Srne i zečevi (glodari) na voćnjaku

90%? Auh pa to je najezda malo je reći. :/ Čudi me da su preživjele uopšte. Ja sam trovao miševe na prelazu sa oktobra na novembar. Jedino mi je krivo što sam samo 1/4 voćnjaka. Nisam stigao ostali dio. Prije 2-3 godine kad sam ubacivao otrov u obliku crvenih briket kocki direktno u svježe rupe, nakon 20tak dana na voćnjaku se osjećao smrad pa sam znao da je uspjelo. No do prošle godine stanje je bilo ok, ali eto, nisam stigao sve da uradim. Šta će biti vidjeću.

Uz to premazivanje vjerovatno bi stavio neki bakar ili neku drugu dezinfekciju.
 
Danas sam bacio 15kg cink-fosfida i premazao sve rane mesavinom balege i blauvita.
Nisam mogao da nadjem kalem vosak danas nigde.
Oko 700-800 stabala je naceto.
Nadam se da ce neka korist biti od svega toga.
 
Vocar pogledaj na drugoj strani, poruka br. 32 tačno pre jedne godine, na ovom delu foruma, okačio sam slike. Uradio sam kako je Dragojlo savetovao, preživele su prošlu ekstremnu godinu, čak su nešto i rodile. Kora je svuda "sastavila" i izgleda normalno. Ove godine sam se osigurao s jeseni, pomešao sam kreč i kravlju balegu, nije pipano!
 
@Sale
Najbitnije mi je da su jeli otrov, pa ce na nekog misa i delovati,
U tom trenutku je to bilo jedino resenje.
 
nagazili mi zecevi , mlade sadnice , zasadjene pre jedno 20ak dana... ono sto sam posadio oktobra i zastitio sa metar mrezice , cackali su par komada , preko te visine , po snegu... ali nece smetati zato sto ide skracivnaje ...
nisam ocekivao da ce sad biti problema sa zekama, po ovom lepom vremu , ali sam se prevario.. planiram da sutra uzmem mrezu za fasadu , ali nisam siguran koliko visoko da zastitim sadnice ???
0.5m , 1m ? do koje visine zecevi mogu da dohvate stablo ?
planiram skracivanje na 80-85cm , da li da do te visine idem sa zastitom ili nize zbog grana ?
da li vi skidate zastitu preko leta i koliko ona utice na same vocke ?

na mojim kruskama , od prosle godine, gde sam skinuo zastitu , tacno se vidi razlika u boji kore na stablu , tamnija je na delu koji je bio zasticen mrezom...

:sta:
hvala
 
Pozdrav!!
Juce sam zasadio u selu 50 sadnica Cacanke rodne. Danas sam kupio 15m mreze za stiropor, sutra ih stavljam oko stabla da ih zastitim od zeceva i mislim da ce to biti prava stvar sto se tice zastite od zeceva. Ali kod mene u selu zec i ne predstavlja toliki problem, najveci problem su srne i ima ih na izvoz... Da ogradjujem sljivik to je za mene malo veca investicija, a i ograda od 2m mi nista ne predstavlja to srna preskoci bez po muke...
Da li neko moze da mi da neki konkretan odgovor sta da radim sto se tice srna, cime da ih odbijem???
 
Proslog vikenda sam resio da obidjem vocke ( orah , visnja i kajsija 3 godine stari) pa da ne bi dangubio kupio sam gaseni krec i po poznatom receptu napravio smesu i okrecio vocke mada mi je to delovalo prilicno rano . Jutros sam krenuo u obilazak i da uzivam u belini stabala ali sam primetio da je zec oznacio i ostetio nekoliko stabala . Dodatno sam fiksirao mrezice na stabla( malo sam ih svukao zbog krecenja stabala prošle nedelje) i pitam se kako je moguce da zec u ovo vreme je toliko gladan da napadne koru i da , mada su samo moja stabla okrecena i to bi po nekim pricama trebalo da ga odbije , nije napao vocke na drugim parcelama oko mog placa jer sam pomalo proveravao da li ima njegovih tragova na tim stablima .Nije da sam da komsiji ( u mom slucaju rodjacima koji imaju voćnjake oko mene) rikne krava :haha: vec samo glasno razmisljam .
Pozdrav !!
 
Ja sam jos krajem juna morao da stavim mrezicu oko (proletos posadjenih) sljiva jer sam primetio na nekoliko sadnica da je zec "usput" radio.Mom komsiji sa susednog brega srne su obrstile vise od 1/3 voca u istom tom periodu (takodje proletos sadjeno).Nema vise pravila o zastiti mladog voca.Cim se posadi treba ga zastititi.
Inace,starije voce sam okrecio,stablo i ramene grane.Jesenje prskanje ne obavljam,sledece je vestak 8-16-24 kad pocnu kise u novembru,pa prskanje u februaru plavim uljem i insekticidom.
 
