Stelovanje pluga

Njive su ravne kao tepsija, vidiš vranu na drugim uvratinama... Nisam ja orač par ekselans, nije mi ni bitno toliko... Htedoh samo malo da se našalim...
 
Kako nema pustanja kad je volan mehanicki? :)
Inace ovde me svi napusili da orem kao da spartam, a zaista sam za potrebe snimanja poplitio jer nema ko da drzi blokadu kada sam ja napolju. A vi cete me sada prekorevati da sam sebi ugrozio zivot, ali mladost ludost, tad i vise nikad. :)

Послато са SM-J730F помоћу Тапатока
Ја кад би мој волан пустио, одо ја код комшије, морам мало да га придржавам, спустим само руку на њега.....ајд можда има везе што има и луфта у њега, па више "кламће".....а тек кад смотавам на ћошковима, не дижем руке са њега, неће да смотава без њих а близу јендеци, па да не направим какву аварију

Послато са Mi 9T помоћу Тапатока
 
1.Da li trebaju bocni lanci kad se ore?
2.Obe njive su mi ravne pa da znam dal da pravim ili ne.

Poslato sa ALE-L21 pomoću Tapatoka
 
Ne trebaju ti za oranje bocni lanci.I da ih imas oni u oranju moraju biti raspusteni,tj labavi.U suprotnom ako je jedna strana zategnuta znaci da imas kosu vucu to jest plug nije pravilno nastelovan.Svakako nije na odmet da imas bocne lance koristice ti za druge prikljucke da ne landaraju i kace u gume.
 
Znaci ne trebaju.A za pomeranje prikljucaka me nije briga jer su mi obe njive do kuce.
Procitao sam prvu poruku I sve mi je sad jasno.Sledece nedelje se bacam na posao da probam da nastelujem plug.I da vidim kako zaorava zetvene ostatke.Hvala puno!!

Poslato sa ALE-L21 pomoću Tapatoka
 
Ne trebaju ti za oranje bocni lanci.I da ih imas oni u oranju moraju biti raspusteni,tj labavi.U suprotnom ako je jedna strana zategnuta znaci da imas kosu vucu to jest plug nije pravilno nastelovan.Svakako nije na odmet da imas bocne lance koristice ti za druge prikljucke da ne landaraju i kace u gume.
Hvala bogu pa ima ljudi koji znaju da bocni lanci moraju biti labavi, kod mene ljudi oru 40godina zategnuti lanci otimaju se sa traktor celo vreme.
 
Pa meni je jedan covek lepo orao ali mi je za 30 ara uzimao po 200€.Ali lanci nisu bili zategnuti vec labavi.

Poslato sa ALE-L21 pomoću Tapatoka
 
Trebace ti bocni lanci na ovratinama kad budes okretao ,inercija ce bacati plug pod gume i pocepaces ih.
 
U ravnoj njivi mozes orati bez bocnih lanaca. Ako ih imas kad nastelujes plug oni moraju biti labavi. Ali kad dodjes da ores u njivu sa bocnim nagibom sve to pada u vodu i moras raditi korekcije podesavanja pluga...
 
Španeri su uvijek dobro došli. No, nikad ih, osim u transportu, ne stezati do kraja. Ostaviti malo lufta, da plug može malo lijevo, desno, ali ne previše. Ako plug ima previše hoda, javlja se problem kod počinjanja brazde. Ovisno o nagibu terena, odnosno na koju stranu visi traktor prije spuštanja pluga, španeri ograničavaju da se plug u početku ne započne preusku ili preširoku brazdu. Neki put, kod dubljeg oranja u ravnici, nakon desetak brazdi dobijem lučnu brazdu (na početku je izorani dio uži). To popravim tako da nakon svakih nekoliko prolaza, slijedeći započnem tako da mi kod spuštanja pluga desni zadnji kotač (ako orem u desno) nije u brazdi nego na neizoranom (za otprilike pola širine gume). Nakon spuštanja pluga, okrenem volan u desno i zadnji kotač u pola metra upadne u brazdu.
To je samo moje iskustvo i moj način oranja. Možda netko ima i bolje rješenje kako zadržati pravac oranja, a ne orati sa zategnutim španerima.
 
Znaci trebaju spaneri.Postavicu spanere pa ako mi se javi problem kao kod tebe onda cu desnim tockom da gazim neorano.Znao sam da ce da se javi problem ako ih nema.

Mislim da levi treba da bude vise od desnog zategnut.Zato sto se javlja problem koji ti imas.Traktor se nagne plug s njim I prva brazda hvata manje.Tek za 5m se plug vrati normalno.Ali ako se problem resi kao sto si napisao za to nema potrebe :)

Poslato sa ALE-L21 pomoću Tapatoka
 
Poslednja izmena:
Plug treba da ima 10-15cm lufta u spanerima levo-desno.To je sasvim dovoljno i nema potrebe pritezati ni jednu stranu vise.Cim se zabrazdi ako je plug pravilno nastelovan za traktorom,podesen ispravno na kolenastoj osovini,poravnate su brazde,vec nakon metar dva plug prati traktor a oba spanera su podjednako otpustena.Tako je i kad se ore na ravnom i u stranu pod nagibom na neravnom terenu.Plug moze povremeno da se osloni na spaner i to je normalno pogotovu kad traktor zapinje pomalo al poenta je da plug nesme celo vreme da se oslanja na spaner.
 
Sve sto si naveo je tacno.To se nasteluje u prvom prohodu I posle ide lepo.
A raonike pogledaj na kp ali pogledaj da li ima negativne ocene.Broj negativnih ti sve kaze.

Poslato sa ALE-L21 pomoću Tapatoka
 
Evo slike ovde jer je ovo prikladnija tema
IMG_0165.jpg

I obavezno procitaj prvi post ove teme mnoge stvari ce ti biti jasnije.
Ja sam to naucio pre 15-tak godina na tezi nacin.
 
Nazad
Vrh