Srne i zečevi (glodari) na voćnjaku

Nisam probao ovo sto je oktopod predlozio , ali cu probati ,ako radi posao mnogo je lakse od heftanja.. A tebi predlazem da probas ono sa nagorelim sudndjerom i preradjenim uljem (par postova iznad sam postavio slike) kod mene nije bilo poseta zekana ove zime, mozda na jednom ili dva mesta , sad da li je zbog toga nisam siguran ,ali mozes da probas .
 
Visnje su mi druga godina. Prve godine sam stavio mrezice od fasade i resio problem sa gamadima. Bilo je miseva ali i to sam sredio tako sto sam prvo porusio sve rupe na vocnjaku ( tri lanca ) i posle dva dana otisao sa otrovanim zitom i u svaku aktivnu rupu sipao po kasikicu i tako im dosao glave. E SAD!!!! To je bilo prve zime i stize prolece,vocke krecu da pustaju mladare i da se razvijaju i onda krece faking problem SRNE!!!! Proslog leta su obrstile puno lisca i mladara a bogami i izuljali dosta rogovima i ja nisam mogao nista tu da uradim. Naravno popizdeo sam ali reko samo neka se prime izrasce one. Proslo kako proslo prosle jeseni nabavim KUNILENT nesto ispod tezge i ispod ruke i zimus odradim dva prskanja i do skoro nisu bile taknute ni od zeceva ni od srna. Proletos odradim blagu rezidbu cisto da ne tera u nepotrebne grane i sad vise nije sve jedno da li ce srne jesti ili ne jer su to buduce ramene grane. Sve je bilo ok do pre neki dan. Odem sa sinom da isprskam visnje kad imam sta da vidim.Bila gozba.Tragovi od srna sve lepo niz red i samo brste li brste od vocke do vocke, pocrkale dabogda.Kad se nisam slogiro.Problem je i sto je u tom delu atara bila 10 godina zabrana lova pa se gamad navikla i nakotila i tuda se krece tako da mi je vocnjak kao auto put i jos komsija kreten iskopao neki bazen,udavio se dabogda,da valjda navodnjava i sada je tu pojilo a kod mene se goste,da poludis. ::samo bes:: Problem je sto ne mogu nabaviti kunilenta nigde pa citam postove unazad i gledam kako se drugari sapatnici snalaze. Probacu i sa ljudskom kosom a probacu i kravljom i svinjskom mokracom da prosipam po vocnjaku a razmisljao sam i da vezujem neke krpe na stapove i prskam redovno sa dezodoransom jer bio sam nekad lovac ( sreca za srne i zeceve prodao sa pusku inace bi ih pobio ) i znam da su srne jako osetljive na mirise i nece onda da dolaze. Probacu svasta nesto pa cu da vidim sta se desava.
Neko ce mozda pomisliti da sam neki kreten ili " zivotinjo mrzac ",naprotiv, zivotinje volim i zbog toga sam bio lovac ali jednostavno coveku padne mrak i u stanje je sve da uradi kada divljac unistava letinu od koje treba da se zivi.
Eto i ja se malo izjadah. ::namigivanje::
 
Nakon par godina "proucavanja" dosao sam do sledecih zakljucaka:
1. Mrezica za fasadu je dovoljna i odlicna zastita od zeca. Traje nekoliko godina, dok se ostecene mogu lako zameniti u toku godine.
2. Srne beze od zvuka i svetla . Kese su u potpunosti sacuvale mlad zasad, na trecini sadnica sam vezivao kese, a na nekolicini okacio i cd-ove. Samo 200m dalje u komsijinom vocu srne su napravile rusvaj...jos uvek prave. Srne brste lastare od ranog proleca.
3. Voce u trecoj godini(pa u narednih par) je po meni nejizlozenije unistenju. Tad nastupaju srndaci sa svojim mladim rogovima, negde u maju. Mrezica ih jos i privlaci. Tad cesu rogove od kalema do krosnje i na stablu ne ostaje ni trun kore. Meni su tako u jednom zasadu unistili desetak komada u par dana.
Dakle, kese protiv srna, mreza protiv zeca.

- - - - - - - - - -

Ah da, i najbitnije, molite Boga da vam voce nije na stazi koju divljac koristi za obilazak teritorije :)
 
Sto se tice zastite nema sta nisam probao, ovde ima bas dosta srna. Mrezice stavljam pod obavezno! Pored toga probao sam i kese i trake oko vocnjaka i kese oko vocnjaka, sve to dobro sluzi dok srna ne ogugla. Kad ogugla, krene da brsti, ona brsti kao da kese ne postoje. Mrezice kod srna ne znace nista (za zeca su OK kad nema dubokog snega). Kad padne dubok smeg zec dohvati ono sto je iznad mrezice i sve oglodje...

Dakle probao sam sve i svasta i definitivno najbolje se pokazao Ovciji Loj premazan preko mrezice. Loj rastopiti i ostaviti da se prohladi, premazivati tek kad se malo zgusne tad najbolje lepi za mrezicu. Dovoljno je da sepremaze 3 puta: prolece,leto,jesen i nema nikakvih problema sa srnama, cak ni tragova u vocnjaku zaobilaze ga u sirokom luku... :ppozdrav:
 
nema da omane

E ...ebiga...ja imam koze!!! Da li može kozji loj da završi poso?

Mislim da može, samo da dobro miriše .

Ja planiram da pomešam svinjsku mast i ako nadjem neki loj u mesarama i riblje brašno pa ću kao što radi kolega Gorski da mažem mrežice. Ako ne bude davalo rezultata onda ću od frizera ljudsku kosu u žensku čarapu :osmeh: - onu dokolenku - to mora da da rezultata.

Možeš da pročitaš par postova gore da me je u aprilu posetio zeka kad je ono bilo poslednje zahlađenje i da mi je malo napravio pometnju. Iako je tada sve bilo ozelenelo izgleda da je grickao samo iz zabave. Tada nisam mogao odmah da stavim mrežicu pa je pas morao na friziranje....
Viđao sam zeke i ovog leta trče kroz voćnjak ali nisu pravili problem iako imam par sadnica kajsije koje nisu zaštićene mrežicom.
Mislim da srne ne dolaze ili ih nema a nisam slušao šta je stari pričao dok je bilo vremena... Nadam se da će srndaći ukoliko dođu pre izabrati zasad topole koji je u blizini voćnjaka ukoliko baš hoće da češkaju rogove.

I dalje imam podeljeno mišljenje o lovcima i ubijanju životinja al onog zeku iz aprila bih rado video u gulašu...
 
Poslednja izmena:
Jedna stvar me interesuje, skoro sam zasadio vocnjak, stap sadnice visine 60 cm, e sad bio sam da stavim mrezicu protiv zeceva, ja sam stavio mrezicu 60 cm i 20 cm sirine, ima lufta da stablo raste, jel sam dobro uradio ili sam mozda trebao drugacije nekako? Pitam jer ne znam, znaci interesuje me da li stablo treba tj da li mu steti da bude celo prekriveno mrezom? Pozdrav
 
Sad preko zime mu ne steti , cak je i dobro sto je celo zasticeno od zeceva , ali na prolece kad krene vegaticja , moraces da ih podvijes na 50ak cm ili na koliko si planirao prve grane, mada sad nesto razmisljam da ti mrezica ne osteti pupoljke , kako se cima na vetru , te gornje koji ce ti trebati. Ne bi trebalo , ali obrati paznju na to
 
Pratim redovno teme o malini iako nemam posadjene ali se vec dve godine dvoumim. Naime interesuje me kako se borite sa srnama i zecevima, prave li stetu u malinama jer na mestu gde planiram da sadim ih ima puno. Imam u neposrednoj blizini visnjar i srne a i zecevi mi zadaju nocnu moru. Napada li gamad i polanu?
 
kad bude list sve ce da ti obrste,meni su citav malinjak obrstile samo prutici ostali.Onda sam morao da premjestim malinjak na drugu lokaciju. Uglavnom,neki ljudi ograde sa pletenom zicom.
 
Pa tako sam i mislio, steta to mi je jedna njivica od 20 ari, mala za vocnjak a ima vode za navodnjavanje na pretek. Razmisljao sam o zagradjivanju ali srna zna da preskoci relativno visoku ogradu a da bas ulazem neznam koliko a povrsina mala, nisam pametan!!!
 
Postavljao sam danas mrezice na vocu. Primetio sam da su zecevi naceli jednu trogodisnju jabuku iako je bila sveze okrecena pre par dana a i dodata je balega u krec.
A kazu da nece zec ako je vocka okrecena. Potvrdjuje se da im je kora poslastica jer je nacinju iako ima trave koju bi mogli da jedu.
 


Sumnjam da je u starinskom nacinu bila pasta za zube.

Druga stvar nikako se ne preporucuje da se svinjska mast nanosi na koru mladih sadnica. Moze doci do susenja. Mada ako se ne premazuje cela nego samo po negde da se nanese mozda i moze.
 
...Primetio sam da su zecevi naceli jednu trogodisnju jabuku iako je bila sveze okrecena pre par dana a i dodata je balega u krec...

Slobo, interesantno je to da na obali kanala raste divlja jabuka, doduše jedno stablo koje je starije od npr. 5 godina i da njega zec ne gricka. A mene je proletos posetio i grickao greni, iako je kao što je slučaj i kod tebe, bilo zelenila i mogao je da gricka nešto drugo.
 
Slobo, interesantno je to da na obali kanala raste divlja jabuka, doduše jedno stablo koje je starije od npr. 5 godina i da njega zec ne gricka. A mene je proletos posetio i grickao greni, iako je kao što je slučaj i kod tebe, bilo zelenila i mogao je da gricka nešto drugo.

Pa i kod mene je podloga divlja jabuka pa je ipak grickao.
Mislim da tu tvoju jabuku ne gricka jer je u petoj godini. Valjda mu kora vise nije slatka.
 
Suprug i ja svake godine kad koljemo svinju ostavimo krv u kantu i u nju dodamo krec i time premazujemo stabla mladih vocki. Provereno je odlicno protiv zeca, za srne ne znam jer ih kod nas nema. Prosle godine smo zakasnili i zec je krenuo da guli koru sa mladih sadnica dunje. Kad smo ih premazali vise ih nije ni pipnuo. Vidjali smo i dalje tragove kroz vocnjak ali stete nije bilo.
 
Nazad
Vrh