Suncokret 2012

Koju cenu očekujete za rod suncokreta po toni?

  • 270 e

    Glasovi: 4 6,2%
  • 300e

    Glasovi: 12 18,5%
  • 350e

    Glasovi: 13 20,0%
  • više od 350e

    Glasovi: 36 55,4%

  • Ukupno glasača
    65
  • Anketa je zatvorena .
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Danas pričao sa direktorom Silosa. Ako je slagao mene, slagao sam i ja Vas :) A, ja znam šta ću, njega za gušu :)
 
Danas omlatio suncokret,1250kg/kj Neoma,sva je pregorela,zrno sitno nikakvo,mada dobro naliveno,predato Mlinpek Stara Pazova,400e tona,navodno ako skoci bice doplate.Vlaga 8%.
 
Ja sam danas saznao da je Silos u Kovinu izašao sa cenom od 440e po toni, tj. 52 din po današnjem kursu. Cena franko silos, i definitivno je ta za početak. Ako dođe do probijanja ove cene, na gore, cena će se korigovati.
Bas cu sutra da proverim tu informaciju,ali ranijih godina je bilo veliko drapanje u Kovinskom silosu,u principu bez 10% odbitaka je bilo nemoguce izaci.Zadnje 2 godine nisam nosio pa neznam kako je sad.
 
Bas cu sutra da proverim tu informaciju,ali ranijih godina je bilo veliko drapanje u Kovinskom silosu,u principu bez 10% odbitaka je bilo nemoguce izaci.Zadnje 2 godine nisam nosio pa neznam kako je sad.

Žanji suncokret na vreme, ni prerano, ni prekasno, i ondah će ti odbici biti minimalni. Pa, čak po cenu i vlažan da predaš, manje će sigurno da odbiju. Jer kad je vlažniji, manje se rasipa po njivi nego kad je suv. To je neko moje iskustvo.
 
Neka neka odbiju nekom drugom tu minimalnu kolicinu,nemoraju meni,kod nas ima i bez odbitaka.
To je neko moje iskustvo.
 
Neka neka odbiju nekom drugom tu minimalnu kolicinu,nemoraju meni,kod nas ima i bez odbitaka.
To je neko moje iskustvo.
Ima bez odbitka, ali kad hoćeš da prodaš nećeš ni znati koliko su ti odbili, ima da te uslovljavaju sa cenom. A, ako hoćeš da prodaš nekom drugom za bolju cenu, nećeš moći tako lako da izvučeš robu. Pa, ti izvoli. Moje lično iskustvo.
 
valjda se vlazan suncokret vise raspe, jer je tad i masa zelena i vetar nemoze razdvoiti zrno od zelene mase i sve klizi napolje...
naravno i prezreo suncokret se rasipa ali na drugi nacin, ljusti se pre svega i mnogo ga manje ima, ali na sito ne izadje ni jedan, takav suncokret sa zmajem142 teramo 2B i pola varijatora...
 
valjda se vlazan suncokret vise raspe, jer je tad i masa zelena i vetar nemoze razdvoiti zrno od zelene mase i sve klizi napolje...
naravno i prezreo suncokret se rasipa ali na drugi nacin, ljusti se pre svega i mnogo ga manje ima, ali na sito ne izadje ni jedan, takav suncokret sa zmajem142 teramo 2B i pola varijatora...

