Subvencije u poljoprivredi za 2023 godinu

Koliko shvatam argumentaciju baš je dobro da u godinama kada suša sve spali poljoprivrednici ne dobiju ni subvencije pošto novac ostaje u budžetu.
Priznajem da sam potpuno nemoćan da odgovorim na tako nešto.

Makedonija, BiH, C.Gora nisu u EU ali im to ne smeta da isplaćuju daleko veće subvencije od Srbije i sve po hektaru kao i EU.
Baš nikako i ničim se ne može opravdati stanje u kojem se nalazi naša poljoprivreda. Razlozi su krajnje subjektivne prirode i ne mogu se objasniti nikako drugačije.
 
Mozemo pricati sta god hocemo, ali glavni problem je silana izmisljena administracija U Bg. Delom ih ima i u manjim gradovima, ali to je kap u moru spram Bg. Sve sto su mogli da izmisle i zaposle izmislili su i zaposlili uglavnom po Bg. To sve neko mora platiti jer su to radna mesta koja ne sluze ama bas nicemu, bas kao oni arhivatori.
Novac i koji bi dali za poljoprivredu moraju njima da preusmere jer to je cela armija glasaca, a poljoprivrednici su ipak niza rasa, hteli mi to da prihvatimo ili ne.
Bez obzira sto vecina nas sama zaradjuje i stvara nesto mi smo i dalje seljaci nize vredni od nekog sluzbenika u Bg koji mozda nikad nece videti ni u snu novac koji zaradi jedan prosecan poljoprivrednik.
Sistem je pogresan i u njemu je "sramota u drustvu" reci da si poljoiprivrednik, a nije sramota reci da si partijski cinovnik, influenser, tiktoker itd
Zato su nam subvencije tu gde jesu.
 
Koliko shvatam argumentaciju baš je dobro da u godinama kada suša sve spali poljoprivrednici ne dobiju ni subvencije pošto novac ostaje u budžetu.
Priznajem da sam potpuno nemoćan da odgovorim na tako nešto.

Makedonija, BiH, C.Gora nisu u EU ali im to ne smeta da isplaćuju daleko veće subvencije od Srbije i sve po hektaru kao i EU.
Baš nikako i ničim se ne može opravdati stanje u kojem se nalazi naša poljoprivreda. Razlozi su krajnje subjektivne prirode i ne mogu se objasniti nikako drugačije.
da ti ponovim sta sam napisao------prebace se na neku pomoc ili direktna davanja ili otpis poreza odvodnjavanja itd itd

e sad sto se ja raspravljam sa covekom koji nezna da su direktna davanja isto sto i subvencije---moja greska :rolleyes:
 
Ne znam zašto si onda započeo raspravu kada vidiš da ništa ne znam. Vidim da ti sve znaš šta bi bilo kad bi bilo čemu onda rasprava sa neznalicama. Reci mi samo kada sve znaš kada se desio otpis poreza i odvodnjavanja i šta garantuje da bi se višak novca iz budžeta obavezno preusmerio ka poljoprivrednicima?
 
mene pitas a upravo si sam odgovorio sebi na pitanje
pa zasto bi se desio otpis bilo cega kada svih ovih godina dobijas subvencije po hektaru???

to je bila mogucnost od koje se odustalo,zbog onih protesta

i da sistem po prinosu je trebao biti po kolicini,dakle veci prinosi vece subvencije
garancije nema niko ali posto je to agrarni budzet i u pitanj su mnogo velike pare,niko ti ne garantuje da ces ove sadasnje subvencije i dobiti do negde tamo juna ili juna a mozda i na jesen ukoliko cekali E agrar kada ce sezona 2023 vec biti zavrsena sto se tice ulaganja u istu

porez i odvonjavanje ce verovatno jos poskupeti,ni to niko ne grantuje da nece
 
Ne mogu da se setim da li je tih godina kada je bilo 14000 do 100ha bilo subvencionisanih kredita za mehanizaciju, subvencionisanih bankarskih kredita, pomoci ruralno nerazvijenim, premije za mleko isl?? Mislim da danas mnogo para iz budzeta ode na davanja koja nisu direktna. Veliki je problem sto su te vrste subvencija dobijali uglavnom podobni i clanovi njihovih porodica. Zadnji primer je da se premira svaka litra mleka od onog koji ima litru pa do beskonacno.. Kakva je tu pomoc za malog i srednjeg stocara, pa minimalna. Dok ovi veliki tipa 1000 krava imaju sve pogodnosti od premije po kravi, teletu, mleku, drzavna zemlja i ihahaj pogodnosti. Takve stvari odvlace velike pare iz budzeta za poljoprivredu.
 
Koliko shvatam argumentaciju baš je dobro da u godinama kada suša sve spali poljoprivrednici ne dobiju ni subvencije pošto novac ostaje u budžetu.
Priznajem da sam potpuno nemoćan da odgovorim na tako nešto.

Makedonija, BiH, C.Gora nisu u EU ali im to ne smeta da isplaćuju daleko veće subvencije od Srbije i sve po hektaru kao i EU.
Baš nikako i ničim se ne može opravdati stanje u kojem se nalazi naša poljoprivreda. Razlozi su krajnje subjektivne prirode i ne mogu se objasniti nikako drugačije.
Mislim da mi imamo samo problem usmeravanja novca kako celog budžeta tako i ovog za poljoprivredu.
Građene su kovid bolnice u kojima nema ko da radi umesto da se taj novac upotrebi za saniranje postojećeg zdravstvenog sistema.Zašto bih da uporedim sa poljoprivredom-obe grane vrlo bitne za našu Državu su zanemarene.U poljoprivredi će se skorupa dočepati većinom oni koji imaju i sada već ne znaju šta da kupuju ( znaju oni koji su u sistemu PDV ).Ostali neka glabaju.I naravno,daleko su od kolača.U najgorem položaju su oni sa malo zemlje a to im je osnovni prihod.Njima treba najviše pomoći.A ne onima koji imaju kombajne i traktore koji vrede na stotine hiljada evra.Ali ovde se vodi baš takva politika-Kera sere na veliku gromilu.
Da ne govorimo o auto-putevima,Beogradu na vodi.Stranačke šetnje po Srbiji i mnogo čega gde je novac utrošen.Šta mislite da li bi se taj novac mogao usmeriti na drugu stranu ako smo mi poljoprivredna zemlja...Ili smo samo ekonomski tigar.
I još da ne zaboravim da krenem iz našeg dvorišta.Aerodrom i stadion.Pa kome to ovde treba.Slepo crevo Srbije.Neko će se tu debelo opariti.
 
samim tim ako nema prinosa a nema ni subvencija u susnoj godini kako navodis TE PARE se i ne trose dakle ostaju u budzetu,prebace se na neku pomoc ili direktna davanja ili otpis poreza odvodnjavanja itd itd

sistem eu subvencionisanja nismo u stanju i mogucnosti da kopiramo jer pazi razloga nismo u EU,prosto i jednostavno

hrvatima su subvencije zbog EU,ne zbog same drzave vec su pare iz EU fondova
Samo da pitam kako bi izgledalo to subvencionisanje po prinosu?

Neko iz vojvodine sa 1. klasom zemlje ima npr 12t/h kukuruza a neko na jugu sa 5-6 klasom zemlje ima 7t/h i ko će dobiti više novca, kako će država pomoći onom sa lošijom zemljom i parcelama od 20 ari da napreduje u odnosu na onog iz vojvodine sa parcelama od 5-10 ili 15 hektara koji ima skoro duplo veće prinose i koji je već bogatiji i brže napreduje?

I onaj na jugu ore, seje, djubri, čak i više dizela potroši i više djubriva mora da baci i više kičmu polomi zato što u 20 ari ne moze da udje sa Class-om ili John Deere-om nego sa imt 539 a ima manji prinos...
 
U pravu si kolega sve što si napisao, nije isto, nego da te pitam nešto, pošto je zakup zemlje kod tebe i zemlja na večito.?
Slažem se da je možda najravnopravnije subvencije po ha.
 
