Stelovanje pluga

bd03df0405b55f51c2cc0ade6d7608ce.jpg

ЛТЗ 40A/IMT 757.2
Орао сам и са другим тракторима!
Иста филозофија,штелујем плуг према условима орања!
Кад су услови повољни као ове године лако је да прва бразда има захват као и друга (остале).
А кад нису услови можеш га ј..ати!,ори како можеш јер боље је најлошије јесење орање од најбољег пролећног орања(важи за Банат)!


Послато са GT-I9300I уз помоћ Тапатока
 
Vidi se Nikt iz priloženog da to dosta lepo izgleda a i lepo zaorava žeteone ostatke.Kada sam pre petnaestak godina prvi put seo za traktor 539,pitao komšije kako se ore i oni dali dva tri saveta(imam neki mali dvobrazdni koji može da se smiče pa da idem pored same ograde).Prvo da lanci moraju uvek biti labavi,da nosim mali vaservag i da obe ravni moraju biti u nivou i to je to.Sa toplingom držim jednu ravan, a sa onom desnom ručicom na navijanje drugu ravan,i sve to posle prvog prohoda u brazdi. Ona rčica gore na plugu me malo zbunjvala,zašto služi?Vidim kod komšije na sličnom plugu da je u trećem žlebu a kod jednog sa imt malim plugom da je skroz dole na predzadnjom zarezu.Ja satvim na treći i ori. Jedino nisam razumeo kako kod početka oranja kada se nabacuje(mislim da se u mačvi kaže na stuk),da uradim a da zemlja tu ostane ne uzorana?U svakom slučaju je ipak najvažnije kako su stari govorili: ori suvo i duboko i ni sto te briga,sve će to mraz da popravi i ispegla.
 
Svakodnevno pratim forum,pokupio sam dosta dobrih saveta,i bas sam se lepo naorao ove sezone sa mtz 820 i 757.3 i 757.2(zavisi od tipa zemlje sam menjao plug). E sad mene interesuje u koju rupu kaciti topling,ja nekako uvek u drugu odozgo..cemu tacno služi toliki izbor rupa? Vidjao sam da neki plugovi manji imaju samo jednu..
 
Ako je traktor sa automatskom hidraulikom onda je bolje staviti u nižu rupu na plugu jer je onda veći potisak na traktor pa finije radi hidraulika.

Poslano sa mog M351 koristeći Tapatalk
 
Ako je traktor sa automatskom hidraulikom onda je bolje staviti u nižu rupu na plugu jer je onda veći potisak na traktor pa finije radi hidraulika.

Poslano sa mog M351 koristeći Tapatalk
a ako je teren pretvrd stavljas na gornju da bi sto manje osilacije dubine dobio i samim time poveco dubinu oranja.
jer topling na plugu sto nize kacas samim time sve vise i vise je hidraulika osjetljivija. pa ako nailazis na razlicite tipove zemljista il ako je citavu berbu preko tvoje njive gazila i kurta i murta, onda je bolje sto vise. tako se meni pokazalo. a kad orem laku zemlju onda kacam nize jer na minimalna pomijeranja kockice dotjerujem dubinu.
 
ovaj post od nikt, treba staviti da bude drugi post u temi!!!!!


Edited by Mityoo: Tehnički neizvodljivo, forum automatski ređa poruke hronološki, po vremenu njihovog nastanka.
 
Na koju rupu staviti topling,ako su rupe na traktoru,na plugu samo jedna.Traktor Utb 445.
Jel isto kao i da su rupe na plugu?
jel 445 uopste ima plivajucu (finu) hidrauliku? jer znam za jednog u selu univerzala nije 445, ne mogu se sjetit oznake koji nema plivajucu uopste. mora sa tockom da ore.

latest


ovakva je limarija, oko 50ks. tako kaze vlasnik. ovakav 100% nema plivajucu.
 
ako nema finu kacas na gornju rupu na plugu a za traktor ne znam da ti kazem. a mozes da ores kad svaki sek ili koliko vec(zavisnosti od ispravnosti i nepropustivosti hidraulike) da cimas rucicu hidraulike. gledo sam ja poznanika samo cima ka gore rucicu razvodnika da plug ne ide u dubinu. kad ores preko 20ak hektara to je nemoguce za izdrzat nego montiras tocak ko sto si i ti uradio tako da ne moze bez njega. drugo je patit se i cimat svaki sek.
 
nisam te u potpunosti razumio ali je tocak nazad na imt 756 i universal sa slike. tako je bar sklopljeno kod njega. e sad dal tako treba to ti ne bih znao rec.
 
Pa to je kolega pomenuo u vezi traktora koji nema uopšte regulisanu hidrauliku , a u tom slučaju meni nije logično da točak skroz nazad može pomoći . Kad se pojave neravnine na terenu , hidraulika ne koriguje , onda točak ako je nazad drži konstantnu dubinu zadnje brazde ali ostale , pogotovo prva propadaju i izlaze tj prate kretanje traktora po neravninama . U slučaju kad bi točak bio bliže sredine cijeli plug bi bolje kopirao teren . Dakle ako hidraulika ne koriguje visinu poluga sa obzirom na teren tj opterećenje onda će poluge sa terenom ići dublje ili pliće džaba što je točak nazad . Zato sam to rekao.
 
Da, to kod mene u ravnici ne igra ulogu, zato niko ni ne premešta točak, svima koji oru sa točkom je točak nazad....
 
I u ravnici ima neravnina , npr kad izlaziš na put ili neravne ovratine , ili ako se kombajniralo po mokrom pa ostali kolotrazi , ili nemora ni biti neravno nego se naidje na zbijeni dio zemlje itd, šta zadržava prednji dio pluga da ne potone ili iskoči ako nema regulacije hidraulike.
 
Kolega, na mojem 5106 je fini hidraulik namjerno iskljucen i radi samo grubi. Tocak je skroz iza na plugu gdje i treba biti. Ako je tocak na kraju pluga, pola tezine pluga nose poluge na traktoru (sprega gornje poluge i podiznih poluga, ne fini hidraulik) a pola tezine ide na tocak. Tocak u biti samo stabilizira plug u ovom slucaju dok ga sprega poluga odrzava.

Kad je tocak na sredini pluga, velika tezina je na samom tocku i nema oslanjanja pluga o traktor kao kad je tocak nazad i tu fini hidraulik MORA odradjivati jer nema prenosa tezine na traktor skoro nikakve.

Tacak iza ima puno vise smisla nego na sredini a da ne spominjem naprijed kao sto je kod ovih premicnih plugova (Leskovacki, OLT PTO i slicni)...
 
Nazad
Vrh