Strug i alati za obradu metala

Odvio sam ova dva srafa i onaj gore sto je izgleda za stelovanje i sad normalno lagano ide. Desetak puta sam ga terao iz jednog u drugi krajnji polozaj bez da imalo zapne.
 
Mirosti skinuo sam mali suport i sa zadnje strane deo gde su lezajevi tako da sad navojnu sipku jos bolje vidim i nema ostecenja niti vidno potrosenog navoja, ali sam primetio kad motam da pravi osmice. Znaci da je uvijena. Da li je to uobicajeno zbog velike duzine i malog precnika ili je tu nastao neki problem? Takodje sam u tom delu sa zadnje strane naso dve polutke aksijalnog lezaja, ali kuglica nigde nema.
 
Pa eto, samo ti se reklo. Nabavi kvalitetan aksijalni ležaj, a ako imaš vremena skini vreteno i polako ispravi pažljivim pritiskanjem drvenim komadima na nekoj presici. Ili jednostavno savijaj u nekom osloncu.
Proveri kakva ti je situacija sa aksijalnim ležajem do ručice(ako ga ima). Rekao bih da je kod tebe to u dobrom stanju, samo me čudi da ti je suport lepo išao obzirom da si bio bez aksijalnog ležaja(verovatno dugo).
 
Poslednja izmena:
Veruj mi da i mene sad mnoge stvari cude kad gledam sve ovo. Ne samo da je lepo iso mesecima od kako je strug kod mene nego i sad kad je poceo da zeza u nekim trenucima bi opet proradio kako treba i iso lagano. Aksijalni lezaj do rucice koliko ja vidim i koliko shvatam kod ovog struga ne postoji. Postoje dva komada sa zadnje strane. Navojno vreteno bi svakako skinuo, ali koliko mi se cini da se ono vadi sa zadnje strane struga, a meni je strug blizu zida. Znaci moracu da pomerim malo strug da bi moglo vreteno da izadje pozadi.
 
Matice i spingle za mali i poprecni su oko 200 e.
Tusiranje oba suporta, rasklapanje suporta, neke biksne su se pojele, pa sam prebtusio osnovine i napravio nove biksne. Ruke majstora su 500 eur, ja boljeg a jeftinijeg ne mogu da nadjem
Slabo ima Masin bravara i majstora koji znaju da tusiraju
Prezadovoljan sam kako je uradjeno, 7 ili 8 dana se mlatio, ali je uradjeno ko fabricki
 
Dali neko zna sa sigurnoscu da mi kaze jesu li klizne povrsine na PA adi svtvarno izradjene od celika ili je primenjena tehnoligija kaljena sivog liva klase SL 30.I jos jeli ista tehnoligija vazila i za USA seriju?

Послато са SM-A715F помоћу Тапатока
 
Stariji modeli PA (Morando) su rađeni sa livenim kliznim stazama a noviji su sa čeličnim kliznim stazama. Za USA neznam pouzdano, da je moj matori živ on bi znao tačno da ti kaže, on je radio u Potisju u montaži alatnih mašina 28 godina.
 
Stariji modeli PA (Morando) su rađeni sa livenim kliznim stazama a noviji su sa čeličnim kliznim stazama..
Potisje je moranda radio po licenci,moguce da su u novije generacije PA serije dobile celicne klizne povrsine.
Na mom PA 501M iz 1985g. udarao sam tackastim obelezivacom,naravno sa strane i zakleo bih se da je u pitanju termicki obradjen celik.Mada su klizne u savrsenom stanju,vidi se kvalitet istih.
Imao sam nekoliko strugova pocev od Pobede pa do bugarskog ZMM,ali PA je klasa iznad.Nije ni cudo sto drzi jaku cenu na trzistu polovnih masina.


Послато са SM-A715F помоћу Тапатока
 
Zanimljivo kad pomenu ZMM da su oni u ovim juznim delovima zemlje jako cenjeni, cak sam steko utisak da ih neki stavljaju ispred PA. Ja sam razmisljao da kupim neki ZMM bas u klasi PA 501, ali ga vlasnik bio zacenio i nismo mogli da se dogovorimo oko cene. Sta je po tebi prednost PA 501 da ga svrstavas u klasu iznad?
 
Vidi Aco!
ZMM je toliko zgodan strug za rad,prvo sto je vislji od PA pa nisi podgrbavljen dok radis.
Drugo ZMM ima dzojstik za posmake koji neverovatno lako radi milina jedna.
Trece brzine okretaja amerikana upadaju ko u sira bez da moras pokrenuti glavu ne bili upala u pojedine brzine.
Cetvrto ima i brze posmake na dugme.
Nekada kad sam pocinjao zanat radio sam na USA 225 e, to je vec bio zgodan strug za rad ne kao ZMM ali mnogo laksi nego PA.
Kad sam kupio ovaj PA 501 toliko mi je bio nezgodan da se naviknem to je bilo nenormalno.

Послато са SM-A715F помоћу Тапатока
 
us 225 je malo vislji od pa501..mislim da mu je visina kao pa30/pa631
meni resimo moj em je manji em malko nizi od recimo 501
ko mene sa rukom izuljao boju u jednom cosku...veciti naslonjen ...dok kad radim na 501 ili 631 neznam gde cu sa levom rukom
 
Jao ljudi moji nekako mi ispala kajla sa mog TES-3 struga i sad nema automatski posmak. Nadjo ja kajlu, ali gledam i nikako mi nije jasno kako je mogla da ispadne i kako sad da je vratim? Sinoc sam radio sa njim sve normalno i jutros cim sam hteo da radim, kad ono posmak nece.
 
I ja polako ulazim u strugarske vode, naravno bez nekog razmišljanja da mi to postane profesija, ali za kućnu radinost i potrebe, valja se ponešto naučiti. A vidim da se ovdje vodi zdrava konverzacija, sto se danas rijetko sreće.
Iako sam planirao neki mali stoni strug, na kraju
Uzeo sam strug mala kikinda ac280, iz 71 godine, i iskreno mislim da je savršen, sve mu je ispravno, posmaci rade, ima brdo opcija za vitvorte, mm, incne, ma bemliga, svasta nesto sto ja vjerovatno nikad koristiti necu. Klizne površine kao nove, stvarno se vidi da je očuvan maksimalno. Nema lufta u futeru, svi zupčanici u mjenjacu su odlični.

Problem sam imao sa maticama za pomeranje suporta, poprečni, ako sam se dobro izrazio. imalo je malo lufta, mozda 1mm ili manje i razbucam ja to da vidim kako da utegnem, i nadjem i neki improvizovani konus izmedju dvije polovine navrtke, ali konus nema maltene dodira sa polutkama, i kad se zategnu gornjim imbusima, konus landara unutar njih, nesto je pravljeno i to dosta loše.

Problem je kad zategnem imbuse, i stegnem matice za suport, nema nikakav luft, do polovine radi laganica, ali od polovine, ka nazad kad se okrece rucica bude sve teže i teže da se okrece i zadnjih 3-4cm neće uopšte da ide. Cim se otpuste malo imbusi, ide normalno, ali se pojavi malo lufta odmah (kao što je i bilo kad je uzet) . Skidao sam plocu jedno 20 puta i nema sta probao nisam, podmetao distance, ispravljao, krivio, spingla nije kriva, (mozda jeste vrlo vrlo malo, jedva da se može registrovati, ali kad se okreću polutke na njoj, lagano idu i nemaju skoro uopšte lufta ni jedna) mnogo više lufta se pojavi na spoju matica i suporta (po jedan imbus drži maticu vezanu za suport.
Pravio sam i konus izmedju matica, ali smanjim samo teže ide cim se malo nategne.

Ležaj u nosaču ima samo jedan kuglicni i on je ok.
E sad, nesto je koliko vidim bruseno oko tih matica, pa me zanima da li se te matice mogu negdje kupiti nove, ili kako neko da mi napravi ako su ove već brušene i ne znam kako su fabricki izgledale. Spingla je 16mm a korak čini mi se 4mm.
 
Sve si pregledao, ali glavno što odlazi na tim poprečnim suportima nisi.. Navojno vreteno iliti špingla ti je potrošena u jednoj zoni i sada nemožeš podesiti.
Dakle, kada podesiš na onom potrošenom delu 'špingle' tebi ide teško na zdravom delu.
Rešenje ti je da nabaviš ili napraviš novu špinglu. Ako je to problem, onda našteluj prema zdravom delu navoja, a luft na potrošenom delu i nije toliki problem pri radu, kada znaš za njega i 'nuluješ' zazor pri zauzimanju dubine pri struganju..
Što se tiče štelovanja sa duplom maticom i konusnom pločicom između, to je i najbolji način štelovanja, koji nemaju svi strugovi. Znači, samo malo popustiš imbuse od matica, i onda polako pritežeš konusnu međuploču da se skoro izgubi slobodni hod(ne treba da nategneš navrtke sa konusnom pločicom, nego samo da anuliraš zazor). Onda stegneš imbuse navrtki, a imbus od konusne pločice možeš još malo stegnuti i to je to.
Nadam se da netreba da napominjem da pri svemu ovome navoj treba da je obilno nauljen sa uljem SAE30.
 
Hvala na odgovoru. Moguce je da je spingla potrošena na prednjem dijelu, mada kad ga okrećem na prazno sa skinutom pločom suporta nema nikakvog lufta na prednjem dijelu niti ima razlike u otporu, mada tu se radi vjerovatno o nekim desetim i sto tim dijelovima milimetra. Moguce i da su malo klizne površine potrosenije naprijed, jer ima vrlo vrlo malo lufta u klizacima kad se pomjeri ploča skroz naprijed, a sraf koji drži onu trapezoidnu konus u šipku koja je umetnuta izmedju klizaca je zavrnut do kraja.

Spingla je malo prekomplikovane konstrukcije da bi se sad isplatilo praviti novu spinglu jer ide cijelom dužinom iz komada do ručice, pa sad da kupim navojno vreteno novo i pravim ovaj ravni dio, koštalo bi papreno ili bi se namučio zestoko da sam o izvedem.
Moracu prvo da napravim nekako dobar konus, tj dosta deblji od ovog koji imam i koji sam vec pravio. Malo je zeznuto da izvučem simetrične ravni da budu, pod uglom ali probacu to da izvedem sa strugom i ravnim nosacem smirgle na futeru, pa da stegnem flah u nosac alata i pod uglom da brusim.

Sad se tek učim oko tokarenja, pravio sam i ranije raznorazne igrarije, cak sam prepravljao stubnu bušilicu sa nekim malim amerikanerom pa sa duplom stegom tokario manje remenice, tockove, čaure i slicno. Patnja, ali nekako je završavalo posao.
Prvi put da sam uzeo svoju mašinicu, pa hocu da je dovedem ono u stanje kako treba. Ne smeta taj mizerni luft u radu, ali bode oci, nekako se covjek brzo razmazi pa hoce da to sve bude cakum-pakum. I rucica za poduži pomak, na suportu koji se pogoni preko zupcasti letve ima nekih 4-5cm lufta, tj okrene na prazno kad se pomjera, ali jos nisam skidao cijeli suport pa da vidim da se i to utegne nekako.

I hajde da pitam, strug ima na sebi 10tak mesinganih kao kružića sa čeličnom kuglicom u sredini, koja je na oprugu. Kako se i čime to podmazuje, nije klasična sisica za mazalicu, vec bukvalno kao plocica udubljenja prečnika nekih 5mm sa kuglicom u sredini.

Još ću morati da vas davim sa pitanjima o noževima, tj plocicama, tu sam skroz tanak
 
Na strugu se sve podmazuje uljem sae30.
Ima mazalica za ulje kojom se ubrizgava. Možeš i špricom ako nemaš.
Nisi pažljivo gledao, špingla ti je vidljivo potrošena.


Poslato sa PPA-LX2 pomoću Tapatoka
 
Nazad
Vrh