinosi koji su pali u mom okruženju su veoma šareni ali ipak obećavaju.Košeno je od 1600 do 2100kg/Kj.
 
O pa lepo,a za cenu jel ima nesto novo?Kod nas sad svi cute od nikog ni jednu informaciju nemozes da cujes.Kako se blizi zetva cini mi se da od 50 din nema nista,daj boze da gresim.
 
danas sam video prvi kombajn da ide u polje,kod mene je sareno neke cu moci za 7 dana a neke za mesec dana sejao sam sve 30.marta LG stize ranije dosta,a ostalo mi neoma.Sto se tice cene niko nista ne govori...
 
Kako čujem od Dragana Race iz Zrenjanina cena će po njemu biti između 45 i 50din.Napomenuo da veruje da će biti bliža 50 nego 45.Od jednog vlasnika zadruge čujem da mu je ponuđeno 54 din/kg pre nedelju dana.Sve je to još uvek rekla kazala ali verujem da će se do kraja nedelje ipak neke stvari oko cene znati.
 
Danas obilazio kukuruze pa prešao kod komšije u njivu da se divim suncokretu koji je sejan krajem marta, glave ko točkovi od fiće seme super veliko ko gricko kad otvaram ono prc.Malo smežurano nešto na sve liči ali na ono što nam treba ni blizu.
Obišao moju neomu sejanu 3 maja kad nisam pao iz kombija, Ima svega 1,1-1,2 m stabljika nikakva,tanka ali glave odlične ,srednje pune zrna i to dobro popunjenog.
Primetio sam da ima polegnutih (na 100 kom 3-5 kom brojao sam 7x100 biljaka).Mislim da je razlog što stablo ne može nositi nesrazmernu glavu prema veličini stabljike.
Nadam se da neće neki vetar ili nevreme jer će biti skupljanja do besvesti.
Nikad ranije nisam imao tako "mali" (nizak) suncokret ne znam šta može biti razlog.
 
Jeste prskao sam sa malo jačom dozom.
Kako će se odraziti to na pšenicu sledeće sezone?
Evo ono o čemu sam pisao .Semenke lepe a za deset minuta nisam ništa izvadio iz njih.
 
I ja se pitam kako ce se odraziti na psenicu, pogotovo ove godine sa malo padavina. Da li ce se Pulsar razloziti (ispariti) ili ce morati da se ore? Proizvodjac pise da nema smetnji za psenicu ako se koristi 1,2 l/ha a na forumu sam vise puta procitao da nije preporucljivo sejati psenicu posle ove doze.
 
Nemam pojima doza je bila jača ali su uskolisni korovi dosta dobro podneli tu dozu.
Prskao sam tako i ranijih godina ,nije bilo problema.Uglavnom redukovana obrada(tanjiranje ili frezanje).
 
slika-1.jpg

moj pioner F50 iynenadio sam se koliki je porastao visina je od 2m do 2,3m
slika-2.jpg

pogled na slop biljaka po meni nije lose
slika-3.jpg

razlika moj F50 i komsijin barolo
slika-4.jpg

debljina stabla bice problem istanjirati sa traktorom sa prve slike
slika-5.jpg

velicina glava, sva zrna su puna, po meni bice 4000kg/ha
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh