Srne i zečevi (glodari) na voćnjaku

Kunilent isto riješava problem, samo ako padaju kiše onda se mora prskati 2-3 puta u toku zime. Zato ograda riješava problem za sve. Ja sam napravio sebi kalupe od lima i polako izlio sve stubove. Pa se ovih dana bacam u akciju. A evo i kako izgledaju.



uzunche pitanje jedno, zašto nisi potanjirao njivu prije sadnje.

Druze jel ti nije problem da postavis slike tih kalupova imam u planu da napravim nesto slicno pa cisto da pogledam kako si ih ti napravio? Hvala unapred.
 
sljivar jeste kunilen resava problem i moze se uraditi prskanjem ali sa jagnjecim lojem i ribljim brasnom ti je trajno ja sam u jesen premazao i do proleca je izdrzalo i tu je jos i finansija loj sam kupio za 100dinara kilu i riblje brasno za 350din 2 kile od kojeg sam potrosio 0.5kg, loj sam kupio 5 kila za nesto manje od 600dinara imam dve jeseni da mazem vocke a litru kunilena u prolece je bila 800din i sa lojem si mirniji da ga nece kisa da ga sapere . I nije ni neki veliki posao ja i zena za vde prepodne smo premazali 1500 vocki .
 
sljivar jeste kunilen resava problem i moze se uraditi prskanjem ali sa jagnjecim lojem i ribljim brasnom ti je trajno ja sam u jesen premazao i do proleca je izdrzalo i tu je jos i finansija loj sam kupio za 100dinara kilu i riblje brasno za 350din 2 kile od kojeg sam potrosio 0.5kg, loj sam kupio 5 kila za nesto manje od 600dinara imam dve jeseni da mazem vocke a litru kunilena u prolece je bila 800din i sa lojem si mirniji da ga nece kisa da ga sapere . I nije ni neki veliki posao ja i zena za vde prepodne smo premazali 1500 vocki .

Na koji nacin pripremas loj i riblje brasno za mazanje,da li rastapas loj pa mesas sa brasnom ili drugacije?
 
Loj izseces na komade i peces kao cvarke za mast i kad se ispeku na sami kraj ubacis brasno i to je to zaboravio sam reci da to ne radi u kuci nego napolju u neki kotlic kojeg ces posle samo za to koristiti jer dok je vruc ima gadan miris ,kad se ohladi vise nije toliko intenzivan.
 
Loj izseces na komade i peces kao cvarke za mast i kad se ispeku na sami kraj ubacis brasno i to je to zaboravio sam reci da to ne radi u kuci nego napolju u neki kotlic kojeg ces posle samo za to koristiti jer dok je vruc ima gadan miris ,kad se ohladi vise nije toliko intenzivan.

Kad se ohladi loj se stegne. Da li tako stegnutim premazujes ili ima jos neka operacija koja drzi joj u tecnom stanju? Zanima me taj postupak jer su mi sve Cacanke lepotice prosle zime unakazene sto srnama,sto zecevima...
 
Ne može se divljač sprečiti da nam unište mladice.
Posebice u proljeće.
Jedini način je podizanje ograde ili stavljanje one žićane 10x10 mm žice oko voćki. Tako sam ja uspio spasiti svoje mladice.
Lovci imaju neko sredstvo koje je protiv zečeva se namaže i stvarno djeluje!
 
Druze jel ti nije problem da postavis slike tih kalupova imam u planu da napravim nesto slicno pa cisto da pogledam kako si ih ti napravio? Hvala unapred.


Evo skica kako izgledaju kalupi i armatura u njima, bar sam je tako radio i dobro se pokazalo. Armatura u stubovima je 2x8 mm rebrasta. Bigovana je na 3 mjesta. A evo i skica kako izgleda stub. Crvenom bojom je označena armatura i izvodi. Za stub je predviđena pletana žica od 120 cm i dva reda bodljikave žice

sk0002.jpg




Fotke kalupa stavljam čim stignem.
 
Sasa P ne radim nista sa lojem onako u stvrdnutom stanju ga mazem manje se trosi a efekat isti. U dva navrata sam sadio u jesen vocke i kod drugog sam primetio da sto je prvi put posdeno ima par vocki koji su bili naceti od strane zeca,cim smo posadili odmah sam ih premazao i daljeg glodenja a ni ugriza niti tragova da su prilazili vockama nije bilo .
 
Sasa P ne radim nista sa lojem onako u stvrdnutom stanju ga mazem manje se trosi a efekat isti. U dva navrata sam sadio u jesen vocke i kod drugog sam primetio da sto je prvi put posdeno ima par vocki koji su bili naceti od strane zeca,cim smo posadili odmah sam ih premazao i daljeg glodenja a ni ugriza niti tragova da su prilazili vockama nije bilo .

Dao si mi opasnu ideju da sacuvam vocke preko zime. Imam jos da sadim nekih 100 tinak sljiva ranki da ih bar odmah izmazem kad mazem i ove proslogodisnje.
 
Prosle zime provereno 100% radi svoj posao od zeceva i srna ni traga ni glasa . A recept glasi u ovciji loj ispeci kao cvarke i ubaciti u vrelu mast ribljeg brasna . Ja u pet kila loja ubacio dve sake brasna i posle kad se ohladio premazao koru od vocki . Nemam mrezicu ni ogradu a ni zeceva nije bilo , a prosla zima bas bila ostra sto se tice za prezivljavanje divljaci.
Jedno samo pitanje: neki ljudi su pokusavali da stite mlado voce kombinacijom kreca i uzegle masti koju su mazali po stablu. Kazu da je delotvorno, jedina mana je sto su ostajali tragove na kori stabla od masti, negde se i smola pojavljala, da li ste imali takvih posledice na nekoj vocki? Hvala na odgovoru unapred.
 
Zasad nikakvih posledica nije bilo , cak ni na oni par komada koje je malo oglodao zec pre mazanja nisam video smolu ili bilo sta. Da ima neko lose dejstvo ili nesto od 1500 posadenih vocki bilo bi vise osusenih na prolece , ali nije bilo samo desetak komada i onih dvadest sto su mi ukrali . Sama mast nije kao krec sto ce mozda i cele godine da stoji na stablu ,dode prolece i sa otopljavanjem se i sami loj se malo ugreje i sa kisama sapere , maltene dok krene vegetacija njega nema i pored toga nije bazna kao krec ,a stablo stiti od vlage teze se voda zamrzne na koru vocke sto je stetnije nego loj .
 
Zasad nikakvih posledica nije bilo , cak ni na oni par komada koje je malo oglodao zec pre mazanja nisam video smolu ili bilo sta. Da ima neko lose dejstvo ili nesto od 1500 posadenih vocki bilo bi vise osusenih na prolece , ali nije bilo samo desetak komada i onih dvadest sto su mi ukrali . Sama mast nije kao krec sto ce mozda i cele godine da stoji na stablu ,dode prolece i sa otopljavanjem se i sami loj se malo ugreje i sa kisama sapere , maltene dok krene vegetacija njega nema i pored toga nije bazna kao krec ,a stablo stiti od vlage teze se voda zamrzne na koru vocke sto je stetnije nego loj .
Ok,hvala. Danas sam uzeo riblje brasno, nisam imao pojma ni kako izgleda, a tek kako mirise, auuuu... Sutra cu nabaviti nesto loja pa u ponedeljak da probam recept i na terenu!
 
Ja sam moje trešnje zaštitio plastičnom mrežicom za stiropor. Vidim manje više smo ispričali sve, ali niko ne reče da li je lično video da je zec progrizao, pokidao ovu mrežicu i oštetio koru? Mislim, znam ja da on fizički to može, može da pojede zid od cigle (drug imao zeca u stanu), nego me zanima da ga možda mrežica na neki način ne odbija?

Šta mislite o krečenju prskalicom preko mrežice, dosta rupica će se zapušiti, zecu možda neće ni izgledati kao sadnica, mada on i njušku koristi a ne samo oči :D
 
Iz prica sam (kao i ti) cuo da su gurali njuskom pa se otvorile zaheftane mrezice ili progrizli, a nadam se da ti necu iz iskustva to i potvrditi kad obidjem sledeceg vikenda.:osmeh: Licno mislim da ih i same mrezice odbijaju(mozda boja?)- to kazem jer sam postavljao par dana a prvog dana sam isao samo po krajevima,tj. obodnim redovima i siguran sam da u medjuvremenu nisu zalazile medju nezasticene u sredini. Ovo sto pisem se odnosi i na srne, koje su me takodje vredno obilazile dok nisam postavio mrezice.
 
Idealna zastita od Srna i Zeceva je plasticna kesa koja se zaveze za sadnicu i tako leleja non stop. Vezes na svako stablo po jednu kesu i miran si, em se plase i izbegavaju em jeftino. Ili onom obicnom zutom trakom obidjete krug oko vocnjaka i na nju vezite plasticne kese na svakih metar dva da lelejaju i nece biti problema. Da napomenem boja kese nije bitna jer zivotinje ne razlikuju boje. Proveren sistem :ppozdrav:
 
Moj prijatelj koji je posadio pored mog voćnjak pre snega 5 jutara lešnika stavio je mrežice i pobacao mesa oko voćnjaka da privuče lisice na voćnjak prirodne neprijatelje zekana.
Ja sam stavio mrežice pre tri zime ali prošle godine kada je sneg bio pola metra dosta su oštetili ramene (mlade)grane.
 
Ne moze kesa da iskrivi sadnicu ovo sam video kod coveka u vocnjaku i on nema ni jednu ostecenu vocku, kese su dzabe pare naj jeftinija moguca odbrana. Ne duvaju ovde tornadi pa da vam pokidaju vocke :haha:
 
Nazad
Vrh