Stelovanje pluga

Haahah, gde si se setio toga.Sa stepenica od traktora može ako baš zagusti.
 
Ljudi al' se zajebavate sa ovim napustanjem traktora......
Mene muce ledja pa ponekad traktor u sporu i jedan pravac prosetam pored njega, da ti kazem mnogo znaci ledjima, malo se razgiba. Samo gledam da neko ne naidje mislice da nisam bas tacan. A to stelovanje, isti dan sam orao sa 577 i leopard 2x35 i rakovica76 [ nabusio obe prednje gume na 577 ]. Samo prekacio na r76 malo topling malo rucica i ide odlicno. Ako je kadar vozac nema problema.
 
Bobo , ajde ti objasni ukratko kako se vrši pravilno korekcija sa ručicom na imt plugovima i kako to da se plug ukosuje dabi bolje orao ? Nebi te pitao da necijenim da si dobar stručnjak za štelanje pluga , nego ne kužim kako da se plug daje ukoso na pravac oranja i da je to dobro ?
 
Poslednja izmena:
Jeli ovo zetor od 120 ili 160 konja.

12045, kad je farbanje stavljena je nalepnica 16045,jer sam samo jednu našao gde piše ono što bi trebalo.Inače da je 160 imao bi turbinu na izduvnoj grani.

- - - - - - - - - -

:haha: Jedan član se hvalio kako su sve fiziološke potrebe obavljali dok je traktor u hodu da ne bi dangubili stajanjem pošto su imali jako puno posla.
Kenjam obično ujutru čim ustanem:haha:
 
Momo, nije bitno da je osovina pod pravim kutem nego je bitno da pravac plaza i pravac traktora budu usklađeni. Ljudi imaju mišljenje da povlačenjem ručke prema traktoru dobivaju manji zahvat druge brazde, što je teoretski i točno ali tada više plug nije u pravcu sa traktorom i takav posao ne valja. Meni na imt 560 je ručica na 3-4 rupi odostraga i tako valja.
460d282e09314b2727bca812c557a8e9.jpg


Poslano sa mog M351 koristeći Tapatalk
 
Tako je pisao a verovatno time i hvalio kako je sposoban.Kadar stići i uteći i na strašnom mestu postojati. :osmeh: Pokušaću da pronađem post sa tim izlaganjem.
 
Tu si u pravu i nisi je na mom plugu mislim da jaram i plaz ne gledaju baš u isti pravac. Talijanski plugovi tipa moro niti nemaju koljenastu osovinu a oru samo tako. Izgleda da je na oltovom plugu netko za nešto napravio tu koljenastu osovinu pomičnu.

Poslano sa mog M351 koristeći Tapatalk
 
Bobo , ajde ti objasni ukratko kako se vrši pravilno korekcija sa ručicom na imt plugovima i kako to da se plug ukosuje dabi bolje orao ? Nebi te pitao da necijenim da si dobar stručnjak za štelanje pluga , nego ne kužim kako da se plug daje ukoso na pravac pranja i da je to dobro ?



Momo, nije bitno da je osovina pod pravim kutem nego je bitno da pravac plaza i pravac traktora budu usklađeni. Ljudi imaju mišljenje da povlačenjem ručke prema traktoru dobivaju manji zahvat druge brazde, što je teoretski i točno ali tada više plug nije u pravcu sa traktorom i takav posao ne valja. Meni na imt 560 je ručica na 3-4 rupi odostraga i tako valja.



Momo: Zbog ovog podebljanog ne pisem javno jer je to podebljano po svim pravilima oranja i podesavanja pluga CISTA GLUPOST!!! Sad ce tek nastati svadja... Cujemo se na PP da ne "trujem" ovdje jer ima jako puno dezinformacija...
 
