Suša 2012

Upravo zbog takvih mi ne možemo ni da priđemo državnoj zemlji a još im sada država lepo i pomogla a nama ugurala da prostite.Nisam nikome zavidan,neka svako radi koliko mu se hoće ali nepravdu i licemerje mrzim najviše od svega.
 
diklofen nisi upravu i nije uredu gledti samo sa svoje strane...ako se oprastaju zakupnine i tako pomaze paorima koji su uzeli vec po bagatelnim cenama zemlju onda mora da se pomogne i bratu,i suraku i komsiji,stricu,itdkoji nisu moglida dodju do te zemlje vec kupovali od drugih fizickih lic po znatno VISIM cenama.Ili tebe bas zabole za njih.AJD DA CUJEM KAKO BI TIPOMOGO NJIMA,KOJI TI JE PLAN?
 
Ljudi ne vidim čemu tolika rasprava oko ne plaćanja zakupa državne zemlje.Ja nisam čuo da je ministar rekao ko nije platio da ne plati ili ko je platio biće mu novac vraćen,već da je dat predlog od strane ministarstva lokalnim samoupravama da razmotre ako su u mogućnosti da otpišu plaćanje i ja tu nevidim da će se nešto konkretno odraditi kao i ne plaćanje poreza za 2011 a većina platila. :) Dok mi ne vrate pare za 10ha koliko sam imao državne zemlje ovo mi ne pije vodu.
 
pa onda i nama drzava treba da plati kolioko je prosecna cena po hektaru bila u nasim selima gde je licitirano,sto imamo sa privatnicima ugovore,stalno tajkuni se forsiraju dokle vise,ne moze nekomo stalno da se daje,a obicni ljudi samo da se guse,i onda ce da dodje i da kupuje po selu zemlju na vek,i da nabija duplu cenu arende kao sto su poceli,dokle vise???
 
Pa drzava moze da pomogne tako sto ce oprotiti zakup za drzavnu zemlju jer to ne ide iz budzeta, to ih TRENUTNO najmanje kosta. A ako neka budala posle ove suse rizikuje pa uleti u privatan zakup po ceni od 300 evra za jutro, to im je najbolji put u propast! Kod nas u selu se par alavih megalomana zestoko opeklo ove godine, tako da ih ni ove mere nece izvuci iz go...na, a ima jako puno malih kojima ce ovo biti slamka za prezivljavanje, posebno ovo sa odlaganjem kredita!
 
Kao prvo ja sam moje zakupe prema državi platio unapred ,a na jesen imam oko 3000 evra da platim unazad.To je za mene ništa i da je suša dva puta gora.Kredit sam isplatio pre tri dana tako da i tu nemam šta da odlažem.Kredit koji mi ide iduće godine u maju ću da isplatim bez problema jer se odustalo od kupovine kombajna pa ostale pare.
Ja sam za to da se sve što može odloži i otpiše.Ja od stoke nemam ni živinče ,a opet sam za sprovođenje svih mera koje će pomoći stočarima.Isto tako bi i ti trebalo da se ne buniš ako nemaš državnu zemlju ,a drugi je imaju.
KOliko godina u nazad obradjujes drzavnu zemlju? Zakup drzavnog zemljista, u proseku iznosi oko 70 eur. kj a privatnog 250 eur. kj. Tako da to, kao prvo sto si unapred isplatio zakup drzavne zemlje, ti se visestruko isplatio.
 
To si upravu ali mogućnosti su nemoguće.Zakon o licitaciji državnog zemljišta koliko sam čuo biće menjan pa će i manji proizvođač moći da dođe do zemlje ako bude hteo.Kod nas kad je bila licitacija nas 15 je bilo zainteresovano i borili se sa velikim ribama i sad oni koji nisu tada ušli u priču kažu jbg trebali smo,ali posle je***a nema kajanja.Što je naj lakše država može da otpiše plaćanje nečega što je u njenom vlasništvu i to netreba osuditi i opet kažem ja nemam državne zemlje imam zakup od fizičkih lica da nebude da se nešto branim.

- - - - - - - - - -

pa onda i nama drzava treba da plati kolioko je prosecna cena po hektaru bila u nasim selima gde je licitirano,sto imamo sa privatnicima ugovore,stalno tajkuni se forsiraju dokle vise,ne moze nekomo stalno da se daje,a obicni ljudi samo da se guse,i onda ce da dodje i da kupuje po selu zemlju na vek,i da nabija duplu cenu arende kao sto su poceli,dokle vise???
na ovu poruku sam pisao ali je nisam odma citirao.
 
@Zrenjaninac
sramno je da su to uopste spomenuli a kamoli dali na razmatranje ili usvajanje
@ sorin a sto ne bi dao i 300e kad mu je tih 150 oprostila drzava opet ka kosta samo 150e

Zato sto je recimo, to jutro platio 70 evra i to ce mu oprostiti. A poorao je, posejao, kupio seme, vestak, spartao, prskao i to ga je kostalo jos 300 evra po jutru. E tih 300 evra nema ko da mu vrati, i tih 300 evra po jutru im sad dolazi glave, jer nemaju NISTA na tim njivama, i moraju jos da uloze u vrsidbu ili tarupanje, pa opet oranje i sve to a budzet prazan! Pa ti sad misli ko ce od njih da da 300 evra za zakup druge, privatne parcele! Ovde kod nas uglavnom veliki igraci odustaju od arendi koje su prosle godine placali ko kolko trazio!
 
Zato sto je recimo, to jutro platio 70 evra i to ce mu oprostiti. A poorao je, posejao, kupio seme, vestak, spartao, prskao i to ga je kostalo jos 300 evra po jutru. E tih 300 evra nema ko da mu vrati, i tih 300 evra po jutru im sad dolazi glave, jer nemaju NISTA na tim njivama, i moraju jos da uloze u vrsidbu ili tarupanje, pa opet oranje i sve to a budzet prazan! Pa ti sad misli ko ce od njih da da 300 evra za zakup druge, privatne parcele! Ovde kod nas uglavnom veliki igraci odustaju od arendi koje su prosle godine placali ko kolko trazio!
e to je rizik naseg posla jer ima ko je i vise ulozio pa izgubio...zato kad ti pretekne kao prosle godine trebas imati zalihe ili rezerve za ovakve situacije tj. suse...
 
Pa to i kazem da im nece pomoci ove mere. Pomoci ce onima koji su uzeli male kolicine drzavne zemlje, oni koji su uzeli po 200-300 hektara su u debeeeelom minusu koji ce jos godinama da pokrivaju!
 
Sledeći korisnici su se zahvalili korisniku ironman na ovoj poruci:

marica (Danas), marko22 (Danas), slobapatrola (Danas)​

E moji Sumadinci...mozemo jedan drugom da zahvaljujemo i to je sve sto mozemo.
Ne obraca se paznja na Sumadince.
Ajd sto ne obracaju ovde na forumu, to nekako i da prebolimo, al sto se ni u vladi ne obraca paznja, to je problem.
Kazu Sumadinci neradnici, nece da rade a zemlja lezi zaparlozena..bice da je tako kad to kazu ovi sto rade po nedelju dve godisnje ...

Al hajd da sacekamo jos koji godinu, deceniju, vek...mozda cemo se i mi setiti da se pare zaradjuju tako sto se traktorima blokiraju mostovi pa zagrabi iz zajednicke kese.
 
ironman jedno pitanje za tebe. Imam parcelu 5 ha koja je losa zemlja, pescana, nikad nista ne rodi na njoj. Inace, taj potez se zove "vinogradi". Dogovaram se sa dva prijatelja da zajednicki podignemo vinograd, da ga zalijemo pa sta nam bog da. E sad, ako drzava daje poticaje za sadnju vinograda i sisteme za zalivanje, i ja konkurisem i dobijem sredstva, to me cini losim covekom, tajkunom ili sta ja znam? Ako uletim u tu investiciju sa nekih 10-15 hiljada recimo i drzava mi obeca nazad pola i onda kaze "nema"sta ja da kazem u banci? Da ne izadjem traktorom da se bunim, nego da cutim?
 
To ti je tako oduvek bilo kod nas. Posteno, pa ko koga zezne. Ravnopravnost i pravda su se zagubili negde jos pre 100 godina. Komunjare su taj sistem napravile jos efikasnijim. A dananji eksperti su stvari doveli do apsurda. Pa tako mi kao zemlja koja ima velike preradjivacke kapacitete kad su u pitanju vocni sokovi, zahvaljujuci ekspertima subvencionisemo svako radno mesto za novu fabriku koja je direktan konkurent tim nasim fabrikama. Evo danas citam da su dozvolili da se u slucaju Ikee izvrsi konverzija zemljista iz korisnickog u vlasnicko pravo, a Ustav ko sisa. E bez Ikee samo sto nismo poumirali. Itd. Pa onda se generise politicki problem jer se nekima vraca 7%, a ostali mucak. Pa gde je meni mojih 7%, da i ja pomazem moje prinadleznosti i moje manjine? To da svakodnevno jasu preko medija, opsenare, ispiraju mozak, ne treba ni pricati. Itd. A ocekivati da ce neko nesto da pokloni, tesko. Valja se organizovati.

@sorin,

Ima stranka kod tebe u krajevima koja se specijalizovala za vinograde. Imaju sve kombinacije, kod koga kalemovi, kome se placa, kod koga stubovi itd. Normalno, parce tvojih subvencija ide kod njih. Oni i garantuju za subvencije. Sad je verovatno doslo do malih promena. Ali su ranije bili vidoviti do bola.


Zna se koliko i gde idu subvencije. Za to se niko i ne buni. Problem je sto su kod subvencija neki bili vidoviti. No, da se ne ponavljamo.
 
Tebe ja,Sorin, razumem.
Konkurisati na javni konkurs, ispuniti uslove i ocekivati da se obecano ispuni je normalno. Tebi nista ne zameram. Zameram drzavi sto ti je uopste obecala te pare (ako vec taj primer uzimas kao simbol)
A da ja pitam tebe
Sta mislis koliko ce para iz dravne kase, dakle tvoje i moje zajednicke, ovim merama otici tebi a koliko meni?
Koliko prosecnom Vojvodjaninu a koliko prosecnom Sumadincu ("Sumadinac" u ovom slucaju znaci svako juzno od reka).
Ako si prema sebi posten i priznas istinu da su ove mere zapravo mere za ublazavanje posledica suse u Vojvodini a ne u Srbiji, ako sebi priznas istinu da se sve to radi zajednicim parama, onda priznaj meni da li je to posetno?

Opet naglasavam, ne ocekujem postenje na racum sopstvenog dzepa ni od kog pojedinca, ali ocekujem postenje od vlade moje drzave.
Ne zameram nikome pojedoinacno sto se bori za sebe pa makar to bilo i protiv mog interesa, ali zameram drzavi sto mu (vam) to omogucava.
 
Ironman vidi ovako da kod vas ima tajkuna i kod vas bi bio donet neki zakon,kao sto vidis ni po ovom zakonu obican mali paor iz Vojvodine nece nista dobiti.
 
Nazad
Vrh