Subvencija za 2010 godinu

Nevalja ova subvencij po hektaru nikako! Najveći problem je što neode u prave ruke! Ode vlasnicima zemlje a ne onima koji tu zemlju obrađuju! I tako opet onaj ko nije ni kopao ni oro podigne pare + uzme pare od arende....A ti kopaj bez pomoći države!
 
Valjala bi ona Mitoo da vam je vlasnici zemlje ne uzimaju...sto ja jos uvek ne mogu da shvatim!Dok nisu uveli obavezu placanja PIO,bilo je jako puno zloupotreba!Naprimer:nagledao sam se ljudi koji nemaju bele veze sa poljoprivredom,imaju zemlju u vlasnistvu,daju je u arendu,imaju gazdinstvo,dobijaju subvencije...a ne znaju ni gde im se njiva nalazi!Ja ove godine pocinjem sa uplacivanjem PIO,pa cu videti gde sam!Mozda bi ona varijanta o davanju subvencija po kilogramu bila najbolja,ali bi onda drzava bila uskracena za novac od doprinosa...
 
didi79 je napisao(la):
zasto nisu doneli uredbu u kojoj pise ako neko slaze da je obradio povrsinu a ona je ostala parlog za njega subvencija vise nema. I kraj price.
Ma neće niko slagati "časna pionirska" :haha:
Didi ne znam samo ko bi to sve izkontrolisao? Inspektori i ovako ne mogu da na vreme odrade svoj deo posla jer su pretrpani. Znači treba opet zaposliti nove ljude, izdvojiti neke pare za njihove plate, dati im automobile (a nemamo više ni Yuga za 3k evra)... Mislim da za tako nešto nema šanse.
 
mirmag je napisao(la):
!Mozda bi ona varijanta o davanju subvencija po kilogramu bila najbolja,ali bi onda drzava bila uskracena za novac od doprinosa...
Bolji je nacin davanje po hektaru, ako drzava bude davala subvencije po kilogramu desilo bi se da proizvodjaci cije je zemljiste loseg kvalitet ili dodje do smanjenja prinosa od leda ili suse dobiju malu subvenciju a i oni bi zeleli da imaju kvalitetno zemljiste i veci prinos.
 
Morate shvatiti vec jednom da se ovde u nasem slucaju ne radi o subvencijama po Ha,vec se subencionise deo repromaterijala (vestak,seme,gorivo). Model davanja nije los,ali je najveci problem sto ta subvencija ne zavrsi gde treba vec vlasnici zemlje ucenljuju svoje zakupoprimce (arendase) pa traze deo ili celu subvenciju za sebe. Tu drzava treba da stane na stranu paora i pronadje modus kako ostro kaznjavati to delo,to jest tretiratiga kao najteze krivicno delo. Da smo u kini za takvo sta bi se izvodilo pred steljacki vod.
U resavanju ovog problema bi nam dobro dosla pomoc gosn Nadlackog !
 
@Paorpaor
Slazem se sa tvojim misljenjem da se subvencionise repromaterijal po ha. Kako bi se ti ponasao kao zakupodavac, da li bi ti trazio neki maksimum od zakupoprimca ili bi svoju zemlju dao u zakup za 50 e/ha? To se desava zato sto je velika potraznja za zakup zemljista.
 
Jedno je traziti vecu cenu arende,drugo je traziti i arendu i subvenciju...to drugo se zove alavost i za to drugo bi trabalo kaznjavati!Kod nas nema tih problema,barem za sad,a ako i bude onda ce taj isti zakupodavac sam raditi tu zemlju!
 
mirmag je napisao(la):
Jedno je traziti vecu cenu arende,drugo je traziti i arendu i subvenciju...to drugo se zove alavost i za to drugo bi trabalo kaznjavati!Kod nas nema tih problema,barem za sad,a ako i bude onda ce taj isti zakupodavac sam raditi tu zemlju!

Ili će da uzme drugi da radi tu zemlju :udri: :udri: . Kod mene ne traže subvenciju ali zato ako daju papire da registruješ zemlju onda je zakup 200 € po kj ,ako ne daju papire ili neće da potpiše onda je 150 € po kj
 
didi79 Ja sam ožvalavio govoreći o tome dok pravi paori, čast izuzetcima, ne mogu to da shvate, oni su se vezali PIO kao pijan plota ili još bolje kao da je to poljoprivedno invalidsko osiguranje. A sada ih muči što vlasnici zemlje dobijaju subvencije, sad im je to nepravda... Ja nemam zemlje u arendu ali nisam kao oni da tako usko gledam jer je sasvim normalno i logično da subvencije dobije onaj koji radi zemlju. Na 27. strani sam pokušao da usmerim priču ali vidim da oni i dalje teraju svoje...
 
Evo jedan primer:moj otac pol.penzioner dao je(satro) zemlju u zakup (za 0 dinara)mom bratu
koji placa PIO i taj ugovor je overen u sudu.Juce sam bio u poreskoj i oni kazu da sad moj
otac mora da plati porez od oko 2000 dinara PO hektaru zato sto je dao zemlju u zakup?!?!...
Pazite paori, mi zivimo u drzavi Srbiji a oni razrezuju poreze u drzavi Beograd. :zli:
 
@mica967

Svejedno je gde si ga overio

@mirmag

Kod nas skoro svi traže pola subvencije, i ako mu nedaš neće se on najediti jer će u roku 24 sata pronaći kome da izda zemlju i da dobije i tih pola subvencija!
 
Nakon osnivanja EU, evropa je tada jos bila pod uticajem losih posledica drugog svetskog rata, tada su uvedena davanja po kilogramu. Takva mera je zaista dovela do povecanja proizvodnje ali nakon odredjenog vremena poceli su stvarati veliki viskovi proizvoda, narocito psenice, mleka u prahu, butera i slicno. Nakon toga su poceli subvencije po hektaru i to sa modifikacijama traje do danas. U poslednje vreme se, sve vise, obraca paznja na zastitu zivotne sredine i dobrobit zivotinja na farmi te su ova davanja uslovljena pridrzavanjem normi zastite zivotne sredine, kao sto je nitratna direktiva, i za dobrobit zivotinja koje se gaje na farmi. Takodje, postoje kompenzaciona placanja za one koji proizvode u podrucjima koja su nepogodna za intenzivnu proizvodnju (planinske oblasti, los kvalitet zemljista i sl). Ovakvim davanjem po ha, sredstva dobijaju, uglavnom, vlasnici zemljista. Tako je u Hrvatskoj najveci korisnik kompanija Agrokor a u EU najveci korisnik je engleska kraljica Elizabeta.
U predavanju jednog britanca koji je zaposlen u generalnom direktoratu za poljoprivredu EU, dobili smo obrise agrarne politike za programski period 2013-2020. u EU.... direktna davanja ce se zadrzati ali ce delom biti umanjena, nece biti vezana za to koja se kultura gaji ili ne gali na toj parceli ali ce se teziste prebacivati, sve vise, na mere strukturne podrske, tj. na mere ruralnog razvoja (sto mene iskreno raduje).

Ovaj sistem kod nas, po mom misljenju, nije dovoljno dobar. Ovakav kakav jeste uslovljen je teznjom da se pomogne onima koji zive iskljucivo od poljoprivrede, tacnije koji nemaju dodatne prihode van poljoprivrede. Kao indikator toga uzeto je PIO za poljoprivrednike. Da li je to srecan izbor kriterijuma ili ne o tome se moze diskutovati. I kao sto i ja rekoh ranije a neki od vas, ovo kod nas je klasicno regresiranje nabavke repromaterijala ane davanje po ha. Na ovakva davanja EU ne gleda bas blagonaklono i vrlo verovatno ce priblizavanjem EU i ovaj sistem morati biti menjan. Uslov da bi se uvela direktna davanja po ha je elektronski katastar (u Srbiji ga razvija RGZ u projektu finasiranom od strane Svetske Banke) i on ce se davati po ha i u tom slucaju nece trebati racuni za repromaterijal. Po mom misljenju i to nije bas najsrecniji sistem ali ja ne videh nigde idealan sistem direktnih davanja, svigde su ona uslovljena necim.
Direktna davanja po ha su samo jedan segment pomoci poljoprivrednicima koga treba da prate i ostale mere (podrska investicijama, zastita agroekosistema, podrska prepradi poljoprivrednih proizvoda, investicijama u ostvarivanje dodatih prihoda na selu, izgradnjom seoske infrastrukture, unapredjem skolskog sistema kroz ocuvanje malih seoskih skola, unapredjenjem kulturnih i sportskih aktivnosti na selu.

Znam da ova recenica treba da stoji u drugoj temi ali cu je napisati ovde u kontekstu prethodne price... Ja podrzavam ulazak u EU upravo iz razloga jer nam postaju dostupni fondovi za ruralni razvoj...da bih to islustrovao recicu da je nas agrarni budzet oko 250 miliona evra dok slovenci od fonda za ruralni razvoj dobijaju oko 500 miliona evra, samo za ruralni razvoj...onda ce se moci ozbiljnije prici reavanju nekih problema na ruralu (prodjoh letos Rumuniju autobusom pa videh da se grade putevi, podizu dalekovodi i na tablama pored puta pise "finasirano iz fondova EU")

Izvinjavam se svima na duzini posta, zelja mi je samo da iznesem neke cinjenice i da diskusiju prepustim vama jer ce na taj nacin pronaci najbolje resenje. Pitajte i cujte sa govori svako (profesori, pravnici, advokati, cinovnici ministarstva) ali odlucite sami jer vi morate da usmeravate stvari i razmisljate svojom glavom.