Pricali smo u temi sljiva o mrezicama ali rekoh ovo je odgovarajuca tema pa cu ovde nastaviti. Na moje veliko iznenadjenje srne su mi vec prilicno brstile sadnice posadjene pre 20ak dana. Zanimljivo je da je odmah do mene detelina i komsijina basta puna kupusa koji cini mi se nije ni dirnut?!
Krenuli smo danas sa mrezicama a premazem malo i sa lojem, nadam se da ce to biti dovoljna zastita za sada. Evo i par slicica:

I umalo da zaboravim: ova siva boja koja se uhvatila po glodanim vrhovima, sta je to?
 
Prosle zime provereno 100% radi svoj posao od zeceva i srna ni traga ni glasa . A recept glasi u ovciji loj ispeci kao cvarke i ubaciti u vrelu mast ribljeg brasna . Ja u pet kila loja ubacio dve sake brasna i posle kad se ohladio premazao koru od vocki . Nemam mrezicu ni ogradu a ni zeceva nije bilo , a prosla zima bas bila ostra sto se tice za prezivljavanje divljaci.
 
Kunilent isto riješava problem, samo ako padaju kiše onda se mora prskati 2-3 puta u toku zime. Zato ograda riješava problem za sve. Ja sam napravio sebi kalupe od lima i polako izlio sve stubove. Pa se ovih dana bacam u akciju. A evo i kako izgledaju.



uzunche pitanje jedno, zašto nisi potanjirao njivu prije sadnje.
 
Skupa je to investicija koja ne garantuje da se nece privlaciti zecevi,kao i da srne nece preskociti.Licno sam gledao kako krdo srna preskace ogradu visoku nesto manje od dva metra kao od sale.To je resenje za svinje,goveda...ali od dve glavne stetocine-tesko.Mnogo uspesnije je postavljanje strasila,kacenje raznih konzervi prepravljenih u zvona po granama,krecenje i premazivanje raznim smrdljivim premazima ciji miris podseca na mrcinu.Biljojedi to tada nece dirati.
A sto nije potanjirao?Mozda je ostavio da izmrzne zemlja,pa na prolece da sadi bastu

- - - - - - - - - -

:osmeh:.................
 
uzunche pitanje jedno, zašto nisi potanjirao njivu prije sadnje.
Ne stajte mi ljudi na muku oko tanjiranja... Salim se naravno, nemam mehanizaciju a covek koji je orao odlagao mi je tanjiranje nekoliko dana (te zbog kise, pa radi neke druge njive itd.) a ja vise nisam mogao da cekam i resio da tako uradimo. Jesmo se malo vise namucili ali mi je bilo najbitnije da sve posadimo pa cemo se vec nekako snaci za kasnije...
 
Ma pusti,potpuno te razumem.Ni ja nemam mehanizaciju,al eto,hocu da se qrčim oko voca.I nikad ne mogu da potanjiram kada se tanjira,da poorem kada se ore...Jedino sa ledjnom prskalicom odradjujem posao na vreme(i to vikendom kad mogu da skoknem do placa).Osim kada i vikendom pada kisa ili duva vetar.Ma prihvatis da je sve to amaterski i da se ne mozes nositi sa profesionalnim vocarima i to je onda ok.Na kraju,bitna je ljubav prema onome sto radis,i da te upravo to ispunjava i rasterecuje od ostalih zivotnih problema.
Bice i zemlje,i voca,i briga...samo nas nece biti :ppozdrav:
 
Ne stajte mi ljudi na muku oko tanjiranja... Salim se naravno, nemam mehanizaciju a covek koji je orao odlagao mi je tanjiranje nekoliko dana (te zbog kise, pa radi neke druge njive itd.) a ja vise nisam mogao da cekam i resio da tako uradimo. Jesmo se malo vise namucili ali mi je bilo najbitnije da sve posadimo pa cemo se vec nekako snaci za kasnije...

Opravdano nema šta :osmeh:. Samo šteta što nije odmah potanjrano.

Skupa je to investicija koja ne garantuje da se nece privlaciti zecevi,kao i da srne nece preskociti.Licno sam gledao kako krdo srna preskace ogradu visoku nesto manje od dva metra kao od sale.To je resenje za svinje,goveda...ali od dve glavne stetocine-tesko.Mnogo uspesnije je postavljanje strasila,kacenje raznih konzervi prepravljenih u zvona po granama,krecenje i premazivanje raznim smrdljivim premazima ciji miris podseca na mrcinu.Biljojedi to tada nece dirati.
A sto nije potanjirao?Mozda je ostavio da izmrzne zemlja,pa na prolece da sadi bastu

- - - - - - - - - -

:osmeh:.................

Zec neće proći sigurno kroz pletenu mrežu ako se sve uradi kako treba, a srne možda se desi ponekad ali vrlo, vrlo rijetko.

Nisam pristalica sijanja bašte između voćaka. Zato voćnjak ili bašta.
 
Nazad
Vrh