Strug i alati za obradu metala

Sovo odakle ti to? Sta mislis, kako da zavarim poluosovinu ili navarim leziste za lezaj?
 
Sovo odakle ti to? Sta mislis, kako da zavarim poluosovinu ili navarim leziste za lezaj?
Sljaka moze a osteti svasta na strugu, najgora opcija klizne povrsine, staze, vreteno na konjicu, siljke, alat, mjerne skale,pakne i sl. Polomljenu osovinu zabusi obje strane upucaj tjesnom mjerom klin i eto centra. Ne znam sta mislis pod ovim leziste, ako je kuciste lezaja, sta je problem variti van struga, ili osovinu neku navariti isto van pa tolerisati. Nisam bas razumio ovo ''leziste lezaja.
 
Samo ime ti kaze "klizne povrsine", na njih se sljaka ne hvata i ne moze da ih osteti, provereno.
Ovo sto sam napisao leziste lezaja se kod nas zargonski kaze da se "nagoji" osovina, a zatim obradi na meru da na nju naidje lezaj. Radi se tako sto strug okrece osovinu, a ti zavarujes. To su ti kod nas uobicajene metode, nisam ih ja izmislio, a vidim na YT da se sirom sveta to praktikuje. Jedino ovde na forumu ste poceli da se iscudjavate ko da nikad niste ni culi, a kamo li videli.
 
Ми што варимо, варимо ван струга никад нисмо варили док је у стругу. Ако је осовина радимо као што је Сова рекао забушимо и на тесно убацимо спојку извадимо из струга и варимо.
 
Da se zahefta na strugu ajde, do i ja radim.
Ali da varim na strugu ne biva, nije strug obrtni sto za varenje.
Dosta krpacine imam, neki dan sam navarivao rupu za lezaj fi 160 Duzine 70mm, zavarim na stolu, kad se ohladi onda na strug i obrada
 
Zanimljivo! Svaki dan covek sazna nesto novo. Eto sad vidim da ono sto je za mene kao "dobar dan", a kazem nisam ja to izmislio, za nekog je neprihvatljivo.
 
Obicnu osovinu ok.
Svojim ocima sam video kako covek zavari puknutu osovinu slamotresa. U strugu naravno,mada imao je neku pripremu na srugu bas za to..... Mislim da bi bilo 100 puta teze bez struga.

Послато са SM-A225F помоћу Тапатока
 
Samo ime ti kaze "klizne povrsine", na njih se sljaka ne hvata i ne moze da ih osteti, provereno.
Ovo sto sam napisao leziste lezaja se kod nas zargonski kaze da se "nagoji" osovina, a zatim obradi na meru da na nju naidje lezaj. Radi se tako sto strug okrece osovinu, a ti zavarujes. To su ti kod nas uobicajene metode, nisam ih ja izmislio, a vidim na YT da se sirom sveta to praktikuje. Jedino ovde na forumu ste poceli da se iscudjavate ko da nikad niste ni culi, a kamo li videli.
Imam dobrog druga koji se profesionalno bavi tokarijom, ima radionicu, i kod njega cesto ''blejim'' kada imam vremena. Ponekad i ja se ponesto igram na strugu, sa njim radi i njegov sin, mlad momak, trenutno zavrsava mas. faks, e sad kada bi mene ili sina vidio da varimo nesto sto je u strugu, pobio bi nas skupa, eto takvo ovdje misljenje vazi za doticnu radnju. Mislis da topljeni metal koji prsce okolo dok varis nece ostetiti klizace ili staze?
 
Pitaj tog druga ako se setis zbog cega ima takav stav. Zanima me da naucim nesto novo. Kazem ti da nema nikakvih ostecenja kliznih staza, to je provereno. Prvo, tu i nema nekog prskanja topljenog metala, mozda nesto prsne. Mada, moram da priznam da sam kod nekih video da stave neku zastitu, ali to retko.
 
U bilo kojoj ozbiljnijoj masinskoj radionici da pocnes da varis na masini za obradu metala momentalno bi dobio otkaz. Ne iskljucujem mogucnost da se neki stari izraubovan strug koristi za okretanje materijala koji se zavaruje, ali se na njemu sigurno ne obavlja obrada delova(struganje)
 
Ja sam za pa 30 od 3m dao 10 000, polomio bi nekog da krene da vari na njemu
Kad opicim aparat na dvestotinak amera, sigurno ce se zalepiti neka pucna, staze jesu Kaljenje kuda putuje sport, staze od konjica nisu Kaljenje, gusane su, ovo pricam za adu
 
Na starim tipovima Potisjevih strugova su bile livene pa kaljene prizme, na novijima su umetci od celika. Svejedno od cega su klizne staze, sigurno ce se ostetiti od kapljica koje prskaju prilikom varenja, cak i ako se ne zalepe, lako mogu da se zavuku ispod suporta i da izgrebu povrsinu.
 
Код њих не прска, има их 220милиона.
Овако изгледа добра обрада. Добар материјал, добар нож.... као огледало.
3916a0f028ebf57fecdba8ae27d5dfc0.jpg


Послато са M2004J19C помоћу Тапатока
 
Pitanjce za iskusne,posto sam do sada radio na Pobedi kao i na bugarskom C11 strugu,od prosle godine sam kupio PA 501M.Celo vreme me buni tablica za navoje tacnije srednja kolona koja je oznacena sa "pi".
Kad zauzmem te pozicije nema blage veze sa obelezenim navojima,ne znam zasto su uopste stavljali tu kolonu?
I jos ona radlovana djunta na samom suportu cemu sluzi,evo i fotki.
b0511d47a38173e66755897c8af152c2.jpg


Послато са SM-A715F помоћу Тапатока
edd760547e39d2e1b291f291dc2afce5.jpg
 
Ta srednja tabela ti je za puževe.
Znači aksijalni korak će biti modul pomnožen sa 3,14.
Dakle ako tu zauzmeš vrednost 2, imaćeš 'korak' 6,28 itd.. Tu kolonu sam morao objašnjavati većini strugara..
Znači brojevi u toj tabeli su modul.

Poslato sa PPA-LX2 pomoću Tapatoka
 
Nazad
Vrh