Поштовани,
Обзиром да се ближи крај подношења захтева за подстицаје за махенизацију и опрему, важно је да знате да се подношење захтева по овом јавном позиву разликује од досадашњих начина преко еАграра.
Правилником је дефинисано да техничку подршку подносиоцу захтева за остваривање права на подстицаје, у вези са електронским поступањем у складу са овим правилником пружа:
1) овлашћено лице Управе;
2) пољопривредни саветодавац;
3) овлашћено лице органа управе јединице локалне самоуправе према месту пребивалишта, односно седишта подносиоца захтева за остваривање права на подстицаје.
Овде је настао и највећи проблем. У складу са недостатком правовремених информација и смерница, велика већина пољопривредника(ако не и сви) је захтев поднела као и до сада. Захтеви су се подносили само фотографисањем документације и слањем на систем еАграра.
Међутим, Јавним позивом је дефинисано ко може да ради дигитализацију документа.
У јавном позиву у члану 8. стоји:
Дигитализацију документа за потребе спровођења поступка за остваривање права на подстицаје, поред лица утврђених законом којим се уређује електронски документ, може извршити и:
1) лице које обавља саветодавне послове у пољопривреди, које има лиценцу за обављање тих послова и које је уписано у Регистар пољопривредних саветодаваца у складу са законом којим се уређује обављање саветодавних и стручних послова у области пољопривреде (у даљем тексту: пољопривредни саветодавац);
2) пољопривредни инспектор;
3) орган јединице локалне самоуправе.
По овоме испада да сви они који нису поднели захтев на овај начин и преко овлашћених лица, мораће то да ураде поново.
Процес изгледа овако:
У прилогу допис крајем августа Управе за аграрна плаћања у вези са дигитализацијом и овером документације, када пољопривредни саветодавци пружају техничку подршку у подношењу захтева за подстицаје кроз софтверско решење еАграр, а када је правилником за поједину врсту подстицаја прописано достављање приватне документације у оригиналу, а документација је изворно настала у папирном облику (код инвестиционих мера приватне исправе – рачун, отпремница, доказ о плаћању).
Укратко, у том случају редослед радњи би био следећи:
1. Странка доноси рачун, отпремницу и доказ о плаћању у оригиналу у папирном облику, с тим да се упознаје да један примерак оригинала мора остати у ПССС,
2. Пољопривредни саветодавац проверава да ли је оригинал,
3. Пољопривредни саветодавац скенира документ
4. Пољопривредни саветодавац на дигитализованом документу у електронском облику ставља квалификовани електронски печат пољопривредне саветодавне службе или квалификовани електронски потпис
5. Дигитализовани и оверени електронски документ се качи уз захтев за подстицаје у систему еАграр
6. Пољопрривредни саветодавац чува примерак оригиналног папирног документа који је дигитализовао и оверио
Наведена овера није потребна:
- ако странка достави електронски документ који већ садржи квалификовани електронски печат или квалификовани електронски потпис издаваоца документа (продавца или банке),
- ако странка достави електронски документ који већ садржи квалификовани електронски печат или квалификовани електронски потпис јавног бележника или овлашћеног лица јединице локалне самоуправе,
- ако странка достави електронски документ који већ садржи квалификовани електронски печат или квалификовани електронски потпис пољопривредног, ветеринарског или фитосанитарног инспектора (у зависности од врсте подстицаја)
- ако је правилником за одређену врсту документа прописано да се доставља у копији.
Како би убрзали процес, узмите у обзир следеће:
Један примерак оригиналне документације се узима.Уколико желите да имате примерак за себе, оверите копије.
Продавци механизације и опреме и банке могу да овере електронски своје документе. У том случају те документе само фотографишемо и процес иде брже. Иста је прича и са овереним документима од нотара.
Обзиром да сте захтев већ поднели, све се ради као допуна захтева. Код измене захтева, увек се узима датум првог подношења без обзира на све касније измене.
Угљеша Тркуља
Уредник портала