To je važilo do pre nekih 10 godina, kada su bile aktuelne sorte iz Novog Sada i Zemuna. A, sada to više ne važi, jer nove sorte Syngente, KWS-a i ostalih su tako projektovane da im zrno i glava pre sazri nego što sazri stablo i lisna masa. Naravno, nisam mislio da zrno bude zeleno zeleno, već vlaga negde od 12 do 14. Što se tiče kombajna, podese se tako da vrše samo glavu suncokreta sa malim delom stabla. Korpe su skroz otvorene i brzina podešena da glave ne razbijene izađu napolje. I onda ćeš imati minimalan rastur zrna, i minimalne primese u ovršenoj masi. Normalno, imaćeš veću vlagu zrana od JUSA, a to nije ''tvoje'' to je Božija voda koja bi i onako isparila, kako kaže moj profesor :)
 
morales ja jos nisam cuo da suncokret neko ostavlja na lager,a oko tog silosa nemoj da mi drzis predavanja jer ih znam kako disu,svake 2 godine menjaju direktore a prethodni se proglasi ludim...a robe stalno fali,nemoj da prodajes muda za bubrege.
 
pogotovo barolo sto moze da se vrse zelen!! ta idi begaj...neki kombajni nemogu da skidaju samo glave, kao recimo moj uredjaj je poput ovih novih kombajna gde se poskidaju prsti sa vitla i samo se stavi grudobran i naravno stuke. kod zmajevog uredjaja sa malim vitlom je to moguc, neznam kako radi kukuruzni adapter u suncokretu, dal on moze samo glave da skida...
ja naj vise volim da vrsem sa tom vlagom 12-13 i to je neka optimalna vlaga za rad kombajna,a necistocu pravim koliko ja hocu, do te mere da im je zao da mi odbiju toliko i ja sam u plusu,em nema zrnadi po njivi, em mi smanje necistocu, znaci suncokreta imam koliko ja hocu a ne koliko je rodilo:haha:
 
Dragane jos vise mase ulazi sa kukuruznim adapterom,a mislim i da sa malim vitlom nemoze samo glave da skida jer nisko stoji heder.
 
morales ja jos nisam cuo da suncokret neko ostavlja na lager,a oko tog silosa nemoj da mi drzis predavanja jer ih znam kako disu,svake 2 godine menjaju direktore a prethodni se proglasi ludim...a robe stalno fali,nemoj da prodajes muda za bubrege.

Ne pričam ti ja da stavljaš na lager već da prodaš. Što se tiče tog silosa, znam i i ja dosta o njemu, sigurno i više od tebe. Od privatizacije imali su dva direktora, jedan je bio gospodin Šaranović, koji je sam sebe proglasio kako ti kažeš ''ludim'', jer je kako se sumnja krao robu za čoveka koji je na prvoj licitaciji kupio Silos. Trenutni direktor je drugi, otkupio je silos, a ujedno i dugove, za njega se ne zna da l muti ili ne, ali j...b... za sad se nešto radi. Ta roba koju je predhodni direktor negde ''sakrio'' je vraćena ljudima. Uostalom, ovde smo da pričamo o ceni suncokreta, a ne o tome ko je šta radio. ako imaš nešto da me pitaš, pošalji mi na privatnu poruku, rado ću da odgovorim na sve što znam. Zemljaci smo :)
 
dragane sa tim uredjajem se spusta heder do te mere dok ne pocne da gura stabljike unapred i na kraju samo odseca glave, zato sto je vitlo malo i povuceno do kraja. probam ja kod mene na tu foru al ne uspeva, glava ne uspe da legne na stuke a vitlo ga vec zahvati i uspravi ga, odsecanja su i do pola metra...
 
Znam i ja sa velikim vitlom radim,a kacio sam prosle godine i heder sa malim vitlom i ja tu neku razliku nisam primetio
 
vidim njive kod ovih sto imaju taj uredjaj, da su sve stabljike nagnute i u donjem delu prekrjane i poskidane samo glave, verovatno se bas dosta spusta heder nisko da bi imao taj efekat...
kod mene sve stabljike stoje pravo:haha:
 
Oterao jutros ostatak suncokreta,vlaga 6,2%,necistoca 1,5%....
Kamion koji je juce oterao suncokret vagnuo 20.250kg,zita tovari 30.000kg,ima tereta,uff samo da je brecila jedna kisa....

I da cena je sad 405e/t...
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh