UGROŽENA I JESENJA SETVA
Novi Sad, 3. avgust 2012.
„Vojvodina agrar” (okuplja 26 preduzeća i zadruga) sa Udruženjem Klub 100P Plus uputili su predlog mera za smanjenje posledica od suše Goranu Kneževiću, ministru za poljoprivredu, šumarstvo i vodoprivredu i Goranu Ješiću, podpredsedniku Vlade Vojvodine i sekretaru za poljoprivredu.
„AgroServis” u celini prenosi tekst vezan za ovu temu.
„Suša koja je pogodila Vojvodinu tokom juna, jula i avgusta 2012. godine je jedna od najgorih u istoriji. Povećanje cene kao posledica manjka robe na tržištu će biti daleko manje od ukupnog smanjenja proizvodnje, što znači da će se prihod poljoprivrednika značajno smanjiti i u najvećem broju slučajeva će biti ispod uloženog, tj postojaće značajni gubici. Što je proizvodnja veća to će biti veći i gubici. Dodatno, veliki broj poljoprivrednika neće moći da razduži svoje obaveze za seme, đubrivo i pesticide što će najveći broj poljoprivrednih preduzeća i zadruga staviti u velike gubitke. Zato smatramo da je neophodno da opštine, Pokrajina Vojvodina i Republika Srbija u određenoj meri nadoknade gubitak proizvođačima i omoguće im da imaju minimum sredstava da pripreme zemljište i zasnuju narednu proizvodnju, kao i da vrate zaduženo. Smatramo da ovo treba učiniti kombinacijom modela:1. Obezbeđivanjem nadoknade štete registrovanim poljoprivrednim proizvođačima u zavisnosti od kuture, područja i mogućnosti budžeta;2. Isplatom subvencija za 2012. u što skorijem roku i promena Uredbi kako bi se ispoštovao dogovor poljoprivrednika s ministrom Dušanom Petrovićem. Ukoliko bi ostale na snazi važeće Uredbe o plaćanju po kg – zbog suše i postavljenog graničnog referentnog prinosa, poljoprivrednici ne bi ni dobili subvencije za 2012. Najveći problem je što ove Uredbe predviđaju isplatu novca tek iz budžeta 2013. godine;3.Ukidanjem plaćanja naknade za navodnjavanje/odvodnjavanje za 2012. i 2013. godinu;4. Reprogramiranjem plaćanja zakupa državnog zemljišta na 3 godine;5. Reprogramiranjem državno subvencionisanih kredita;6. Obezbeđenjem da se najveći deo subvencija, naročito onih vezanih za inpute, u narednoj godini isplate u prvom kvartalu;7. Omogućiti, pod hitno, nabavku regresiranog goriva za jesenje radove, imajući u vidu da će se, zbog suše, sa radovima početi mnogo ranije. – kaže se na kraju pisma A.P.P.P. “Vojvodina agrara“ d.o.o. i Klub 100P PLUS
***
Među ovim merama, primećuje „AgroServis” nisu spomenuta opredelenja kompanija i zadruga koje čine „Vojvodinu agrar”, a koje su kroz robnu razmenu u prilici da ostvare profit. Naime, od zasnivanja proizvodnje žitarice i uljarice su značajno poskupele, pa je moguće da se tokom svođenja računa ratarima mineralno đubrivo obračuna za polovinu ili duplo više nego što je planirano kod ugovaranja. S obzirom da „Vojvodina agrar” ima, kako kažu, saradnju sa 25.000 gazdinstava i učestvuju u otkupu soje na području Vojvodine sa oko 35 % ukupnog roda, suncokreta 21 %, šećerne repe sa 14 % i kukuruza sa 18%, od njih se očekuju interne mere da bi poslovno sačuvali kooperante i pomogli im da obnove proizvodnju. Prema vestima koje stižu iz državne administracije, potpuno je neizvesno da li će biti novca za nadoknadu umanjenog roda i profita ratara, pa je moguće da „Vojvodina agrar” za svoje poslovne partnere (primarne proizvođače) donese korisne poslovne odluke o kojima, kako saznajemo, još nisu detaljnije razgovarali.