Suša 2012

Ma verujem,
Ali gledano iz ovog ugla je toliko ocigledno da je sve ovo usmereno ka Vojvodini da to naprosto bode oci i vredja zdrav razum
Skoro da su prepisani zahtevi kojekakvih udruzenja ili cega vec. Moze biti, i verovatno jeste tako, da su ta udruzenja instrumenti tajkuna, ali cinjenica je da mi dole necemo od ovoga imati nikave fajde.
 
Ironman meni su uzeli 100 dinara a dali su mi nazad 20. Tebi su uzeli 50 i dali ti nazad 5. Sad raspravljamo dali su veci mojih 80 koji su "isparili" ili tvojih 45 koji su takodje "isparili" umesto da se zajedno zapitamo gde su tih 125 koje su uzeli od tebe i od mene i pojeli ih? A znas gde su? Ja zivim u selu gde ima 2700 stanovnika, od kojih 300 ima redovna primanja (tu su ukljuceni i penzioneri). Sve ostalo je na socijali, decijem dodatku, primilo otpremnine i krade bogu dane, a nisu stariji od mene. A kad trazim ljude za dnevnicu, nece niko da radi, svi kao nemaju vremena, imaju obaveza, a posle kukaju za jednu prikolicu sapurika. E vidis, od tih i takvih mene muka uhvati, jer pocnem dan u 6 ujutro a zavrsim u 10 uvece, i posle mi kazu, lako je tebi, ti imas! E jebi ga, nema vise socijalizma, sad ili radis pa imas, ili sedi na cosku uzmi pivo u ruke i ogovaraj onog ko ima. Zajebi tajkune, takvih ima 20-30 u celoj srbiji, ostalo je sve obican narod koji se snalazi kako ko zna ili ume! Nema vise bratstva i jedinstva, nema samoupravnog socijalizma, hteli smo kapitalizam, dobili smo ga! Tako nam i treba!
 
Ima par varijanti zavisti, ljutnje, mrznje itd...
Pa da krenemo redom:
Imam stoku, a nemam drzavnu zemlju. Znaci mrzim onog sto ima drzavnu zemlju.
Imam drzavnu zemlju, a nemam stoku. Znaci mrzim onog sa stokom.
Nemam ni drzavnu zemlju ni stoku. Znaci mrzim i one sa drzavnom zemljom i stocare, ali ipak malo vise mrzim one sa drzavnom zemljom.
Repari i povrtari nisu ukljuceni u ovu mrznju jer nemaju stete jer tako kazu komisije.
Uglavnom je zakljucak da svako svakog mrzi, a iz tog zakljucka se moze izvesti sledeci zakljucak da smo mi u SRBIJI.
Zivela Srbija !!!!!!!!!
 
@ironman

Koliko sam pročitao mere vlade (a priznajem da sam ih samo letimično pogledao), ne mogu da nađem gde je ta diskriminacija na relaciji Vojvodina i Šumadija o kojoj govoriš, osim u onoj meri o preporuci lokalcima za otpis državne arende jer je u Vojvodini mnogo više tog zemljišta u odnosu na ostatak zemlje. Ali ako bolje pogledaš, i taj otpis samo lepo izgleda na papiru a ne pije vodu u praksi, jer je u većini opština zakup morao da se plati unapred. Pare da im vrate nema šanse, a isto tako ni da im opraštaju arendu za 2013. (koju će eventualno prebaciti da se plati unazad, umesto unapred). (Za moju opštinu znam da je tako bilo, a ja lično nemam državne zemlje u zakupu.)

Ovo pišem isključivo zato jer me užasno nervira to prepucavanje na južno i severno od Save i Dunava, i konstantno aludiranje na to da Vojvođani profitiraju na račun ostatka Srbije...
 
A kojom racunicom dodje do toga da su tebi uzeli 100 a meni duplo manje?
Hjad da to razjasnimo pa se mozda i slozimo.

Mislim da je tu osnov nesporazuma, sto se polazi od toga da je u Vojvodini vise proizvodnje i to duplo, ni manje ni vise.
Nije, pogledaj statistiku zasejanoih povrsina u nekoliko poslednjih godina pa ces videti.
Nemoj da te zavarava to sto se iz Vojvodine vise izvozi jer izvozi se uglavnom najosnovnija sirovina, kukuruz, a to nije nesto cime se treba hvaliti.

osim u onoj meri o preporuci lokalcima za otpis državne arende jer je u Vojvodini mnogo više tog zemljišta u odnosu na ostatak zemlje.
Ali to je kljucna stavka.
I druga
Dozvoliti slobodan izvos kukuruza
Sta to znaci?
Znaci otprilike:
Drzavo daj nam pare iz budzeta da proizvedemo kukuruz, a to sto tebi treba kukuruz bas me briga, ja cu svoj kukuruz (za koji si mi ti drzavo dala pare) da prodam kome ja hocu.
Hoce li to podici cenu kukuruza? Hoce.
Gde se kupuje a gde prodaje kukuruz, u Vojvodini ili juzno? Kome odgovara visoka cena kukuruza?

i da naglasim, ja se bavim vocem, nemam ni stoku niti kukuruz, ove godine sam solidno zaradio i pored suse, dakle, ne pricam iz nekih uskolicnih interesa vec posmatram nacelno i vidim neparvdu.
 
E vidis, o tome ti pricam. Preskocio si srz onoga sto sam napisao, odma si se uhvatio za moje i tvoje, a preskocio si ono NASE (Vojvodjansko i Sumadijsko, ratarsko i stocarsko) koje je uzeto, oteto, pojedeno u Beogradu ili odneto na Kipar!

Inace Beograd ucestvuje u izvozu Srbije sa 43 posto. Bas me zanima sta to izvoze? Avione? Ili mozda ariljsku malinu, suboticku papriku, sremske tovljenike ili backi i sumadijski kukuruz? Otkupljuju po celoj srbiji firme koje imaju sediste u BG i onda nam prodaju pamet!

Inace sto se tice suse, a to je i tema ovog posta. Drugar skidao danas Balkan u JUS-u 11 meteri po kj, a ja imam parcelu rane soje (merkur, grupa zrenja 00) koja je jos zelena! Kompletno ludilo u ataru, skida se soja suncokret i kukuruz zajedno, ovi sto rade usluge vise neznaju koju korpu i koj heder da okace!
 
Kad smo kod socijale. Isao da platim racune u posti i zadesilo se da je isplata socijale/decijeg dodatka. Kad sam video ko sve prima socijalu posizeo sam. Ljudi koji bi konju rep iscupali, koji sede po ceo da u kaficu i razglabaju prezvakane teme... A kad stricu treba da se nadju 4 radnika da bacaju bale slame/deteline, nema sanse naci raspolozene. Obecaju, pa sutra se ne pojavi ili se javi da je bolestan, ima neodloznog posla i sl. Satnica je 250din/sat i pride alkoholisanje pivom koliko god moze da popije, jelo itd. Ovo leto sam dosta vremena proveo na selu i video kako to sve radi. Slozili smo se da bez Rol balirke i ciscenja stale traktorskom kasikom - nema dalje u stocarstvu.

Da se vratim na temu. Kod nas dosta solidno izgleda soja. Drug treba da za 10-15 dana skida Savu sa 1.5kj pa cu napisati rezultat koji je postigao jer je kompletna proizvodnja pod mojim savetima radjena. Ovako sac metodom obecava preko 1500kg/kj, no sacekacemo kombajn! Kukuruzi su nam sareni. Najlosiji prinos sto je skinut je 500kg/kj klipa i na vodickoj leniji. Nista cudno za taj deo atara. U zrnu jos niko nije skidao (bar nisam cuo). Suncokret imamo na minornim povrsinama. Tacnije samo dve njive sam video u ataru (verovatno ima jos koja u delovima gde ne idem). Sve u svemu ova godina je jako losa. Samo jos jedna opaska kod nas, je placena arenda 300e/kj UNAPRED, na nekih ~25kj. Video sam taj kukuruz i mislim da nema teorije da se vrati ulozeno u proizvodnju i zakup.
 
preskocio si ono NASE (Vojvodjansko i Sumadijsko, ratarsko i stocarsko) koje je uzeto, oteto, pojedeno u Beogradu ili odneto na Kipar!
Ma tu cemo se mi vrlo lako sloziti, tu mi nemamo nesporazum (a kad razgovaraju istomisljenici razgovor i nije narocito interesantan : )
Sustina je u tome da u ovoj drzavi ima mnogo nepravde, jednaa od njih je beogradizacija, druga je odnosenje para na Kipar, treca nepravda su mere vlade za ublazavanje posledica suse. ..i jos mnogo toga
Eto, slucajno, o ovoj trecoj sad pricamo.
 
Ali to je kljucna stavka.
I druga
Dozvoliti slobodan izvos kukuruza
Sta to znaci?
Znaci otprilike:
Drzavo daj nam pare iz budzeta da proizvedemo kukuruz, a to sto tebi treba kukuruz bas me briga, ja cu svoj kukuruz (za koji si mi ti drzavo dala pare) da prodam kome ja hocu.
Hoce li to podici cenu kukuruza? Hoce.
Gde se kupuje a gde prodaje kukuruz, u Vojvodini ili juzno? Kome odgovara visoka cena kukuruza?

i da naglasim, ja se bavim vocem, nemam ni stoku niti kukuruz, ove godine sam solidno zaradio i pored suse, dakle, ne pricam iz nekih uskolicnih interesa vec posmatram nacelno i vidim neparvdu.

Neću ja da prodam kome hoću, već onome ko ga najviše plati. To je ogromna razlika!

Slobodno ti zabrani izvoz, ali mi daj cenu kukuruzu istu koliku bi dobio i u izvozu. Ako je tako, nikakvih problema nema, slobodno zatvori granicu. Problem je što ti nećeš/ne možeš da platiš tu cenu, već hoćeš kukuruz po nižoj ceni, pa je onda zabrana izvoza način da dođeš do te niže cene. Time ćeš na neki način čuvati socijalni mir, ali će to biti na račun mog džepa.

p.s. Naravno, inteligentan si čovek i shvataš da se ovde ne obraćam tebi ili bilo kom drugom pojedincu lično bez obzira bio južno ili severno od Save i Dunava, već uopšteno...
 
ali će to biti na račun mog džepa.
U koji je drzava ubacila neke pare, zar ne?
I to na nacin na koji si ti trazio. Kad je ona imala ideju da po drugom kriterijumu deli zajdenicke pare, ti cak ni to nisi hteo da prihvatis vec si si blokirao puteve i trazio da deli bas onako kako ti zelis.
Treba li drzava da dobije nesto zauzvrat?
Ili samo treba da daje i da ne pita nista?

Ako zelis apsolutno slobodno trziste onda nemoj traziti da ti iko daje ista osim da od svog kupca, koga sam biras, dobijes pare za svoju robu.
Sve drugo je netrzisno. Ti od drzave trazis i dobijas pare a tek posle toga bi da budes apsolutno slobodan.

(naravno da shvatam da se ne odnosi na mene licno, ne sumnjam da i ti razumes da je ovo generalni stav a ne obracanje pojedincu)
 
U koji je drzava ubacila neke pare, zar ne?
I to na nacin na koji si ti trazio. Kad je ona imala ideju da po drugom kriterijumu deli zajdenicke pare, ti cak ni to nisi hteo da prihvatis vec si si blokirao puteve i trazio da deli bas onako kako ti zelis.
Treba li drzava da dobije nesto zauzvrat?
Ili samo treba da daje i da ne pita nista?

Ako zelis apsolutno slobodno trziste onda nemoj traziti da ti iko daje ista osim da od svog kupca, koga sam biras, dobijes pare za svoju robu.
Sve drugo je netrzisno. Ti od drzave trazis i dobijas pare a tek posle toga bi da budes apsolutno slobodan.

(naravno da shvatam da se ne odnosi na mene licno, ne sumnjam da i ti razumes da je ovo generalni stav a ne obracanje pojedincu)

Srecom pa se Zastava Kragujevac nije finansirala iz budzeta,a nisu ni blokirali saobracajniceZasto i meni drzava nije davala platu i ja nisam nista radio kao ni oni?.Ta Zastava je sama pojela nekoliko godisnjih poljoprivrednih budzeta.I sta je drzava dobila od tog?A zamisli to je firma koja nije u Vojvodini.

Pomoc je jedno,a ako ocekujes da za to sto das dobijes nesto,onda je to ulaganje,a ne pomoc.Sad se prica o pomoci ljudima koji su sejali zitarice i onima, koji tim zitaricama hrane stoku.Ako radis nesto od toga dobices pomoc bez obzira odakle si,ako ne ,ne znam sta onda hoces.
 
Videli ste da je receno - praticemo izvoz kukuruza, pa ako to bude preterano, sta ?, zabranice izvoz kukuruza posle nove godine ili malo kasnije. Znaci bice i po jednima i po drugima. A zabraniti izvoz posle nove godine je malo bolje za nas koji ga imamo nego zabraniti ga odmah sada. To ce i izvoznici da iskoriste i da nagrnu svi, odmah, da sto vise kupe zitarica, sto ce podici cenu i naravno izazvati Vladu da reaguje.
 
Videli ste da je receno - praticemo izvoz kukuruza, pa ako to bude preterano, sta ?, zabranice izvoz kukuruza posle nove godine ili malo kasnije. Znaci bice i po jednima i po drugima. A zabraniti izvoz posle nove godine je malo bolje za nas koji ga imamo nego zabraniti ga odmah sada. To ce i izvoznici da iskoriste i da nagrnu svi, odmah, da sto vise kupe zitarica, sto ce podici cenu i naravno izazvati Vladu da reaguje.
A prvo Vlada treba da kupi 200.000 tona kukuruza novog roda po ceni od??? Pa niko nije lud da im odmah proda po 18-19 dinara pa da oni mogu da intervenisu kada skoci cena...Ako izadju sa 22-23 dinara to je OK ali to automatski znaci da cena na trzistu nece ici ispod te!Jedina dobra stvar u svoj ovoj katastrofi koja nas zadesila je ta da ce cena biti dobra do jula-avgusta 2013-te e sad pravi momenat moze da bude i u januaru-februaru,mozda u novembru ali pre ce biti jun-jul kada ga em nema em uvek se nesto desi pa skoci cena na svetskom trzistu!
 
Moramo dobro pratiti i osluškivati situaciju.Bez obzira na sve ukoliko zabrane izvoz pašće cene drastično.Toga se bojim i sad za suncokret jer ovaj nagli skok sa 44 na 54din može dovesti do problema.
 
Prosla vlada nam je obecala (neznajuci za susu) 12,000 din. po ha., jeftiniji dizel. A OVI?
 
Prosla vlada nam je obecala (neznajuci za susu) 12,000 din. po ha., jeftiniji dizel. A OVI?
jesu obećali ali su unapred znali da nemogu ispuniti a znaš onu narodnu obećanje ludom radovanje a ovi nemaju odakle da daju bilo šta jer su predhodni pojeli sve što je bilo i jedino su im obećanja ostala pa su to delili i šakom i kapom
 
Ma,nece odustati ni ova vlada od toga,samo je pitanje kad cemo mi te pare dobiti. Sad citam sta je vlada donela odluku,sve to nije lose,ali oni ni dosadasnje obaveze prema nama nisu ispunili,tako da je veliko pitanje sta ce biti od svega toga. Ostaje da cekamo taj rebalans budzeta,pa da vidimo sta ce dalje biti,kakva odlaganja ili ce poceti isplata posle toga,dotle je sve uzalud pricati,bar ja tako mislim.
 
jesu obećali ali su unapred znali da nemogu ispuniti a znaš onu narodnu obećanje ludom radovanje a ovi nemaju odakle da daju bilo šta jer su predhodni pojeli sve što je bilo i jedino su im obećanja ostala pa su to delili i šakom i kapom
Tako je posto je penzionerima potrebna 13 penzija, posto treba platiti savedodavce, posto treba platiti popisivace poljoprivrednih gazdinstava....
 
Nazad
Vrh