Subvencije poljoprivredi za 2013 godinu

Ajde ne mlatite praznu slamu, subvencije su zakonom regulisane i nema sta da se ukida ili ne ukida.
A ko se to jos u Srbiji drzi zakona kao pijan plota i ko garantuje da se zakon uskoro ne promeni,ako znamo da se u ovom Diznilendu zakoni donose za raznorazne tajkune,mafijase i ostale lopove,a sve na stetu gradjana?Ja sam samo konstatovao da bez valjanih subvencija,bar pribliznih uredjenijim zemljama u okruzenju,nemamo sta da trazimo ni na sopstvenom trzistu,a za dalje i da ne razmisljamo...
 
Je l' nama sleduje 12000 din po ha sa povracajem za gorivo ili 12000 + povracaj od 50 din za gorivo? :sta:
 
Sa ovakvom drzavom i njenom ekonomijom nama se i ne ispati da udjemo u evropu. Pojesce nas konkurencija, a necemo moci nista da uradimo, jer upadamo u zacarani krug - da bi bili konkuretni moramo biti bogati, a da bi bili bogati moramo biti konkurentni! Primer Slovenije pre i posle ulaska u EU je vise nego ocigledan.
 
Upravo sam kupio gasno ulje na Nis-ovoj pumpi. Sipao 100litara,otisao na kasu i pokazao tu novu karticu za poljoprivrednike. Nazalost nisam dobio od Nis-a nikakav popust jer jos nisu dobili uputstva. Karticu sam aktivirao(slao popunjena dokumenta pre dve-tri nedelje) ali dzabe!

Evo uostalom sta pise na Nis-ovom sajtu

Novina kod NIS-a je o kartica za poljoprivrednike. Korisnik ove karrtice može biti fizičko lice, preduzetnik ili pravno lice koje ima aktivni status registrovanog poljoprivrednog domaćinstva ili gazdinstva. U NIS-u kažu, da se besplatna NIS kartica za poljoprivrednike (koja je u trenutku preuzimanja neaktivna) možete preuzeti na jednoj od 206 NIS Petrol benzinskih stanica, na kojoj će se dobiti i zahtev za izdavanje i korišćenje NIS kartice za poljoprivrednike.

NIS će po dobijanju zahteva izvršiti stručnu proveru dokumentacije i u roku od 14 dana aktivirati NIS karticu za poljoprivrednike nakon čega postaje spremna za upotrebu.

Upitani kakve pogodnosti omogućava nova NIS kartica za poljoprivrednike, u NIS-u kažu popust na dizel gorivo. Sa NIS karticom za poljoprivrednike, prilikom svake kupovine nekog od dizel goriva (Evro dizel, gasno ulje) na NIS Petrol benzinskim stanicama, biće predviđen popust.

Nova NIS kartica za poljoprivrednike omogućava jednostavnu identifikaciju na NIS Petrol benzinskim stanicama na kojima će biti predviđen popust i ne može biti prihvaćena kao sredstvo plaćanja za kupljeno dizel gorivo.

Način plaćanja za kupljeno dizel gorivo je isključivo gotovinski (gotovina, bankarska kartica ili ček). Prilikom prvog korišćenja NIS kartice za poljoprivrednike, sami ćete kreirati PIN (četvorocifreni broj) koji će se kasnije ukucavati prilikom korišćenja kartice.
 
Jel neko dobio subvenciju u poslednje vreme ili su potpuno stali sa isplatom? Mislim na subvenciju za biljnu proizvodnju onih 6000 po ha.
 
Nije da su samo stali,nego ko zna i kada ce da isplate. Sa kim god pricam ,svi dobili i potrošili. Šta mi vrede subvencije da dobijem za novu godinu kada tad se ne seje ništa,a ovo su kao subvencije za prolećnu setvu .
 
Pricao sam juce sa covekom koji ima 3,2 ha i kaze da je predao zahtev i za regres nafte i za subvenciju zajedno pocetkom juna i da su mu krajem avgusta isplatili sve. Izgleda da su isli logikom bolje da platimo ovima koji imaju manje zemlje vise ce njih da dobije, a oni koji rade vise zemlje neka cekaju! ::jako_besan::
 
Sve vise i vise se prica o obaveznom PDV-u za PG od sledece godine i o porezu na izdavanje zemljista, kao i o minimalnom subvencionisanju.
 
