Subvencije za mlečno govedarstvo

Kod nas jos nema nikakve uplate,niti premija niti za umaticena grla...cim uplate ice pola na klanje,nismo ni osemenjavali od letos krave,bilo pretoplo,sad kaze matori prepolovit ce stado,svi se nadamo bice bolje bice bolje cekamo celu godinu na te subvencije i jos ni sad ne mogu da plate,zalosno je sto se mucis dug period da dodjes do nekog grla i na kraju vidis da je sav trud bio uzaludan i da to nema nikakav smisao...
A i to za kukuruz kad su rekli ispalo ko da su vec podelili a na kraju ce ispasti da je stvarno neko uzeo ali ko ni nema papak ni u zamrzivacu a kamoli u dvoristu.
 
Obećanih 500kg kukuruza biće ali kao pozajmica tj dogodine ga vraćaš. I to ide preko mlekara koje su preuzele na sebe da zainteresovanim proizvođačima to isporuče i verovatno će to vraćanje da bude kroz mleko po ceni koju oni odrede. Toliko o pomoći od ministarstva,ako je to pomoć.
 
Ispada znači da je bolje uzeti kredit od banke i kupiti kukuruz nego uzeti od države jer će mlekare da nas ogule pa bude "kod kuma dva ujma"
 
A kad li ce da daju taj kukuruz,znaju li se neki okvirni uslovi,il je to ostavljeno mlekarama da odrede? Nije mi hitno nista,imacu do pola marta,za dalje moram kupovati.
 
kako pozajmica??pa zar nisu rekli da ce se DATI a ne pozajmiti farmerima???otkud ti to da ce ici preko mlekare?
Pa zar ti stvarno mislis da ce oni dati 500kg kukuruza meni tebi ili nekog drugom postenom seljaku koji se bavi proizvodnjom? to su price za javnost da nas svi mrze i da narod okrenu protiv nas....uzmi u obzir da oni nista ne daju a ako i daju to mora da zakomplikuju da sto vise njih odustane od toga.
 
Ja sam dobio još pre desetak dana to obaveštenje od moje mlekare-Lazar Blace i uz to obrazac u kome se popunjava za koliko krava konkurišeš za po 500kg. A po kojim uslovima ide vraćanje ugovara se kasnije ako si zainteresovan,a ja nikako nisam.
 
Kod nas je situacija takva da nam je zadnja premija za mlijeko isplacena za april mjesec, sto znaci da nam ministarstvo duguje subvenciju za sedam mjeseci, a to opet znaci da se nakupilo dosta duga, nekim farmama i preko 70.000 KM. Neke banke su najavile da ce preuzeti i platiti dug farmerima uz proviziju od 5%, ali i to neide.
 
Dokle god ovi idioti sa vlasti ne shvate da prazna obecanja i sarene laze cine visestruko zlo poljoprivredi,a konkretno stocarstvu,ici cemo silaznom putanjom.Jer dok nas zamajavaju odredjenim subvencijama,bonusima,premijama,mi u iscekivanju istih radimo na ivici rentabilnosti,a neretko i ispod tog limita.Po onoj narodnoj ne lipsi magare do zelene trave,ali magare nece jos dugo opstati ovakvom politikom.Bolje da nam kazu da smo prepusteni sami sebi i bozjoj milosti pa sta nam bude (sto mi u principu i znamo),i onda ili da praznimo stale,ili kako se ko snadje.Ovako,stvara se slika u javnosti,pre svega kod ovih "gradskih" sto misle da mleko na selu tocimo sa cesmi,kao da smo bogom privilegovani u ovoj zemlji i majcinski sagledani od strane drzave.Dok je stanje na terenu ko na divljem zapadu.Iz'em ti drzavu kojoj je svejedno sto se vise puta desetkovani stocni fond opet prepusta daljem propadanju,jer,pobogu,pa uvescemo mleko u prahu,meso staro deset godina,junice sumnjivog kvaliteta i porekla...moze nam se...
 
Nadodao bih se na nevezano za temu IVAN ILIC o curenju mleka sa cesme,dosli su danas iz jedne zajednice ovisnika sve je to u sklopu nase crkve,dosta skromno zive mi im poklanjamo mleko,i sad pita mene decko (30-setak godina ima vec je duze vreme unutra pred izlazak) kaze kako krava dodje do mleka,i sad ja pocnem da pricam da kada se oteli zensko tele cekas oko 15meseci osemenjavas(pita sta je to,ja objasnim) posle opet cekas 9 meseci ako uspe naravno,pa onda se oteli i dolazi na mleko i posle par meseci opet osemenis,pa muzes dok ne bude steona 7 meseci pa moras da prestanes da muzes pa opet ispocetka,a ako ne ostane steona ona polako smanjuje i na kraju moze na klanje aceko si 2 godine.Njih dva me gledaju kaze mi mislili da to samo muzes stalno,kao to cela nauka,pa reko mnogi misle da mleko dodje nama u tetrapaku,ali sta ces ne ocekujem ja od nekog da zna sve ali na zalost ljudi koji zive u gradu samo znaju sto vide na televizoru, , a to je daleko od stanja u kom se nalazimo.Najlakse je pokazati na tv jednog sa 20(naravno neujavljaenih) radnika i kako je to sve super i dobro a kad jos on kaze da ima zarade onda dovidjenja, program ne gledam godinu dana.
 
Te sto prikazuju na tv ili su peraci para ili su dobili bespovratne kredite. pa sad moraju da pricaju sta im se kaze ,trece nema .
 
Kod nas je bila otkupna stanica za mleko,pravili su sir i prodavali u Beogradu.Radili su 10-ak godina i prošle godine zatvorili zbog neekonomičnosti.
 
Znam jednog farmera iz okoline Novog Sada, ima 30 grla HF i svo pomuženo mleko siri i prodaje. Pravi od mladog sira za pekare do kačkavalja i trapista za eksluzivne restorane u NS. Plus radi zemlju, ne staje momak, samo radi i spava, ali ima prihode duplo veće nego da prodaje nekoj mlekari. Sve je stvar izbora, mislim da kroz kvalitetne proizvode mnogo bolje se prođe na pijaci nego sa mlekarom. Takođe jedan farmer iz Zrenjanina ima 10 vrhunskih simentalskih krava, deo mleka prodaje ispred kuće, na večernjoj muži u dvrorištu je ko na žurci, u svakom momentu je 15 ljudi čeka na mleko, cena 55 din, plus sirevi koje prodaje na pijaci. Mislim da je to pun pogodak za manje proizvođače, izbegnu razno razne nakupce, potrošači dobijaju jeftinije proizvode, samo da se vodi računa o kvalitetu i ne može da se propadne.
 
Nazad
Vrh