Subvencije u poljoprivredi za 2024 godinu

@Boderlica Normalno da jesam u svakoj temi jer ipak sam moderator. 😁
Ne možeš nikoga da deklarišeš jer nisi bio ni u čijim cipelama tako da svoju sujetu hrani negde drugde a biraj malo reči kada se nekome obraćaš, to je ogledalo tvoje duše, ne moje. 😉
Ne poznajem licno coveka, ali imam utisak da on ako se jednom dnevno ne posvadja sa nekim ne moze uvece da legne da spaava. Nesto ga izjeda iznutra i ne da mu mira.
 
Cela priča postaje potpuno besmislena. Kada je pogažen prethodno potpisan sporazum zašto bi se poštovao bilo koji sledeći. Finale cirkusa bi bilo da se ne isplati ništa a da se nađu udruženja koja bi tu meru podržala. Ne sumnjam da bi se i takav poduhvat sproveo bez ikakvih problema. Ono što ostaje kao činjenica je da su svi koji su kupili sertifikovano seme verujući u dogovorene i potpisane dokumente ispali kompletne budale. Davanje svima po 10 hiljada bez računa je finasiranje mase ljudi koji ne obrađuju zemlju na ušrb onih koji rade što verovatno i jeste cilj. Nema nama pomoći, laka vam noć drugari.
 
Šta od toga dobro može da ispadne, baš ništa. Kao što smo imali partiju penzionera koja se zalagala za smanjivanje penzija tako imamo i udruženja poljoprivrednika koja se zalažu da se isplati manje od potpisanog. Sve je to kod nas normalno.
 
Po mom mišljenju nije to baš tako crno belo. Za 10.000 se zalažu oni bez računa, a za 17.000 oni sa računima. Tako da se svi zalažu da dobiju maksimalno koliko bi mogli da izvuku. Znači ne zalažu se da dobiju manje od potpisanog već da dobiju bar nešto što je više od ništa. Logično!

Kad se malo dublje zagrebe, i razmisli ko to nije kupio sertifikovano seme a znao je da ono donosi dodatnu subvenciju? Pa većinom onaj ko nije mogao da toliko isfinansira! A to su pretežno oni mali, koji su iscrpeli sve rezerve i koji su na klackalici da nestanu kao poljoprivrednici. Po mom mišljenju neuporedivo ih je više nego arendaša koji uzimaju subvenciju za sebe, a za koje se sad mnogi kače. I onda dođe suša i dodatno pogura klackalicu na stranu propadanja. Takvima bi tih 10.000 možda pomoglo da tu klackalicu još malo zadrže da ne prevagne na pogrešnu stranu, da dobiju još jednu šansu. Sa druge strane time bi bili zakinuti oni koji su kupili sertifikovano seme ispravno verujući da se dogovorena pravila moraju poštovati. I kako sad odgovoriti na tu dilemu?

Možda bi pomoglo ako se zapitamo koliko je u nama solidarnosti, da se bar malo pomogne našim kolegama koji su na ivici. Jer što nas je više u poslu bolje je za sve nas. U suprotnom će biti ono da velika riba maloj ribi jede rep, samo niko ne zna koliko velika riba se može pojaviti...
 
Sporazum je potpisan 22.jula i sadržao je tačku da se davanja odnose na sertifikovano seme sa računima. Od tog dana do sada niko nije imao primedbe na postignut dogovor. Kada je došlo do raspisivanja poziva i isplate javljaju se udruženja i pojedinci koji sa zakašnjenjem od tri meseca shvataju da to ništa ne valja, zaključuju da je 10 hiljada bolje od 17, pristaju na izmenu uslova i to na štetu onih koji su postupili prema sporazumu i ispunili uslove. Nikako ne mogu da nađem objašnjenje za takvo ponašanje osim miga koji su dobili kako bi pronašli naknadnu pamet. Više me ni ne zanima šta će se dalje dešavati cela priča je potpuno besmislena i uzaludna. Znam samo da mi neće pasti na pamet kupovina apsurdno preskupih sertifikovanih semena soje i pšenice ubuduće samo moje dorađeno u kućnoj radinosti. Dozvolio sam da me slažu i priznajem da sam ispao bolno naivan a jednom mi je dosta. Položaj poljoprivrednika je tačno takav kakav zaslužuju. Nemojte tražiti krivca u državi, tajkunima, masonima, templarima nalazimo se upravo tamo gde smo sami sebe smestili. Pozdrav svima, želim vam mnogo sreće biće nam potrebna.
 
