Srne i zečevi (glodari) na voćnjaku

kako se ne setih kesa, a video sam ih u jednom zasadu...

Kesama pocepajte dno celom dužinom, tako će da se vijore a vetar nema u šta da nabija pritisak i pravi zmaja, druga opcija je da se drške kese vežu u čvor ali tako da u njima ne ostane vazduha količine balona, pa onda da se vežu. Meni je prva opcija bolja, više se vijori, primenio sam je sam tj pala mi na pamet kad sam pravio strašilo za grašak kod kuće. Može i da se priveže nešto niže, ne za sam vrh, što olakšava sadnicu od vijorenja, manja je poluga. Za veće voćnjake mislim da je dovoljno po obodu na svaku, svaku drugu a unutar se prošara malo..
 
Видео сам код једног старог воћара како је искористио пластичне боце за одбрану. Боцу просече на четири места и направи крилца па је стави на неку гранчицу или жицу осовниски. То је било још за лепог времена и ја се чудим шта ће му вртешке кроз воћњак (на сваких 10 м.). Каже "слушај" те ја обратим пажњу на буку коју стварају. Том буком брани воће.
Један је пак чистио бокс керуше у терању и то просипао по воћњаку па су се једно време све пуштене сеоске џукеле мувале туда и плашиле срне и зецове.
Тренутно чекам да усвоје моју понуду за једну њиву па планирам да подигнем засад трешања.Ссаднице скупе а и одбрана скупа. Мораћу да се јавим у зоолошки врт да чистим кавезе са лисицама и вуковима.
 
Poslednja izmena:
kako se ne setih kesa, a video sam ih u jednom zasadu...

Kesama pocepajte dno celom dužinom, tako će da se vijore a vetar nema u šta da nabija pritisak i pravi zmaja, druga opcija je da se drške kese vežu u čvor ali tako da u njima ne ostane vazduha količine balona, pa onda da se vežu. Meni je prva opcija bolja, više se vijori, primenio sam je sam tj pala mi na pamet kad sam pravio strašilo za grašak kod kuće. Može i da se priveže nešto niže, ne za sam vrh, što olakšava sadnicu od vijorenja, manja je poluga. Za veće voćnjake mislim da je dovoljno po obodu na svaku, svaku drugu a unutar se prošara malo..

Bas tako druze.
Vidjao sam ja razne mrezice koje stite stablo do prvih grana pa kad ovako padne veliki sneg prekrije te mrezice i zec na miru tamani mlade grane. Vidjao sam i plasticne balone na kojima odseku dno i navuku na sadnicu do zemlje balon visok oko 40cm sad ima oko pola metra snega grane su opet nezasticene. Mislim da je veci efekat oterati stetocine van vocnjaka sto ovim kesama ima efekta. U ostalom probajte nista ne kosta :ppozdrav:
 
Ovo sa vetrenjačom isto nije loša ideja, svi smo ih pravili kao mali, ko nije evo podsećanja:

http://vremeigre.com/vetrenjaca-od-papira.html

model-za-secenje.jpg


vetrenjaca-od-papira.jpg
 
Nemoj te se ljutiti ali kad jos malo zima zagudi ima srne i zecevi i te kese da vam pojedu jedino ograda moze da vam spasi vocnjake ili vruce olovo(22lr ili u obliku sacme)::namigivanje::
 
Nemoj te se ljutiti ali kad jos malo zima zagudi ima srne i zecevi i te kese da vam pojedu jedino ograda moze da vam spasi vocnjake ili vruce olovo(22lr ili u obliku sacme)::namigivanje::

Ne moze ni ograda :haha: zec moze da prorije ispod zice, a srna moze da preskoci :haha:
I ako vam je vocnjak komsiji pred kucu on ce da se ljuti sto ste mu pred prag sadili vocke :haha:
Sala na stranu moj brat od tetke se profesionalno bavi vocarstvom ovo sa kesama sam video u njegovom vocnjaku probao je covek sve i svasta ali kese su dale rezultat, te sam i ja vama preneo da sacuvate voce. Jeste kesa malo smesna ali kad ima efekta nista joj ne fali :ppozdrav:
 
brinemo se šta ćeš :) setih se da su kese dobre i protiv ptica, da ne sleću na vrh sadniica..
 




Evo kako to kod mene izgleda pre snega i sada sa snegom. Koliko sam video srne imaju jednu prtinu gde idu kroz voćnjak ali nisu se motale oko samih voćki, tragova zečeva ima po neki ali takođe ne oko voćki, izgleda da još nije došla prava zima. Visina mrežice je 1m.
 
Preuzeto sa: http://www.agrosvet.com/index.php/vocarstvo/opste-teme/97-zastita-vocnjaka-od-zeceva-i-srna

Štete na mladim voćkama koje mogu da naprave zečevi i srne u onim područjima gde ih ima mogu biti velike pa je zaštita mladih voćki obavezna mera. Zečevi prave štetu hraneći se korom voćki dok se srne hrane jednogodišnjim letorastima koje mogu oštetiti do osnove. Štetu čine i srndaći koji češući rogove gule koru sa voćki.

Najbolja zaštita od divljači je ograđivanje celog zasada pletenom žicom. U onim područjima gde je mnogo srna treba obratiti pažnju na visinu ograde i eventualno postaviti jedan red bodljikave žice iznad ograde. Osnovu ograde treba dobro postaviti uz zemlju kako se zečevi ne bi mogli provlačiti ispod ograde na nekim mestima. Kontrolu treba redovno vršiti naročito tokom zimskih meseci i ako se primete tragovi divljači treba reagovati odmah i mesto na kojem zečevi ulaze u zasad treba odmah obezbediti. Svakako da je cena pletene žice najveći razlog zašto se proižvođači opredeljuju za neke druge načine zaštite. Ograđivanje zasada pvc folijom je jeftinije. I ovde pažnju treba obratiti na obezbeđenje osnove ograde i na kontrolu ograde jer njena stabilnost na udare vetra i snežne nanose nije tako dobra kao kod ograde od pletene žice. Crna boja i neprozirnost ove ograde sprečava vizuelni kontakt divljači sa voćkama.
Dobar način zaštite mladih voćki od zečeva je obavijanje stabala plastičnom mrežicom. Mrežice mogu biti specijalno napravljene za tu namenu. One su rastegljive i lako se stavljaju oko stabla, dugotrajne su i mogu se koristiti više godina. Mogu poslužiti i plastične mrežice koje se koriste u građevinarstvu. Njih je potrebno iseći na trake i na tri mesta pričvrstiti. Slično je i sa trakama od natron papira sa kojima se obavija deblo i pričvrste se da vetar ne bi pocepao papir. U proleće se papirne trake skidaju dok plastične mogu ostati ili se samo delimično spuste da bi mladari mogli normalno da se razvijaju iz pupoljaka koji su prekriveni mrežicom.
 
šta je pesnik hteo da kaže?

To smo svi pročitali ovde treba preneti iskustva šta i kako npr. ja sam trebao da propremim kod kuće mrežu da isečem i sad koje dimenzije, ja sam isekao na metar i onda svaki metar na 3 dela e sad kad sam došao tamo povuci potegni malo bilo kratko ali napravio sam.
 
Pitao sam jednog starijeg čoveka koji ima iskustva, šta on misli o tim mrežicama protiv zečeva, kaže da je on imao odlična iskustva. Pitam ja njega "ali zar ne može zec da rastrgne to očas posla, ima jake zube, zid oglođe a ne mrežicu?", na to mi on kaže da ne zna tačno u čemu je štos, ali misli da se zec gadi na tu plastiku kad krene da mu se zavlači i kači u zube pa pobegne dalje. Imao je slučajeve da je video načetu mrežicu, samo cimanu ali ne i iskidanu...videćemo :)
 
Danas sam bio da obiđem, i okačim neke paketiće na posađene voćke.
Uglavnom nije strašno, nekoliko voćki se malo iskrivilo, i samo jedna načeta od zečeva.
Tragova od divljači ima, znači da se kreću na sve strane...ovi tragovi su verovatnije stariji, jer je sneg smrzut i toliko tvrd, da ja sa svojih 90kg ne propadam, kao da hodam po tvrdom tlu.
Išao sam okačiti paketiće, tj. svežanj od ljudske kose veličine ping-pong loptice...
Nisam to još nikada probao, pa eto sad je prvi put...
Navodno divljač oseti miris čoveka, i nije mu sve jedno da prilazi...biti il nebiti!
Dovoljno je kad se kosa razbaca po obodu voćnjaka, ali kad je prekrije sneg...ništa od toga, sve propada.
Pa reko da okačim na voćke, možda ima logike, pa šta bude...


pozzz joe!
 
Novogodišnji paketići :D

Reci mi ta što je načeta od zečeva, ne vidim gde je načeta, jel kroz mrežicu šta li?
 
Načeta je i mrežica!
Al sad je pitanje...dali je glabajući koru oštetila mrežicu, ili prvo mrežicu grickala pa onda koru...hmmm neznam:sta:
Inače ta mrežica je bila totalno priljubljena uz vočku na tom delu gde je oglabana.
Kad otvoriš sliku,klikni još jednom na sliku, sačuvaj u komp i možeš zumirati. Nije baš najbolje uslikano, al nemam bolje...

 
Da, ali izgleda da ga je mrežica odvratila od dalje štete...ja sam se toga i plašio, meni je u donjem delu mrežica priljubljena zbog mesta kalemljenja, postoji mala krivina pa nikako drugačije nije moglo, jedino da sam šire trake pravio pa gore priljubio da je vetar ne šara gore dole...
 
Nazad
Vrh