Pa Momo tako bi valjda trebalo biti kad je plug nov, ali kada se vremenom plaz pohaba trebalo bi povlačenjem ručice unazad tj blagim ukošavanjem pluga omogućiti plazu bolji kontakt sa zidom brazde i time bolje vođenje pluga. Jer kada plaz nebi dobro odupirao o zid brazde nebi imalo ništa osim bočnog lanca što bi sprečilo plug da ode skroz levo a slažemo se valjda da bočni lanac ne treba da ima tu ulogu.
 
Rucica na plugu je samo za ponistavanje bocnih sila koje uticu na traktor ili vec kose vuce kako je ko naziva. Gde ce biti to samo zavisi od traktora i pluga ali to je samo zavrsna stavka po meni finog stelovanja pluga. Mnoge druge bitnije stvari se prvo moraju uskladiti.
 
Ja sam odrastao na asfaltu u gradu i kad sam se ozenio pre 26 godina mi smo nekako odlucili da zivimo kod zeninih roditelja. Moj prvi susret sa plugovima,je bio veoma mistican. Znali su se u selu ljudi koji su vazili za dobre orace za ljude koji su samo oni znali da nasteluju plug.... Dosla jesen treba da se ore moj tast kaci plug, ja mu pomazem, i odlazimo kod majstora da nam nasteluje plug. Tamo neki covek izlazi iz kuce, kaze nam da parkiramo na asfalt, jer samo na vrlo ravnoj povrsini je moguce sfelovanje pluga. pocinju neke price, i taj nazovi majstor pocinje dabroji neke navoje na toplinku uzima metar meri visinu prednjeg vrha raonika okrece vreteno krivi plug dize ga u visinu spusta. Objasnjava nesto. Meni su to sve neke nepoznanice i ja to kao kroz san posmatram, jer i nisam bio toliko zainteresovan al ajd, neka bude... A da zaboravio sam. Radila je i brusilica. Morao je plug da se pomeri skoroz udesno i hteo je da povari nesto ali posto je to bio nov plug onda je odustao jer su srafovi bili jaki i mogu jos da drze. Onda pocinje stezanje desnog lanca, i opet metar u ruke pa se meri rastojanje od gume... I napokon je sve bilo gotovo. Na rastanku nam je rekao da vertikalna poluga mora strogo da stoji pravo itd da ne razglabam vise. I da, kaze on mom tastu ti zabrazdi pa onda daj zetu nek vozi on jos mlad moze da drzi volan...
Odosmo mi u njivu, nekih desetak ara da pocnemo.
Znam samo da su me ruke uzasno bolele jed je traktor isao nekako u zikzak nikako pravo. Propinjao se hteo u orano. A ja sam drzao volan namotan strogo u levo obema rukama. To je bilo moje prvo oranje. Pamtim jos bol u rukama.
Eh da je dostupnost informacijama u to vreme nije bila, kao danas, internet i ovaj forum i ova tema....
Bilo kako bilo jednom prilikom moralo je nesto da se poore u sred leta, ne secam se zasto, ali ja kacim plug na brzinu i pravac njiva. Tamo se setim da mi plug nije nastelovan kod majstora. Jao mojih muka. Vise se ne secam koliko sam puta izasao i usao u traktor da malo okrenem toplink ili vreteno na desnoj poluzi ili da pomerim, ili polugu koja pomera kolenasto vratilo. Poorao sam ja to nekako otisao kuci nista nisam pricao o mojim mukama. Znam samo da je oranje dobro ispalo i da,od tog dana vise nisam odlazio kod majstora na stelovanje pluga.
Malo sam se raspisao ali znam da,i dan danas,ljudi tako oru.
Ali raduje me da sam jos davno otkrio vrucu vodu, i da sam dokazivao ispravnost nastelovanog pluga time sto sam izlazio iz 539 i peo se na 755.2 plug u pokretu.
Ja sam jedan od najstarijih clanova poljo info foruma, ne pisem mnogo ali radujem se svakoj procitanoj mudrosti ili gluposti (kako za koga). I verujte ima jos ljudi koje i clan Bobo spominje koji imaju svoje arsine i tako voze traktore i dan danas. Izvinite na podugackom postu.
 
