Suncokret 2012

Koju cenu očekujete za rod suncokreta po toni?

  • 270 e

    Glasovi: 4 6,2%
  • 300e

    Glasovi: 12 18,5%
  • 350e

    Glasovi: 13 20,0%
  • više od 350e

    Glasovi: 36 55,4%

  • Ukupno glasača
    65
  • Anketa je zatvorena .
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
imam osecaj da ce da se kaju svi koji ga ne poseju.Jos kad cujem price ,kao imaju dojave bice 27,bice losa cena tad tek volim da to radim.Mislim da cemo ga ove godine popusiti na kukuruzu na ceni jer se samo on seje,repe ima dosta u mom kraju i tu su navalili ljudi,soje slabo i suncokreta jako malo.
 
Iz vasih usta u bozije usi!!!!
Ja sam po 165E placao vrecu od 150000 biljaka,ustvari platicu je kad budem izneo suncokret,ali ta je cena za LG.Neoma mislim da je 185E.

Petar84@Dobit ti dosta zavisi i od toga da li sve redis sa svojom mehanizacijom ili placas usluge.
 
@ddragan
Ko ima svoju mehanizaciju treba takodje da racuna cenu usluge (oranje npr 40e trosak, a ne samo naftu). Traktor treba svakih x godina zameniti, raonici se tupe, skrivi se plug i jos milion drugih predvidjenih i nepredvidjenih troskova ima.
 
QUOTE=ddragan;502363]Iz vasih usta u bozije usi!!!!
Ja sam po 165E placao vrecu od 150000 biljaka,ustvari platicu je kad budem izneo suncokret,ali ta je cena za LG.Neoma mislim da je 185E.

Petar84@Dobit ti dosta zavisi i od toga da li sve redis sa svojom mehanizacijom ili placas usluge.[/QUOTE]

Jasno mi je to,mislio sam ovu i sledecu godinu da na celoj povrsini koju posedujem zasejem kukuruz,ove je vec posejan,a trebalo bi i sledece,vec posle toga bi trebalo malo da promenim,pa zato razmisljam o Suncokretu,izvinjavam se za mali off.

Od mehanizacije ja konkretno imam sve,sem kombajna,ali sto kaze @bojcetic i te se masine habaju.Daj Boze da svi koji ga seju dobro prodju,ali kolko vidim i ovde i kod mene u selu se ljudi svake godine nadaju da ce dobro proci sa suncokretom,pa to uglavnom ne biva bas tako.
Lepo bi bilo da neko ko seje suncokret izvede celokupnu kalkulaciju za ovu godinu,mislim na ulozena sredstva,amortizaciju.Normalno na cenu mi proizvodjaci ne mozemo uticati.
 
Petre izvescu ti ja kalkulaciju,a ti mi samo reci koliko ce da rodi?U zadnjih par god nemas nekog pravila,nekad ode gore pa budu lepe pare,nekad spadne pa se jedva pokrpis...
A sto se tice mehanizacije normalno je da se haba cim radi,ali ti na odredjenu masinu imas amortizaciju na nekom godisnjem nivou.NPR.ti raonici otprilike kostaju oko 3500 x 2=7000 i u proseku odrade 60 kj sto izlazi malo preko 100 din/kj+ gorivo+amortizacija traktora i to je otprilike oko 2000 po kj.Nevidim logiku da racunas punu cenu obrade jer ti to ne placas i nemas troskove,a sve sto nije trosak spada u dobit.Bar ja tako gledam na to.
 
Recimo da rodi 2 t/jutru.
Tacno je da za neke stvari-delove imas predvidjeni vek trajanja i to mozes da ukalkulises,ali se cesto desavaju nepredvidjeni kvarovi koji umeju i te kako da kostaju,meni je tokom predsetvene pripreme otisao i akumulator i anlaser,220 e odose ko da ih nikad nije ni bilo.Hocu da kazem da se cesce ili redje desavaju svakakve stvari,lomovi,pucanja gume i razne druge stvari,koje ne mozes da predvidis,tako da ipak mislim da je @bojcetic tu u pravu,jer ako racunas punu cenu obrade onda vidis kolko je proizvodnja stvarno isplatljiva.Mislim da je pisano u jednoj temi o tome.
Kad se vec pominje zarada,jel je neko od proizvodjaca racunao zadnjih par godina i izracunao kolko je dobio na jesen (bilo to manje ili vise)?
 
treba tu i dosta srece da imas 2t/kj jusa, na vagi bas vole da skidaju kad je suncokret u pitanju , pa ako rodi dve tone, to ne znaci da ces i da imas za naplatu dve tone.

Pretprosle godine padala kisa u cvetanju suncokreta,...prosle godine ga skinuo grad.
 
Slažem se sa svima da je dobit diskutabilna, ali i ulaganje je malo u suncokret, ako ti rodi više od 2 t šta onda??? Matematike ćemo da svodimo na jesen...
 
Suncokret posejan 12.IV za koji dan će početi sa nicanjem.Po neki se promolio.



Treba da sejemo još 35 kj ali je prevlaženo.
 
Ima toga i kod mene sila.Ukoliko pored stabljike nema listova ili kotiledona onda su to zečevi ili ostala krupna divljač.Ukoliko nađeš kotiledone i liske onda je to makazar.
 
Tamo gde su samo ljuske to su misevi vadili(ima mala rupica gde je bilo seme),tu gde je samo stabljika bez kotiledona mora da ima i govanca od zeca.Ja moram da presevam jedno 12 vrsta pored deteline,nije ostalo 10%.
 
Kod mene se Neoma i F50 uredili,lepo izgleda..ali sam se odusevio sa Zp zalemom (ostalo od prosle godine) kako je nikla i koju energiju klijanja ima!Inace suncokret sejan 3. i 4. aprila!
 
Ima li ko način da mu je uspelo zaštititi suncokret od zečeva koji ga pasu.Kod mene šteta na jednoj parceli minimum 10%.
 
Evo nađeno rešenje.Kalijev sapu u koncentraciji od 2% se rastopi u prskalicu i odrade se obodi njiva.Posle toga mirna glava.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh