Srne i zečevi (glodari) na voćnjaku

Ja sam seckao skalperom ali na stolu, polako odmotavam i imam jednu letvu nju pomerim i tako redom, trebalo mi za celu rolnu nekih 1h i jos toliko priprema i rasprema :)
 
Moj komšija kupio grafitnu mrežicu koja se lako stavlja i pomera. Ima ražličite visine od 40 do 100 cm a cena je od 45 do 65 dinara.Kaže da se mogu koristiti 10 godina.

equ4uzet.jpg
 
Pozdrav, Ja sam u Martu zasadio 150 Sadnica raznog voća i već sam imao posjetu od strane Zečeva i odmah sam se dao na posao ustvari moja žena :) ja sjedim u Njemačkoj ona otišla da zaštiti voće u NP ;) evo poslala mi je par slika kako to izgleda
 
Mogu sigurno ali je cena previsoka. Zamisli ko ima samo i ha koliko mu treba za zastitu takvom mrezicom (1000sadnica X 75din -75 000din) . Ovo je dobro ako imate par sadnica u dvoristu i slicno ali za neku ozbiljniju upotrebu je neisplativo.
Јесте неисплативо за густу садњу, али за старинску садњу (нпр. шљива 5х4 метра) је много повољније од ограђивања. Ово важи само за заштиту од зеца док против срна треба оградити.
 
Чуо сам да зечеве одбија плава боја. Наиме купи се неко плаво платно и обавије се стабло воћке са њим и немате проблема са зечевима. Нисам још испробао, већ ми је пријатељ то рекао.
 
Ja sam oko voćaka heftao plavu građevinsku mrežu i mogu ti reći da barem ovim mojim zekanima se plava boja izgleda jako sviđa,gde god nađu malo razmaka da nije gusto heftano napadaju i kidaju valda šapama ili zubima...
 
Poslednja izmena od urednika:
Pozdrav svima.
Pre par nedelja sam primetio oštećenja na mladim stablima. Odmah ću da isključim zeca, pošto sam do sada naučio kako izgledaju oštećenja od zeca... Nekoliko stabala je napadnuto, kora je guljena kao kora od banane, ne vidim otiske zuba a takođe uglavnom nisam ni pronalazio tu koru koja je oguljena da stoji u blizini stabla, nema tragova šapa, papaka, kopita i slično niti nekog izmeta, ma ništa... na nekim stablima zamalo i da zaokruži napravi prsten. Često u voćnjaku nailazim na to da su grane na skroz donjim spratovima presečena kao žilietom, rez ide malo ukoso. Naravno voćnjak mi nije ograđen. Šta mislite šta bih mogao staviti u voćnjak da ih tera. Neki miris, nešto drugo... ?
 
Ovde bi dobro došča koja fotografija kako izgledaju oštećenja na voćkama. Ovako je nezgodna jer se može samo pretpostaviti.
 
Možda misliš na oštećenja od grada, ako je tvoj kraj zakačio grad a ti nisi odmah išao u voćnjak već nakon par dana pa si zaboravio da je možda grad...a te donje isečene ko žiletom, možda ti neko "orezuje" voće? :D
 
hvala što komentarišete moju poruku, za ovih par godina sam naučio kako zeka gricka, ovo nije zec, prvo sam pomislio na komšije,što zapravo nije ni isključeno :) zaista nemam pojma, to što je oguljeno sam premazao fitobalzamom, tako da se izgled oštećenja oguljenih stabala sada i ne vidi, ali ću uslikati ove rezove na granama. Ne idu na visinu koja je višlja od polovine moje butine. ma ko ih .... šiša :)
 
Danas sam najnovije napade ZECA sanirao fitobalzamom, a stabla sam oprskao sa preostalom količinom kunilenta i kupio sam riblje ulje za decu u apoteci i to sam pomešao i oprskao voće. Šta mislite da li bi štetilo voću i da da li bi imalo efekta da odem u riblji restoran i zatražim da mi poklone iskorišćeno ulje u kojem se pržila riba ????
 
Kako se borite protiv miševa, kod mene ih u njivama izgleda ima baš dosta, oko mnogo voćaka se pojavljuju rupe, na međama između njiva ima baš dosta rupa? Pitam jer oni ako izjedu sitne žilice korena, ode mast u propast...a freziranje koje je pomenuto i nema efekta jer su oni dublje. Da li oranje tu pomaže, mislio sam da poorem kad završim sa radovima, tako da jednu brazdu izvučem od voćaka ka unutar međurednog prostora, da takoreći otvorim kanal celom dužinom, a onda krenem u suprotnom smeru uz taj kanal pa tako redove oranja dok ne dođem do sledećeg reda voćaka.

Skupio sam i malo saznanja iz ove teme u jedan rezime, ako se neko ljuti što sam maznuo fotke ili citirao nek kaže da prepravim :D

http://vocarskisavetnik.com/content/zastita-od-srna-i-glodara/
 
Prošle godine sam na nagovor prijatelja nekoliko sadnica namazao svinjskom masti,pošto sam sekao niske mrežice 50cm onda sam iznad njih još oko 20cm namazao mast sreća samo nekoliko komada.Voćke sam skraćivao na oko 70-80 cm znači u tom delu gde je namazano sa masti sam očekivao da izbiju mladari ,ali verovatno zbog masti uopšte ih nije bilo ili možda negde po jedan.Na proleće već taj deo je izgledao odvratno ,zamislite deo od 20cm na voćki koji izgleda kao da je a i verovatno je bijo pun kojekakvoh bakterija...kod mene više mast i užeglo ulje NE u voćnjak.
 
Kad hoce da ga jede, ne pomaze ni stakleno zvono. Misevi i zecevi retko prave problem ali mi zato srne unistise visnje, one su im ocigledno najdraze! AJd sto ih brste redovno nego srndaci rogove cesaju od njih. Pored toliko suma i bagremara u okruzenju oni nasli da cesaju rogove na visnjama ::jako_besan::
 
Poslednja izmena:
imao sam prošle godine susret sa srndaćima - STRAŠNO ! ::jako_besan:: a što se tiče svinjske masti koja je pomešana sa krečom , gde je mast u manjoj količini u odnosu na kreč (2-3kg kreča i oko 1/2 do 1kg - masti nove iz prodavnice) dalo je rezultata i nisam primetio da je nešto uticalo na sadnice, samo brate ima da se nakrečim... !
 
Nazad
Vrh