Meni su bar 2-3 coveka rekla da razmisljaju da pogase gazdinstva, smucilo im se sve, 100 papira , placaj listove, overavaj ugovore o zakupu, opet placaj, popunjavaj , nije dobro, ajd opet, cekaj na red,guzva ko na aerodrom, dodjes u sred noci da bi predao oko rucka, posle juri na njivu, tenzija, stres, da bi platili te subvencije ko zna kad, gorivo na pumpama sam skart...rade tako oko 40-ak kj, imaju oko 50 godina,
 
Sve vise i vise se prica o obaveznom PDV-u za PG od sledece godine i o porezu na izdavanje zemljista, kao i o minimalnom subvencionisanju.
Pa subvencionisanje je vec na minimumu.

6000 din minimalno po hektaru,
20.000 din minimalno po kravi
1.000 din minimalno po tovljeniku i jagnjetu
10.000 din minimalno po junetu...

... a ovo je sve uslo u zakon poljoprivrede. Ispod ne moze. Ako bude para u budzetu za poljoprivredu, mogu da podignu recimo sa 6.000 din na 8.000din ili 15.000din, ali ispod 6.000 din ne moze.

E sad, posto je zakon takav kakav jeste, onda se radi na smanjivanju korisnika.
 
Sve vise i vise se prica o obaveznom PDV-u za PG od sledece godine i o porezu na izdavanje zemljista, kao i o minimalnom subvencionisanju.

Bogami porez na izdavanje morao bi da se placa. Da bi nama isplaćivali subvencije u drzavnu kasu moraju pare od negde da dodju, sve je stvar logike.

Meni su bar 2-3 coveka rekla da razmisljaju da pogase gazdinstva, smucilo im se sve, 100 papira , placaj listove, overavaj ugovore o zakupu, opet placaj, popunjavaj , nije dobro, ajd opet, cekaj na red,guzva ko na aerodrom, dodjes u sred noci da bi predao oko rucka, posle juri na njivu, tenzija, stres, da bi platili te subvencije ko zna kad, gorivo na pumpama sam skart...rade tako oko 40-ak kj, imaju oko 50 godina,

Gazdinstva ne moraju da gase jer ionako nece se nista desiti, samo mogu sebe da zeznu, a papira ce biti manje jer je u predlogu drugaciji nacin podnosenja zahteva i nabavke regresiranog goriva putem kartica gde ce se odmah za dobivenu kolicinu umanjivati subvencije.


Pa subvencionisanje je vec na minimumu.

6000 din minimalno po hektaru,
20.000 din minimalno po kravi
1.000 din minimalno po tovljeniku i jagnjetu
10.000 din minimalno po junetu...

... a ovo je sve uslo u zakon poljoprivrede. Ispod ne moze. Ako bude para u budzetu za poljoprivredu, mogu da podignu recimo sa 6.000 din na 8.000din ili 15.000din, ali ispod 6.000 din ne moze.

E sad, posto je zakon takav kakav jeste, onda se radi na smanjivanju korisnika.

Dok se ne promeni zakon, po hitnom postupku eto ga za 3 dana.

Procitaj zakon do kraja. Ministar ima prava da i te subvencije ukine ako mu se nakrivi. a nece da bavi ukinuce se subvencije za ratarstvo ostace za stocarstvo vece i vocarstvo. Ostali ce verovatno izvisiti.

- - - - - - - - - -

Danas su mi isplacene subvencije za jesenje Gasno ulje. Predato 20.09.2013
 
Danas su mi isplacene subvencije za jesenje Gasno ulje. Predato 20.09.2013
I ovde cu da postavim komentar.Ovo me raduje,znaci radi trezor svoj posao.Ja nerazumem kolege koje pljuju po subvencijama.Ja radim oko 65 hektara(sto svoje,sto pod zakup),u kreditima sam do guse jer hocu da unapredim svoje poslovanje i olaksam sebi rad u polju i nerazumem zasto bi se odrekao i tih 12 000 din/h,trebaju mi.A verovatno tim ljudima netrebaju pare ili imaju neke druge izvore finansiranja pa se "frljaju" sa tim parama.Nije mi tesko da popunim par obrazaca da bi dobio te pare,a njima je izgleda i to tesko da urade i cekaju da im neko popuni obrasce i donese pare na ruke na prag.Nerazumem
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh