Strug i alati za obradu metala

Pa napisah ti u prvoj rečenici mog odgovora.
Ako želiš da napraviš puž, onda koristiš ovu tabelu. Korak svakog zupčanika se računa kao modul x pi, a i puž je neki zupčanik(majku mu bož..).:osmeh:
 
Jasno kao dan
Uvek ima nesto novo da se nauci u zivotu i kad mislis da sve znas uvek postoji ono ali.
Hvala kolega na brzom odgovoru!

Послато са SM-A715F помоћу Тапатока
 
Poslednja izmena:
Nema problema, čisto da znaš kako se pravi zupčanik na strugu..
Bez uvrede, još nisam sreo strugara koii je znao koristiti ovu mogućnost struga..

Poslato sa PPA-LX2 pomoću Tapatoka
 
Tako je!
Zati sam vidjao da ih neki nazivaju i Modularni korak.

Послато са SM-A715F помоћу Тапатока
 
А ножеви за струг у потребном модулу постоје готови или ево ти дијамантска плоча, па сам бруси четвртку брзорезног?
 
Naravno da postoje i originalni nozevi ali kad bi ziveli u Švajcarskoj ili Šveckoj pa da sve imamo na izvolte,nego brusi i snalazi se sam kako umes i znas

Послато са SM-A715F помоћу Тапатока
 
Е свашта човек може да сазна на овом форуму, а да није о корони. :)

Чек да те питам и ово: а кад одређујеш профил ножа за нарезивање вретена, да л' је он исти у свим калкулацијама или је фора као са нарезивањем зупчаника, да профил зупчаника зависи од њиховог броја?
 
Da ponovim pitanje koje me takodje muci cemu sluzi djunta na suportu koju ima svaka PA Ada.
c1421a72966a5d36733f5ddfab0c9fba.jpg


Послато са SM-A715F помоћу Тапатока
Zorge profil noza zavisi od modula koji rezes,sve to povlaci jedno te drugo.
 
Poslednja izmena:
Зорге, 'ebem mu miša(što bi ti rekao), šta si sad tu 'natrućkao'..
Standard osnovnog profila za zupčanike je DIN3960 da ne navodim ostale, jer su svi prepisani od njega..

Poslato sa PPA-LX2 pomoću Tapatoka
 
Poslednja izmena:
Па кад "нисам у теми"! ...Типа "нисам гинеколог, али волим да погледам".

Видео сам да када нарезују* равне зупчанике у одређеном модулу бирају резни алат за тај посао који нарезује малчице различит профил зуба за неколико дијапазона, типа имаш алат за зупчаник до 17 зуба, од 18 до 35, па од 36 до 58 и све преко 59 зуба. Ово нису егзактне цифре, већ кажем како сам схватио избор одговарајућег резног алата. Не знам да ли за пужни пар иде нека калкулација или се вазда нарезује стандардни профил зуба прописан ДИН, ИСО, ГОСТ или којим већ стандардом?

*Гледао на каналу оног Украјинца Максима процес ремонта неке препотопске одвалне глодалице, комплетирање прибора и процес како реже зупчанике.
 
Dalibor ta djunta ti sluzi za stelovanje na kojoj ce sili gasiti automatski posmak, ako imas granicnik stegni ga za stazu i probaj da li ce iskopcati, treba da cakne. Jos lakse ti je da ukljucis posmak i probaj da zaustavis suport dok putuje ka futeru, moras bas jako da ga zadrzis, nisam siguran ali mislim da se odvrce ako hoces da smanjis silu. Nikada nisam montirao i koristio te granicnike
 
Hvala Marko!
Odmah cu sutra probati.Imam granicnike ali ih nisam koristio nikad dosad.


Послато са SM-A715F помоћу Тапатока
 
'Ajde kad se već interesuješ da probam što prostije da ti objasnim 'generisanje krivine' boka zuba.
Bok zuba zupčanika je kriva po imenu evolventa. Ona nije izabrana za tu namenu zato što ima neka naročito dobra svojstva za kinematiku već je posledica pojednostavljenja tehnologije izrade zupčanika.
Dakle, osnovni profil zupčanika je zupčasta letva sa uglom profila 20 stepeni sa svake strane. Ta letva je u stvari zupčanik sa beskonačnim brojem zuba. Kod nje je bok zuba ravna linija, odnosno, radijus krivine je beskonačan. Što manji broj zuba zupčanika to je krivina boka veća. Minimalan broj zuba je 17(sa korekcijom i manje) a maksimalan je zupčasta letva.
Modul je parametar koji opisuje veličinu zuba, i odnos je prečnika(podeonog) i broja zuba.
E sad, ono što si ti pitao je u stvari izrada zupčanika na univerzalnoj glodalici sa glodalom koje radi jedno međuzublje na podeonom aparatu. Pošto za jedan modul može postojati beskonačan broj zupčanika to nije moguće imati toliko tačnih alata, već za svaki modul postoji 7-9 grupa glodala da bi se pokrio ceo opseg. Recimo, prvo glodalo pokriva 17-20, drugo 21-25.. osmo 50-70 i deveto 71-letva.. na taj način zupčanik nema tačan profil, već aproksimiran radi tog načina izrade.
Sada se to više uopšte ne radi tako, već se svi zupčanici određenog modula rade jednim pužnim glodalom koje ima profil zupčaste letve i koje uvek daje ispravan bočni profil. Postupak se zove odvalno glodanje. Mašina je namenska i omogućava sprezanjem zupčanika i alata sinhronizovano kretanja.
Ovako se rade cilindrični zupčanici sa pravim i kosim zubima, ali postoji još mnogo tipova zupčanika i nema smisla da to u nekom postu objašnjavam.
Problematika nije manje obimna od jedne prosečne lekarske specijalizacije, a i mnogo doktorata je napisano iz ove naizgled 'jednostavne' i svima 'poznate' oblasti..

Poslato sa PPA-LX2 pomoću Tapatoka
 
ta djunta sluzi za stelovanje sile koliko opterecenje da nosi suport
primer
navrnes 10mm da skidas u 1531....kad je raspustena djunta onda krene da skida milimetar dva i iskljuci sam suport...tesko mu je..preskoci unutra
a kad je nategnuta onda struze bez problema//ali ne treba ni preterati inace odlomi mesingani zupcanik unutra
dakle sluzi kao osigurac od preopterecenja suporta i zastita za lom zupcanika
navodno bi to trebalo da je da je namesteno da iskljuci suport na opterecenju preko 120kg...za morando do pa 30....cime se meri pojma nemam
kad sam kod mene radio suport sredjivao sam i taj deo...namestio da na 8mm iskljuci i cao

na morandovom suportu gore ima krug sa 4 5 ili 6 pozicija tzv granicnik.. ne gasi suport samo da vam naznaci da suport ne moze dalje
..idealno za serije
 
Drugari, sinoc mi se pojavi jedan problemcic na strugu. Obradjivao sam nesto i poprecni posmak najnormalnije pustao automatski, ukljuci, iskljuci, sve kako treba. Medjutim, kad vracam rucno ka sebi osetim da mi nekako tesko ide, jedva jednom rukom okrecem. Probam da ga vracam rucno od sebe, znaci ka centru, ide kao bela lala. Ostavim ga tako jer razmisljam da je jutro pametnije od noci. Jutros probam ide odlicno u oba smera, pomislim dobro je i odem da zavrsim neki poso. Vratim se, pali masinu, kad ti ono opet zeza. Znaci ka sebi kad vracam nekad i sa obe ruke vrtim, a od sebe kad teram ide isto kao i uvek, lagano. Automatski posmak isprobam i radi normalno kao i do sad. U pitanju je TES 3. Ima li neko predpostavku sta moze da pravi problem?
 
Pomislio sam isto, ali me cudi kako u jednom smeru ide normalno? Spingla se kod njega delimicno vidi i izgleda potpuno normalno, bez ikakvih ostecenja, to sam pregledao koliko sam mogo. Jedino navrtku ne mogu da vidim bez rasturanja.
 
To što vidiš, tu i ne radi, pa ti izgleda ok, tame gde radi obično bude kao kosi testerasti navoj..
Jel imaš mazalice ili rupicu za podmazivanje navrtke?
 
Nazad
Vrh