Tema zaista na mestu i Marku postovanje za trud ali gotovo da bi valjalo zakljicati je jer se pisu nebuloze i gluposti. Pitajte ako niste sigurni da ne znate...

@Zarko -interesantna anegdota sa korisnim krajem
 
Omakne noga o papucu u brzini i ode glava,dosta rizicno,pogotovu u ovoj brzini.
bas ovo sam htjeo da napisem.

- - - - - - - - - -

u ovoj temi se dosta stvari uzima previse za ozbiljno. mozda neki i znaju ustelat plug i lijepo orat a ne znaju objasnit. svega ima. ja samo znam kad sam poceo sa oranjem prvi put nisam imo pojma o zivotu. znam zakacit plug dignut spustit na hidraulici i ono najvaznije okretat se pod kocnicama na uvratinama. malo po malo ovaj nesto pokaze na plugu onaj nesto pokaze i ja sam to sve upijo upijo i upijo. i polako se ucio i shvaco sam plug. neko je napiso u temi plugovima ako se ne varam sam plug ce ti reci sta mu treba i to je jedina istina. a da ne pricamo onaj snimak gdje prica o stelovanju pluga. usput mislim da bi se i taj snimak trebo ubacit u temu jer je poucan. kad sam snimak sagledo jos vise mi je bilo jasnije kako ustelati plug. za clana bobu ja ne znam nista o tome. a ja ipak uspijem ustimat plug za svoj traktor i uspjesno orem bez spanera i upiranja tocka u zid brazde. kad jednom na kvadrantu nastimam dubinu samo dizem spustam i gas. i ono najvaznije sto bih istako je to da ljudi koji stimaju plug u lakoj zemlji i 99% svog oranja provedu u pomenutoj zemlji nemaju pojma o stelovanju jer se u barskoj sionici poznaju pravi oraci. kad je ona dekava u bilo koje doba godine i teska da teza ne moze da bude. u takvoj zemlji moj komsija ore sa 540 i 756 niski. a kao iskusni oraci dolaze sa grdosijama i useru se. parcelu do mene obradjuje covjek sa masejom 3560 ako se ne varam da je oznaje i 2brazdnim obrtacima od 14 coli. stelujuci su plugovi 12,14 i 16 coli. ali kod njega su na 14 i vise ne moze da vuce koliko je zemlja teska. vjerovali ili ne. isto tako predpostavljam da ce vas 99% misliti da pricam gluposti jer je kod vas laka zemlja i takav traktor bez problema 3-4 brazde vuce. clan fiat i prnjavor znaju o cemu pricam.
PS: dosta puta sam procito da 560 glat ore prvom direktnom, moze i drugom al je prebrzo. ja u sionici ne vadim iz 3 pomocne plugovi su 756, praulja moze kako hoces.
 
Verujemo mi tebi da je kod vas teska zemlja, ali toliko bas i ne moze da bude teska ako 540 moze da ore u kombinaciji sa 756. Ta kombinacija kod nas moze samo da ugari ili pod psenicu da "ore".

Vec su postavljene na par mesta, ali evo i videa, mislim da si mislio na ovaj video (neki od ovih):



Edit: ujedno i tacna formula (prvi video) za izaracunati razmak izmedju tockova - za Manjevica.
 
Poslednja izmena:
mislio sam na prvi snimak. je teska je puno. 540 kad ore ne moze vise od 15ak cm u dubinu. ali su plugovi nastimani koliko se mogu nastimati a to je perfektno oranje samo ne moze dublje zbog snage traktora. inace to je kombinacija mog komsije koji ore oko 25 godina. 3 generalke je ta 540 dozivila. i ove godine vec posustaje, trazi sledecu. ali radilica vise nema mjesta za specijalu tako da ce ga najverovatije prodat.
 
Nazad
Vrh