:cao: svako dobro
 
Znaci da po ovome sto kaze Radivoj,moracemo kupovati zemljiste da bi dobili podsticaje!Nije se dzabe suskalo da se se subvencija ostvariti samo na sobstveno zemljista...to je bilo opipavanje pulsa zemljoradnika,kako ce reagovati...a bice toga...
 
Ne, ne, ne

Dzaba napisah velik post opet nisam sve kaz`o ::lose:: moja greska ::sramota::

Zemlja u vlasnistvu i ona u zakupu (Ugovor o zakupu) su validni i u EU. Npr. engleska kraljica ne daje u klasican zakup vec na neki nacin je jedan veliki farmer, jedino sto ona ne ore i ne seje (placa ljude i to je deo biznisa kraljevske familije).
 
radivoj.nadlacki je napisao(la):
Ne, ne, ne

Dzaba napisah velik post opet nisam sve kaz`o ::lose:: moja greska ::sramota::

Zemlja u vlasnistvu i ona u zakupu (Ugovor o zakupu) su validni i u EU. Npr. engleska kraljica ne daje u klasican zakup vec na neki nacin je jedan veliki farmer, jedino sto ona ne ore i ne seje (placa ljude i to je deo biznisa kraljevske familije).
To znaci koliko sam ja razumeo da ona dobija subvencije!!!
Post je spojen: [time]субота, 06. фебруар 2010. 07:09:14 MST[/time]
_________________________________________________
radivoj.nadlacki je napisao(la):
Ne, ne, ne

Dzaba napisah velik post opet nisam sve kaz`o ::lose:: moja greska ::sramota::

Zemlja u vlasnistvu i ona u zakupu (Ugovor o zakupu) su validni i u EU. Npr. engleska kraljica ne daje u klasican zakup vec na neki nacin je jedan veliki farmer, jedino sto ona ne ore i ne seje (placa ljude i to je deo biznisa kraljevske familije).
radivoj.nadlacki je napisao(la):
Ovaj sistem kod nas, po mom misljenju, nije dovoljno dobar. Ovakav kakav jeste uslovljen je teznjom da se pomogne onima koji zive iskljucivo od poljoprivrede, tacnije koji nemaju dodatne prihode van poljoprivrede. Kao indikator toga uzeto je PIO za poljoprivrednike
Razumemo ti sve to....ali meni licno nije jasno kako da opstave neko ko ima samo 10-15 ha zemlje?Zasto njemu da se postavlja uslov za placanje PIO? A nemojte zaboraviti da vise od 50% su mala gazdinstva. Neka se PIO placa srazmerno koliko ko zaradjuje, pa neka onaj koji ima 10 ha plati 73000 din a onaj koji ima 100 ha neka plati 730000 din , a kada ode u penziju neka taj veliki ima 10 puta vecu penziju. Da vidim odan sta bi rekli svi oni koji rade 100 ha, kad treba godisnje izdvojiti 730000.
 
bewisa je napisao(la):
Evo jedan primer:moj otac pol.penzioner dao je(satro) zemlju u zakup (za 0 dinara)mom bratu
koji placa PIO i taj ugovor je overen u sudu.Juce sam bio u poreskoj i oni kazu da sad moj
otac mora da plati porez od oko 2000 dinara PO hektaru zato sto je dao zemlju u zakup?!?!...
Pazite paori, mi zivimo u drzavi Srbiji a oni razrezuju poreze u drzavi Beograd. :zli:
Dali taj porez ide kada se zemlja da na korišćenje tj. imamo ugovor o korišćenju :sta:
 
bewisa je napisao(la):
Evo jedan primer:moj otac pol.penzioner dao je(satro) zemlju u zakup (za 0 dinara)mom bratu
koji placa PIO i taj ugovor je overen u sudu.Juce sam bio u poreskoj i oni kazu da sad moj
otac mora da plati porez od oko 2000 dinara PO hektaru zato sto je dao zemlju u zakup?!?!...

Nisam primetio ovo dosad ::lose:: ::lose:: ::lose::

Moja molba...
1. molim bewisu da ovo proveri jos jednom i izvesti nas...
2. molim sve koji imaju vremena da provere ovo u poreskom u ponedeljak...oglasite ovo na forumu...pa ako je tako da dejstvujemo, ja cu da uzbunu napravi u minpolj a vi svaki u svom udruzenju. Ako je ovo pojedinacni slucaj onda cemo vec videti zasto ne vaze isti arsini a doticna poreska uprava ce da snosi posledice

sto je mnogo, mnogo je ::samo bes::

Molim moderatore zbog :off_topic: ovu temu prebace tamo gde bi trebala da stoji
 
Nazad
Vrh