Subvencije u poljoprivredi za 2023 godinu

Nama celom selu nije isplaćeno ništa, bila je na početku neka greška jer nam je još u toku komasacija i sada svima i dalje stoji “Primljeno”. Pisalo se o tom problemu ovde, ali ništa se ne rešava i dalje. U pitanju je Uljma kod Vršca.
 
To ne znači da je nema,možda niste tražili na pravom mestu,čovek iz našeg meste je lep primer kako može to da funkcioniše jako dobro.
Znam i primer gde čovek izvozi pod sertifikatom za CH,pšenica belija,suncokret ..itd
To sa izvozom je već neka druga priča. Postoji po meni sto nepoštenih načina da se dođe do zarade u tom poslu. Ali sam ja pravio kalkulacije sa poštenim poslom, bez raznoraznih caka u igri velikih brojeva.
Ne bih dalje išao u diskusiju. Svako ima digitron, minus troškovi, amortizacija, struja, analize, vodena para, doprinosi, bolivanja, ambalaža i td.
 
I one durum pšenice, nemačke 2 sorte,ne sećam se kako se zovu.
Ne znam ja čekam Meru 4 na IPARD u,to mi se čini onako moguće ostvarivo i moguće da se uzmu dodatni bodovi kao korisnik mere 4.
Šta znaš o meri 4 IPARD-a ?
Bilo je savetovanje o meri 4 u Sremskoj Mitrovici pre mesec dana.
 
Šta znaš o meri 4 IPARD-a ?
Bilo je savetovanje o meri 4 u Sremskoj Mitrovici pre mesec dana.
Ne znam mnogo osim onoga što sam pročitao.Bila je prijava od strane ministarstva na viber grupi mislim i tamo sam se prijavio da sam zainteresovan za seminar.Dobio sam obaveštenje da su primili moj zahtev i do sad čekam .
Meni su interesantne 3 operacije tj na 3 RPG-a bi mogao po jednu operaciju.
Operaciju koja se tiče voćnjaka ne bi se petljao jel imam malu površinu 1,2 ha.
Operacija koja se tiče pašnjaka mi je zanimljiva ,imam 10 ha pašnjaka ali mi je problem što treba UG po jedinici površine a nisam za varijantu da držim stoku ali nije isključeno još je u razmatranju.
Polinatorske trake bih moga postaviti na svim parcelama,imam mogućnost da ih održavam samo me interesuje da li zahtevaju neki određeni oblik ili mesto za postavljanje ili može bilo gde na njivi samo da se ispoštuje površina i zaštitni pojas.Kod nas je zgodno ako dozvoljavaju bilo gde da se postavi pošto na kraju svaku njive immo kanale pa bi bukvalno samo malo skratio njivu ,problem bi bio mašinsko održavanje zaštitnog pojasa kad usev naraste.
Operacija kod plodosmene mi isto odgovara tu sam već spremen da uradim za veće parcele .
Ako si bio na savetovanju da li je bilo reči o dve operacije na istoj parceli?
Da se postavi polinatorska traka na parcelu gde se radi plodosmena?
 
Ne znam mnogo osim onoga što sam pročitao.Bila je prijava od strane ministarstva na viber grupi mislim i tamo sam se prijavio da sam zainteresovan za seminar.Dobio sam obaveštenje da su primili moj zahtev i do sad čekam .
Meni su interesantne 3 operacije tj na 3 RPG-a bi mogao po jednu operaciju.
Operaciju koja se tiče voćnjaka ne bi se petljao jel imam malu površinu 1,2 ha.
Operacija koja se tiče pašnjaka mi je zanimljiva ,imam 10 ha pašnjaka ali mi je problem što treba UG po jedinici površine a nisam za varijantu da držim stoku ali nije isključeno još je u razmatranju.
Polinatorske trake bih moga postaviti na svim parcelama,imam mogućnost da ih održavam samo me interesuje da li zahtevaju neki određeni oblik ili mesto za postavljanje ili može bilo gde na njivi samo da se ispoštuje površina i zaštitni pojas.Kod nas je zgodno ako dozvoljavaju bilo gde da se postavi pošto na kraju svaku njive immo kanale pa bi bukvalno samo malo skratio njivu ,problem bi bio mašinsko održavanje zaštitnog pojasa kad usev naraste.
Operacija kod plodosmene mi isto odgovara tu sam već spremen da uradim za veće parcele .
Ako si bio na savetovanju da li je bilo reči o dve operacije na istoj parceli?
Da se postavi polinatorska traka na parcelu gde se radi plodosmena?
Zaprimanje zahteva je bilo potrebno da bi se imalo prava prisustvovati i ništa više. Ali niko nije proveravao, to je bilo zbog ograničenog broja mesta u sali.
Za sada je njihov uslov da se sve radi bez veštačkih đubriva i bez upotrebe SVIH PESTICIDA (herbicidi, insekticidi i fungicidi).
Na žalost ja sam se jedini u sali jasno i glasno pobunio, ostali su uglavnom ćutali.
 
I kako su reagovali na to?
Nisu za neko smanjenje upotrebe ili ograničenu upotrebu?
Bojim se da će većina ići na varijantu da odradi minimalan uslov od 5 g samo da bi došli do bodova za Ipard ili drugih konkursa.
Ja lično se klackam na koju ću stranu.
 
Pare od nadoknade nisu dovoljne ni da nadoknade cenu zakupa zemljišta. Šta će nekome roditi bez pesticida ?
Nemam ja šta dalje da pričam sa njima dok ne promenu stav.
 
Ne razmišljam o meri 4 dok oni ne promenu mišljenje. Zašto bi oni menjali mišljenje kada svi ćute osim jedne ,,budale". I za te trake je ista priča, nadoknadiće ti troškove ali nemaš zaradu.
 
Kad bi oni promenili mišljenje ne bi imali para ni par procenata ljudi da isplate,ovo zamazivanje očiju i ispunjenje nekih zadataka prema EU.Na kraju krajeva oni daju sredstva oni određuju pravila,nisi u obavezi ako ti ne odgovara ne moraš.
Ja se plašim da su zato i ta pravila a ne da nas polako uvedu u neki vid OP.
Ja lično ako ostanu takvi uslovi ulazim sa nekom minimalnom površinom samo zbog konkursa a ne što mi je svest i shvatanje da je to ispravno.
 
Zavisi kako računaš,npr na konkursu 10-40-50 uslov je bio pola ha ,da li misliš da je neisplativo ostaviti 5 g da tih pola ha bude u minusu od npr 500 eu a dobiti za max investiciju 25000 i Pdv na mehanizaciju?
 
Ne može manje od jednog hektara, ne znam da li + trake ili sve zajedno. IPARD ima ozbiljne kontrole i ozbiljne obaveze.
 
Zato i treba raditi ono što si u mogućnosti ,meni lično jako malo treba da dovedem neku minimalni količinu zemlje u traženo stanje tako da bi se lako upustio.što se tiče 10-40-50 Ne znam kako će ljudi pravdati toliki kukuruz šećerac i dokazivati prodaju.Mi smo već bili u tom sistem proizvodnje što smo konkurisali,malo smo se oko prodaje pozabavili i to ide glatko.
 
Nazad
Vrh