300-400 e/h a na večito se slabo prodaje obradiva zemlja i veliki su rasponi cene, ponekog naslednika pijanduru komšija zezne ali to ne računam. Slažem se da su kirije duple i troduple a cene mnogostruko više ali ne bi tolike cene bile da narod nema novca i da nije isplativo.
 
Samo da pitam kako bi izgledalo to subvencionisanje po prinosu?

Neko iz vojvodine sa 1. klasom zemlje ima npr 12t/h kukuruza a neko na jugu sa 5-6 klasom zemlje ima 7t/h i ko će dobiti više novca, kako će država pomoći onom sa lošijom zemljom i parcelama od 20 ari da napreduje u odnosu na onog iz vojvodine sa parcelama od 5-10 ili 15 hektara koji ima skoro duplo veće prinose i koji je već bogatiji i brže napreduje?

I onaj na jugu ore, seje, djubri, čak i više dizela potroši i više djubriva mora da baci i više kičmu polomi zato što u 20 ari ne moze da udje sa Class-om ili John Deere-om nego sa imt 539 a ima manji prinos...
Veoma lako, jednostavno da ne moze biti jednostavnije. Npr subvencija po kilogramu kukuruza ( u zavisnosti od prosecnog prinosa od godine do godine, tj koliko je rodna godina tako se i menja) bude za ravnicarski predeo 20 din po kg, za brdsko planinski 25 din po kg a za planinski iznad recimo 1000 m n.v.30 din po kg....
 
to je sad potpuno ne bitna tema kako bi bilo
ni sad nije ravnopravno ukratko da ti kazem,mada i kako se baviti ratarstvom na 20 ari a ne povrtarstvom ili tako nesto neznam ni ja sam al da ne ulazim sad u novu temu

2008/9 primer
obavezan pio
tada bio oko 45hilj dinara,zdravstveno 30hilj
plus 1000din/h odvodnjavanje(to vecina od ovih vecih nije placala kao ni dan danas)

znaci da je potrebno bilo za nekog od 15hektara da da polovinu novca drzavi da bi dobio ostalu polovinu
oni do 8h nisu ni dobijali subvenciju jer su bili na pozitivnoj 0

subvencije isle i na drzavnu zemlju haos bio,raspisivala se gazdinstva(neki i razvodili) samo da bi se pisalo sto vise zemlje(to ima doduse i danas)
a bilo do 100h
onda su i krenule tanjirace(pricam za psenicu),samo se trcalo po njivi poseje,skine rod(bloesti jos nije bilo)
cena je jedino isto varirala kao i sada---sa cene od 23din 2008godine pala je na 10-11din 2009 godine,zbog sve opste krize u svetu

za krave je bilo 12500din
za koze ovce krmace po 3000
po litri mleka je mislim bilo 1,5dinar pa je podignuto na 4 dinara 2009godine
subvencionisani krediti su takodje bili,naravno mnogo manje nego sada jer je tek i 07/08 iz EU pocela stizati ta neka navodna pomoc oko poljoprivrede


nego samo da mi sacekamo ovu ovogodisnju crkavicu ;)
 
samim tim ako nema prinosa a nema ni subvencija u susnoj godini kako navodis TE PARE se i ne trose dakle ostaju u budzetu,prebace se na neku pomoc ili direktna davanja ili otpis poreza odvodnjavanja itd itd

sistem eu subvencionisanja nismo u stanju i mogucnosti da kopiramo jer pazi razloga nismo u EU,prosto i jednostavno

hrvatima su subvencije zbog EU,ne zbog same drzave vec su pare iz EU fondova
A ko puni te euro fondove Lule ? Pa Hr.
 
Prijatelji bio sam nesto bolestan pa nisam ispratio kako ide ove godine sa obnovom gazdinstva I za ove subvencije po hektaru...??
Zamolio bi ako neko moze da mi odgovori jel treba da se ide u trezor da se obnavlja ove godine gazdinstvo ??
 
Ne moras da ides u trezor. Automatski sve ostaje isto. Jedino bi trebalo da odes ako nesto ujavljujes ili odjavljujes.
 
Nazad
Vrh