Suša 2012

gogi svaka cast,niko nerece da ce da se odrekne nesto u korist drzave nego mnogi prikrivaju neke poreze itd.i samo gledaju kako da ne plate nista a sto veci kredit da uzmu i da se k...ce
 
Ljudi ja nerazumem ovde nesto?!?!
Ko ovde od ratara nije sa tim upoznat da moze da bude susa??
Moze da bude susa znamo to svi!! I nije prvi put!
Znaci sad kad nam nije rodilo onda puj pik ne vazi!!!!
Dignes kredit i ne mozes da otplacujes i mislis da je banku briga za to?
Apsolutno svi su upoznati sa rizicima u ratarskoj poljoprivredi tako da je svako SAM ZA SVOJE POSTUPKE I ODGOVORAN kao i sto je duzan da namiri kredite!
Tako da od drzave a posebno od banke nista netreba ocekivati niti traziti , nikakvu pomoc, nikakva odlaganja!
Ja da sam drzava dobili bi onu stvar. Pravi ratar sigurno nece propasti zbog jedne lose godine!
Inace samo da napomenem da isto radim drzavnu zemlju i da necu dobro proci na njoj ali mi nepada na pamet da trazim nesto!
Dace bog rodice sledece godine!

U potpunosti se slazem sa tobom! :ppozdrav:::spreman na sve::
 
Pade kisa oce me pare,em sam imo ovas,em psenicu,vise nego dobru sad jos i kukuruz,eto cisto da se javim da znate da ima nas i sto umemo i bez drzave i kuknjave,nego cuti,radi i pusti da drzava dodje tebi,ako ti ides njoj puko si unapred.
P.S.Isto vazi i za zene.
 
Opština Sečanj će danas na inicijativu poljoprivrednika proglasiti elementarnu nepogodu od suše na svojoj teritiroriji.Opštinska komisija za procenu štete je uradila procenu koja glasi:
1. kukuruz-posejano 8600ha-šteta 80%-oštećena površina 6880ha-prosečan prinos 64,3mc-cena 25rsd/kg-šteta 110.596.000din
I tako za suncokret 30%,soja 90%,repa 30% štete.
 
Dali se i kod vas popisuje suša u mesnim kancelarijama? Rok je do sutra 27.07.2012. Ja tek sada saznao a mnogi ni neznaju. Zašto popisivati , pa zar nije suša ista i kod mene i kod komšije?
 
Kod nas su isla gospoda iz opstine sa poljocuvarima da procenjuju a zemlje ni u saksiji nemaju.Titelski breg u nasem ataru je procenjen od 70-100% ako nelazu procenjitelji ali neverujem im
 
[h=1]Kiša stigla kasno, suša poprima karakter nepogode[/h]
isprekidana_linija_vesti.png
četvrtak - 26.07.2012

susa-kukuruz-jul2012%20595.jpg
okvir_vest_sadrzaj.png

Na području Pomoravskog okruga danas je posle gotovo mesec i po, suše i visokih temperatura, pala kiša, ali, prema rečima poljoprivrednih stručnjaka, nedovoljno je za povećanje prinosa, a za neke kulture je stigla kasno.

Stručni saradnik Poljoprivredno savetodavne stručne službe u Jagodini Milanka Miladinović rekla je Tanjugu da su današnje padavine vrlo male da bi pomogle, jer su za visoke prinose potrebne veće količine.

Pored toga, kiša je, nažalost, za neke kulture stigla prekasno, posebno za kukuruz koji je posebno pogođen sušom.

Pod kukuruzom i jarim žitarciama, krmnim i industrijskim biljem i povrćem u šest opština Pomoravskog okruga, zasejano je oko 90.000 hektara, a najviše kukruzom oko 65.000 hektara.

Suša je posebno pogodila kukuruz, pre svega na peskovitom zemljištu i kasne sorte hibrida, i već se može govoriti o umanjenju prinosa za oko 35 odsto, na većem delu zasejanom ovom žitaricom.

Suša u Pomoravlju, Resavi i Levču je teško pogodila i voće i vinograde.

Stručnjaci Regionalne privredne komore (RPK) za Šumadiju i Pomoravlje saopštili su Tanjugu da se u ovom delu Srbije navodnjava svega jedan odsto od više od 236.000 hektara koliko je pod oranicama i baščama.

"Za poslesdnjih 35 godina količina padavina su smanjene za 800 milimetara, suše su sve češće i poprimaju karakter elementranih nepogoda", ističu u RPK.

Uz smanjenje količine padavina situaciju još težom čine visoke temperature vazduha, sve više tropskih dana leti i nedovoljne rezerve zimske vlage.

"U Pomoravskom okrugu, koga čine Jagodina, Ćuprija, Despotpovac, Paraćin, Sviljanac i Rekovac zbog suše je proizvodnja kukuruza, tradicionalno najzasupljenije žitarice, smanjena za čak 40 odsto, povrća za 65, krmnog bilja 31, šećerne repe i soje 20, suncokreta 14,6 odsto", tvrde u RPK. Oni napominju da Šumadiji i Pomoravlju godišnje nedostaje oko 400 milimetara vodenog taloga.


isprekidana_linija_vesti.png
Izvor: (Tanjug - Ekos)
 
Nikad nije kasno za kišu.
Ako već ne može uticati na povećanje prinosa, sigurno će pomoći da taj prinos ne bude još i manji, jer i ovo što je formirano treba da se nalije i iznese do kraja.
Bez kiše je upitno šta još može da bude do kraja vegetacije. Npr. crvenilo kukuruza najviše napada biljke u slabijoj kondiciji, a treba li lošijeg stanja kad umireš od žeđi. Ili npr. osuše se biljke u potpunosti...
 
[TABLE="class: afl, align: right"]
[TR]
Na jesen: Pšenica do 30 dinara, soja 61 dinar, kukuruz 31 dinar[/TR]
[TR]
[TD] Evo prognoza Ilije Grujića iz Udruženja poljoprivrednika.

-Pšenica će se, gledajući cene u svetu, držati do 25 evro centi, ne možemo očekivati mnogo visoku cenu. Eventualno će biti podignuta na 30 dinara, ali preko toga neće ići.

-Kukuruza će biti za naše područje, a očekuje se cena od 20 evro centi, odnosno makismalno 25, 28 evrocenti odnosno 31 dinar.

-Soja će biti u najvećem problemu, jer će od projektovanog roda biti samo 30 odsto. Projektivana cena će biti 61 dinar + PDV.

-Suncokret neće padati ispod 400 evra za tonu [/TD]
[/TR]
[/TABLE]
 
Sticajem okolnosti posejao sam zp704 karajem aprila. Sobzirom da je tek počeo da odseca rod mozda i bude prinosa.
 
Lako vama, vi u Indiji imate sistem za navodnjavanje koji su vam izgradili još Britanci, dok ste bili njihova kolonija.
 
285hcp.jpg


ovom kukuruzu je jako mnogo pomogla ona prva kisa inace nebi lutke ni izbacio,kasni hibrid sejan 1. 05 i nadalje treba:kisa:
 
Nazad
Vrh