Stelovanje pluga

Sve sami stručnjaci za oranje.Jedan je čak stigao i do mog kraja da vidi da se stavljaju i tegovi na plug.
Za neobaveštene stručnjake,točak na plugu kog vuče imt traktor,samo smeta i više šteti nego što koristi.Traktori koji imaju hidraulik kao IMT treba da iskoriste težinu pluga da se ta težina prenese na zadnje-pogonske točkove,a što je traktor teži manje je i proklizavanje.Ako mi stavimo dubinski točak na plug,sva težina pluga leži na tom točku i traktor nam je ne opterećen i naravno mora više da proklizava.

Hidraulika na IMT-u nema snage da zadrži plug na istoj dubini ako imaš više vrsta zemlje na jednoj parceli, tako da je točak potreban, i oranje s njim je puno lakše.
 
Ne bih se bas slozio,lakse je vozacu I bolje se odrzava ista dubina ali za traktor je 3 puta lakse da se dubina odrzava hidraulikom I vise mu koristi nego blokada,ovako sa tockom kao da vuce prikolicu dvoosovinku po njivi a I ne vidim sta smeta ako negde u laksoj zemlji ide 5 cm dublje a traktor isto vuce bez nekog veceg opterecenja a I nije mi jasno kako to mislis da hidraulik nema snage

Послато са moto e5 play помоћу Тапатока
 
Da, istina je da bez točka plug pritišće stražnji kraj traktora, i to je jedina prednost.
A hidraulika je nikakva, precizna jedino kad kačiš priključak, i tu stvarno možeš dignuti i spustiti poluge na milimetar.
A u oranju je nula, pa i @Bobo kaže da u zavisnosti od zemlje moraš stalno prčkati po njoj, jer plug ili tone, ili ide plitko.
 
A uvek me fascinira komentar nekog stručnjaka kako plug zaranja u zemlju do gredelja kako on kaže, pa kako brate potone toliko pored crtala jedino da i nosač sa sve celim crtalom zaroni u zemlju. Ja sam jednom imao prilike da orem čist pesak pa nisam doživeo to tonjenje do gredelja baš bih voleo da vidim tu zemlju de je to moguće
 
Hanter ne bih dalje da pišem. Opet kažem ako je neko rad (a blizu je mene) da dođe pogleda i traktor i plug, premeri šta treba, pa onda možemo da ga probamo u njivi i neka ga namesti kako je pravilno. Ja priznajem da ne znam i voleo bih da uživo vidim kako se to štelovanje radi, dok neko priča i pokazuje na licu mesta.
 
Svašta se ovdje piše ima da te glava boli 🤣🤣🤣.
Ja se ne zamaram previše bitno da mi ostaci ne vire ili jako malo vire i to je to.
A dubina zavisi od parcele do parcele
 
Bobo, na ovoj slici kako ti stoji plug u odnosu na traktor, aj da uzmemo onu gredu koja nosi prvu glavu, tebi na slici ona "gadja" pravo u spoj trube sa kucistem diferencijala (da tako kazem), u ovom slucaju vrh raonika prve glave je najmanje 35 cm od desne gume ako je plug 755. E tako pobogu vise hvata. Na ovoj slici druga glava ima zahvat preko 30cm a i prednja, tako da sa takvim zahvatom orenje ti je ravno i plug radi posao lepo na ovom traktoru. Da li si namerno ili slucajno crtalo stavio ovako ne znam ali taj zahvat na tom untrasnjem rastojanju tockova dozvoljava da plug stoji kako stoji a da zahvat obe bude isti. Znam reci ces rucicu kolenastu unazad ali koju osu ce plug pratiti ako vrh raonika prve glave iskosimo prema desnoj gumi za 10cm. Kod tebe ni u blizu nije toliko zakosen plug jer nema potrebe jer ti i druga glava ima veci zahvat pa nisi morao toliko suzavati prvu. Ja to vidim na ovoj slici.
Kad nadjes tu ledinu molim te ponesi metar pa ovako namesti plug pa kreni, pa stani postavi metar na zemlju i slikaj. Demantujes svoju sliku.
Cak i ti ores kako kazes sa lose podesenom kolenastom osovinom ali opet ORES sto je u stvari i najbitnije.
A za zahvat od 70 cm samo kazem sta je dobio kolega sa foruma kada je dobio da mu plug stoji idealno ravno iza traktora kao sto je i tebi, i cak je postavio pitanje par postova unazad ali mu niko nije dao odgovor. Mozda zato sto odgovora nema.
Zdravo bio.
 
Poslednja izmena:
Ma de ti to vidis na slici, cini ti se,ne samo da mi nemamo pojma da oremo I nastelujemo plugove nego ne znamo ni sliku da gledamo

Послато са moto e5 play помоћу Тапатока
 
Au ,vidi se da je zima počela .
Ja plug definitivno ne znam da uštelujem ako uslovi za oranje nisu dobri.Šta mu sve ne radim i ne mogu lepo da složim oranje .Onda padne lepa kiša ,zemlja nakisne i plug se sam ušteluje.
 
Dobro, ali su retki. Kod nas je zemlja plitka, a ne seju se ni zahtevne kulture: kukuruz, repa, suncokret...pa nema potrebe za dubokim oranjem, tako da IMT539 moze vući dvobrazni plug. Dok je plug nov sve to ide lepo, problemi nastaju kad se raonici istroše. Većina ljudi neće da kupi nove raonike, već skrati toplink da bi plug nekako ušao u zemlju. Tako plug čim se spusti na zemlju bezi u levu stranu jer plaz viri iz zemlje i nemoze da pruzi bočni otpor, plug zbog velikog ugla prodiranja ima veliki otpor pa traktor proklizava i staje, onda sledi cimanje ručice hidraulika i tako..... Da bi oranje bilo idealno mora sve da bude idealno: dobar traktor, ispravan hidraulik, dobar plug, dobra njiva, optinalna vlaznost i sposoban traktorista. od svega toga mi nemamo skoro ništa. samo bi nesto da štelujemo.
EVO RESENJA !!!
Pa gde si komsija pre da razjasnis situaciju. NOVI RAONICI i to je to.
Pa kad nemamo nista i ne mozemo promeniti nista daj malo da udarimo po stelungu.:ppozdrav:
 
Nismo valjda toliko pobesneli da i raonike menjamo

Послато са moto e5 play помоћу Тапатока
 
Ne bih sad nikoga da prozivam jer i ovako vazim za budalu ali vidjao sam ja ovde na forumu da ima ljudi koji se bahate pa cak kupuju i nove raonike a ovamo kukaju kako Vucic ne valja ali ....

Послато са moto e5 play помоћу Тапатока
 
Stvarno ima raznih na forumu. I to bahaćenje sa kupovinom novih raonika... Ja smem da se kladim da Vučić ne kupuje nove raonike, čak šta više ubedjen sam da ore bez njih.
 
Nazad
Vrh