Subvencija za 2010 godinu

Koliko poljoprivrednika dobija subvencije?
subota, 15 avgust 2009 20:15
U Srbiji u 2009 godini samo 0.6% stanovništva živi isključivo od poljoprivrede, što je manje nego u Velikoj Britanije gde je taj procenat 0,7% ili Francuskoj sa 3,5%.

Priznaćete da vam ovo ne deluje ni malo logično ali upravo to se tvrdi u Ministartvu poljoprivrede. Toliki procenat ispunjava uslove za dobijanje subvencija u poljoprivredi za 2009. godinu, koje za razliku od predhodnih godina je ministartvo namenilo “samo onima koji žive od poljoprivrede”. Kako je Ministar izjavio “Važno je da odvojimo one koji se profesionalno bave poljoprivredom od onih kojima je to hobi, pošto država ne mora da subvencioniše nečiji hobi".

Da bi Ministarstvo znalo ko je profesionalac a ko hobista-amater postavljeni su kritererijumi koji su definisali da su profesionalci oni koji su registrovani i koji plaćaju poljoprivredno penziono osiguranje. Sedamdeset hiljada poljoprivrednika je poslalo zahtev za subvencije smatrajući da ispunjavaju uslov da budu profesionalci od čega je njima 45 hiljada za sada potvrdjen taj status. Znači, svaki deseti registrovan ili svaki 17 kojeg statistika vodi kao poljoprivrednika. Njima je isplaćeno ukupno 5 milijardi dinara ili u proseku nešto preko 100.000 dinara po gazdinstvu ili u nekim okruzima u Bačkoj i Banatu preko 300.000 dinara.

ako je isplaćeno 5 milijardi, to je za oko 400.000ha.
otprilike 1/7 obradivih površina.
 
Zoran0230 je napisao(la):
Ako je trećina gazdinstava subvencionisana prošle godine,ja sam popa-

Hajde sad da pijacarimo pa da se cenjkamo ::lose::, kad budem imao validan podatak ja cu ga objaviti ovde, dotle to nije moj posao da izracunavam.

Zoran0230 je napisao(la):
Moja su pitanja malo kompleksnija i izgleda da zahtevaju dublju analizu pa samim tim treba više vremena ili nema odgovora konkretnog

Da, treba vise vremena i ta vasa pitanja nisu u domenu mog posla jer ja nisam infosluzba ministarstva, zovite info sluzbu ministarstva na telefon 011/ 260-79-60 ili 011/260-79-61 pa im postavljajte pitanja do mile volje, placeni su da vam traze odgovore. Ja sam ovde privatno i moja je volja hocu li uopste bilo sta i bilo kome odgovarati.

Zoran0230 je napisao(la):
temu sam pokrenuo iz dobre namere(vi ste u jednom postu izrazili tu želju u jednoj temi koja je takođe zaključana-ali ste sada promenuli mišljenje)

Hvala Vam mnogo sto stitite moje interese na forumu ali ja sam velik deran pa znam i sam da se snalazim. Da, to je bilo davno ali su mi moderatori objasnili da je svaki covek dobre volje ovde dobrodosao pa se i ja tako osecam. Kome smeta nek ne gleda...ovo je slobodna zemlja ili mozda nije, hm?

Zoran0230 je napisao(la):
Ne bih više iznošenjem gole istine da širim pesimizam među ljude

Istina i zene su najbolje kad su gole ::namigivanje::, samo nastavite sa iznosenjem istine, ja Vas podrzavam u tome.

Svako dobro :cao:

A sad odoh na tribinu....
 
A gospodin Nadlački govori da je bar trećina subvencionisana-jednostavno oni ne znaju šta je hobi i da se kod nas narod snalazi da dođe do dinara-šta je sa ovih 6/7 -Kriterijum da je uslov PIO je van svake pameti ako im je to jedini parametar kojim se utvrđuje status poljoprivrednika
Sada ljudi prebacivajte gazdinstva da bi obezbedili subvencije ali požurite da uhvatite voz jer ti u ovoj državi niko ništa ne garantuje
 
Gospodine Nadlački vidim da se ljutite i to sa razlogom jer su moja pitanja dosta nezgodna a vi ste izgleda manje obavešteni nego što sam ja mislio
Ja nemam ništa protiv Vas što ste na forumu što sam i izneo a temu sam otvorio ne bi li se možda još neko iz ministarstva uključio (ali vidim da je pogrešno protumačeno i tema zaključana)
Vidim da mnogi ne razumeju šta ja pišem a oni koji razumeju ćute a ćutanje je zlato
 
Zorane vas kao i mnoge druge koji su u radnom odnosu pogadja uredba o sumbvenciji po hektaru ali pravila su takva verovatno se zna koliko je srestava potrebno za tu svrhu i koliko je u budjetu odvojeno za tu sumbvenciju, i zato postoje ta ogranicenja do 100 ha i PIO da me neko pogresno ne shvati ja bi licno voleo da svi do 5 ha dobijaju sumbvenciju(tako je i sa proizvodjacima duvana) i da nemoraju da budu u pio(zemljoradnja). :ppozdrav:
 
ja bi imao jedno pitanje za Radivoja:
dali ce se priznavati racuni samo placeni kesom ili ce biti priznati racuni(mi smo dobijali racun CEK za robu uzetu na paritet u mom slucaju samo seme suncokreta)
 
mica 967,tačno je da se osećam pogođenim jer idem linijom manjeg otpora,Ja lako mogu da prebacim gazdinstvo na sina ili suprugu ali je tu jedno veliko ALI:
Hronološki gledano -prve godine subvencionisanja nije bilo uslova;druge godine je već bio uslov da si izmirio porez;treće godine je bio uslov PIO kao i ove
14000 nije mala para koja se dobija na mostu a videćemo šta će biti na ćupriji(ispada da držaVA finansira i setvu i žetvu što od kada se ja bavim poljoprivredom nikada nije bilo
Pogledajte cene poljop.proizvoda u 2007-oj i 2008-oj a poglerdajte u zadnje vreme(isto mislim i za područje stočarstva)-To jeĆUPRIJA na kojoj moraš da platiš
Zakon o saobraćaju-koji je najviše zakačio poljoprivrednike-to je opet ćuprija a biće tih ćuprija još
a niko nije stao u zaštitu poljoprivrednika bar za nekim olakšicama-ne mislim na prekršaje,vožnju pod dejstvom alkohola...
Sve mi je (ili se to meni čini) mada činjenice govore drugačije mutno pa se ne bih upuštao u te vode .
 
zemo, kako mi se čini, ti plaćaš i na mostu i na ćupriji.
al' svako ima svoj tavan i svoju lotru.
razumem da si ogorčen, al' bar pola ogorčenosti pada na tvoju dušu.
 
dragansavin je napisao(la):
ja bi imao jedno pitanje za Radivoja:
dali ce se priznavati racuni samo placeni kesom ili ce biti priznati racuni(mi smo dobijali racun CEK za robu uzetu na paritet u mom slucaju samo seme suncokreta)
Prošle godine su važili i ti računi a dali će važiti ove godine videćemo kad izađe uredba, a dotle može samo da se nagađa
 
Ni meni to zasad nije mnogo jasno, dosta tog repromaterijala uzimam na paritet. Prosle godine sam dobio nesto kao racun - otpremnica i time sam ostvario subvenciju, a sada kako sam video iz uredbe sto nam je predstavio Rade, to je nekako drugacije formulisano, ne razumem sta to znaci. Nadam se da nece biti problema. :cao:
 
tomica je napisao(la):
dragansavin sad bio na tribini ,,cek,, se priznaje decidno receno :bravo:
tu nebi trebalo da bude nikakvih problema po meni je jos cistija situacija sa fakturom-racunom posto ide na ime i nemoze niko drugi da iskoristi kao fiskalni racun :cao:
 
mica967 je napisao(la):
tomica je napisao(la):
dragansavin sad bio na tribini ,,cek,, se priznaje decidno receno :bravo:
tu nebi trebalo da bude nikakvih problema po meni je jos cistija situacija sa fakturom-racunom posto ide na ime i nemoze niko drugi da iskoristi kao fiskalni racun :cao:
Danas pitao na pumpi, mogu da mi izdaju taj gotovinski račun samo ako imam preduzeće(a nemam), a da mi izdaju gotovniski račun(uz fiskalni račun) za fizičko lice -nemaju pojma kako, šta :sta:
 
Ne trebaju nikakvi računi, osim fiskalnih, za gorivo.
A za đubrivo i seme ionako svaka zadruga izdaje i fiskalni račun i račun na ime kooperanta.

Dakle, ništa novo u odnosu na prošlu godinu, što se toga tiče.
 
Branko je napisao(la):
Ne trebaju nikakvi računi, osim fiskalnih, za gorivo.
A za đubrivo i seme ionako svaka zadruga izdaje i fiskalni račun i račun na ime kooperanta.

Dakle, ništa novo u odnosu na prošlu godinu, što se toga tiče.
Aha, znači za gorivo ne mora, biće dovoljni i fiskalni? Hvala kolega, već sam se istripovao žešće :cao:
 
Ljudi,da li neko zna tacno sta ce biti sa onim povrecejem za nove traktore i koliko ce biti......ili i od toga nema nista?! :ppozdrav:
 
Mošorinac je napisao(la):
Ljudi,da li neko zna tacno sta ce biti sa onim povrecejem za nove traktore i koliko ce biti......ili i od toga nema nista?! :ppozdrav:

Da, bice, koliko sam ja obavesten ta uredba bi trebala da bude usvojena 04.03. (cetvrtak) na Vladi. I sinoc sam radio neke izmene na toj uredbi i posto je jos uvek sklona promenama glupo bi bilo da pricam nesto pa da sutra to bude drugacije. Jedan savet, ne kupuj traktor dok ne izadje uredba i konkurs, nije krava stala na nogu.

Iz kabineta sam dobio obavestenje, koje su moje kolege iznele na tribini u Subotici i tribinu u Pivnicama a ja sam drzao tribinu u Gospodjincima :osmeh:, da moze i za robu uzeto na paritete ali se mora izdati fiskalni isecak "na cek" i mora ga pratiti racun koji glasi na ime kupca.
 
radivoj.nadlacki je napisao(la):
... moze i za robu uzeto na paritete ali se mora izdati fiskalni isecak "na cek" i mora ga pratiti racun koji glasi na ime kupca.

Može li ovo da se pojasni?
 
Nazad
Vrh