Poslednja izmena:
Po mom mišljenju nije to baš tako crno belo. Za 10.000 se zalažu oni bez računa, a za 17.000 oni sa računima. Tako da se svi zalažu da dobiju maksimalno koliko bi mogli da izvuku. Znači ne zalažu se da dobiju manje od potpisanog već da dobiju bar nešto što je više od ništa. Logično!

Kad se malo dublje zagrebe, i razmisli ko to nije kupio sertifikovano seme a znao je da ono donosi dodatnu subvenciju? Pa većinom onaj ko nije mogao da toliko isfinansira! A to su pretežno oni mali, koji su iscrpeli sve rezerve i koji su na klackalici da nestanu kao poljoprivrednici. Po mom mišljenju neuporedivo ih je više nego arendaša koji uzimaju subvenciju za sebe, a za koje se sad mnogi kače. I onda dođe suša i dodatno pogura klackalicu na stranu propadanja. Takvima bi tih 10.000 možda pomoglo da tu klackalicu još malo zadrže da ne prevagne na pogrešnu stranu, da dobiju još jednu šansu. Sa druge strane time bi bili zakinuti oni koji su kupili sertifikovano seme ispravno verujući da se dogovorena pravila moraju poštovati. I kako sad odgovoriti na tu dilemu?

Možda bi pomoglo ako se zapitamo koliko je u nama solidarnosti, da se bar malo pomogne našim kolegama koji su na ivici. Jer što nas je više u poslu bolje je za sve nas. U suprotnom će biti ono da velika riba maloj ribi jede rep, samo niko ne zna koliko velika riba se može pojaviti...
Zašto misliš da je samo ,,mali" (nije još definisano ko je mali) na ivici ?
Mali puca malo, veliki puno, uvek bilo i biće.
Da li po tebi treba da se ispoštuje dogovoreno i potpisano ili ne treba ?
Mani solidarnosti, nikada solidarnost nije uzvraćana, nikada.
Da li treba da se olodarišemo sa nekim ko nije hteo ništa da uradu za sebe ? Pa kako obnda da uzvrati solidarnost za nas ?
 
Tvrdim da država nema nameru da isplati ni po dogovoru (bruto manje novca), a ni to što kao nudi (bruto više). Cilj im je da nas posvađaju, zavade i vladaju.
 
Не свађа држава никога, свађају се сами међу собом. Једни оптужују мале, мали велике, ратари сточаре, сточари ратаре, а воћари и повртари све остале. Генерално сви треба да добију паре мирна Бачка како се код нас каже. То што ће субвенције добити неко коме не припадају па што, узимате земљу у закуп на такав начин? Ако, вам, закуподавце не да субвенције немојте узети ту земљу и немојте кукати штоје неко други узме. Маса пољопривредника има на овоме форуму који су узели земљу у закуп и дали пола или целе субвенције закуподавцу. Чак, има оних који један део робе предају на закуподавца и обезбеде му рачуне за семе. И шта ту ко може, ту ни држава ни правосуђе не може ништа да уради. Људи направе уговор о пословној сарадњи и не можеш им ништа ни што немају мотику, а не механизацију. Свако ради како мисли да је за њега добро, ако мисли да може без субвенција и да му је количина битна тај ће до количине хектара доћи на све могуће начине и то није наш проблем. Свако се у коло хвата док, не испадне из њега.
 
Жваки је рекао да никад нису биле веће субвенције.О којој ви Држави причате?Дали је имамо уопште...Него реците ви мени колико има у вашој околини младих људи испод 30год да се баве овим послом.Код мене најмлађи Сељак 34 год.
 
Poslednja izmena:
А ако пристанемо на 17000 онда смо нормални? Иако свесно улазимо у процес од годину дана за исплату истих тих субвенција? Шта као
даће паре одма соларно? Има да их развлаче да их пола од оних који требају неће добити и опет на истоме. Остаће дужни и то ће ићи у недоглед као са платама, пензијама и које чиме што су на одложено плаћали док инфлација не одради своје. Шта као свима ће тих 17000 дин помоћи чак и ако их добију 2030год? Мислиш да су сточарима помогли што су им дигли поједине субвенције, а по годину и више дана им нису исте уплатили? Каква ти је то помоћ кад се надаш нечему по пар година, како и где ту помоћ да укалкулишеш? Ако не добијеш одма већ за пар месеци, година како су ти помогли? Оћеш отићи и узети семе, нафту на црту и рећи чим добијем 17000 дин доћићу да ти платим и они ће рећи ма опуштено!?
 
Koliko sam shvatio iz ovoga videa da je greška države bila što je subvencije dozvolila do 100ha a država nema buđžet za tako nešto i neće ga imati skoro i treba mesečno izlaziti u proteste.Nije samo za sertifikovano seme nego za sve.Ove godine svi zadovoljni cenama žita,kukuruza,suncokreta (niko ne protestuje.)
Trebalo bi doći do cifre koliko ima gazdinstava koja uzimaju subvencije a ne obrađuju zemlju ali isto tako treba doći do podataka onih koji su stotine ha rasporedili na rodbinu,komšije...Sve to treba jednom strogom kontrolom eliminisati u pasivni status i mislim da bi bilo boljei subvencije bi mogle ići gore a i novac bi dobio onaj koji radi zemlju.
 
Zašto misliš da je samo ,,mali" (nije još definisano ko je mali) na ivici ?
Mali puca malo, veliki puno, uvek bilo i biće.
Da li po tebi treba da se ispoštuje dogovoreno i potpisano ili ne treba ?
Mani solidarnosti, nikada solidarnost nije uzvraćana, nikada.
Da li treba da se olodarišemo sa nekim ko nije hteo ništa da uradu za sebe ? Pa kako obnda da uzvrati solidarnost za nas ?
Zato što vidim šta se u mojoj okolini dešava, tj. samo za male sam čuo da su potpuno pukli. Pre neki dan sam pričao sa čovekom koji je upravo prodao traktor i izdao zemlju u arendu. Napustio je poljoprivredu. Rekao mi je: " neka se dalje radi zemlju onaj ko ima snage i živaca, ja više nemam ni jedno ni drugo...".

Potpisano treba uvek da se ispoštuje! Ali ove godine se desila suša u rangu elementarne nepogode. Kad se stavi na vagu subvencija i pomoć od elementarne nepogode, gde bi trebalo da pretegne?
 
Zato što vidim šta se u mojoj okolini dešava, tj. samo za male sam čuo da su potpuno pukli. Pre neki dan sam pričao sa čovekom koji je upravo prodao traktor i izdao zemlju u arendu. Napustio je poljoprivredu. Rekao mi je: " neka se dalje radi zemlju onaj ko ima snage i živaca, ja više nemam ni jedno ni drugo...".

Potpisano treba uvek da se ispoštuje! Ali ove godine se desila suša u rangu elementarne nepogode. Kad se stavi na vagu subvencija i pomoć od elementarne nepogode, gde bi trebalo da pretegne?
Ne bih da komentarišem poteze ljudi koje ne poznajem i ništa ne znam o njima.
Kod nas su neki tražili povod da se ne bave poljoprivredom i sada ga našli, a ,,manhi" od njih nastavljaju. Tako da je stvar do čoveka.
Zašto je problem da ,,mali" radi voćarstvo, povrtarstvo, stočarstvo ili da se zaposli (kao 95% naših kolega sa foruma) ili da se bavi nekim dodatnim poslom ?
Problem se ne sme rešavati nanošenjem nekome štete (onima koji su kupili seme), a niti kršenjem sporazuma.
Problem se rešava na drugi način, a vlast ne želi da reši problem, želi da nas trajno zavadi i da trajno rade šta hoće.
12-13 godina imaju apsolutnu vlast i ni jednu jedinu oblast nusu sistemski rešili, čak naprotuv postojeće su uništili.
Tvrdim da neće propasti neko zato što neće dobiti za sertifikovano seme, isto tako tvrdim da nikoga neće spasiti 10.000 od propadanja. Ali će se još razoriti moral u Srbiji.
 
Nazad
Vrh