Srne i zečevi (glodari) na voćnjaku

To je cev 42mm okrugla, teška je oko 10 kg za 6 dužna metra a od toga izađu 3 stuba na 2 metra. Znači cev od 2 metra i pvc kapa izađe oko 300 dinara, plus osnovna i završna boja 50-60 dinara po komadu. Pletena žica je stavljena pocinkovana okca 6x6, debljina 1.9mm i ona se kreće nešto preko 100 dinara po kvadratnom metru. Takođe velika stavka je beton i kopanje rupa, ali sve u svemu ograda dužine oko 2800 metara i 6 kapija sve komplet sa radnicima je izašlo oko 11 000 eura.
 
Nije baš malo novca, ali sam ogradio 30 hektara tj. preračunato koliko košta ograda po 1 aru ili po 1 hektaru ograda uopšte ne ispadne puno kad je parcela velika, ali zato imam još 18 manjih parcela sa voćem na kojima nikada neću da postavim ogradu jer mi tamo za 50 ari treba preko 1000 eura. Računica u korist ograde je sledeća: da kupite mrežice za zaštitu protiv glodara i to one najeftinije plave za stiropor za tu moju površinu i da ih 3 godine postavljate u jesen i skidate u proleće eto vam otplaćena ograda, a ona će naravno trajati duže i pružaće zaštitu osim glodara malo i od ljudi a takođe i od srna od kojih mrežice ne pomažu, one obrste gramčice.
 
Jeste tu ste u pravu, meni se desilo da mi u drugom ograđenom voćnjaku 2 puta uskoči srna, i to u lovnom danu tako da su je sigurno psi jurili, ali mi nije napravila nikakvu štetu samo je trčalo oko ograde i tražila izlaz, ali nije preskočila nazad jer nije imalo šta da je juri, tako da osim kad ima neki "zor" neće preskakati. Inače moja žica je 1,5m, i nisam hteo da ulazim u dosta veći trošak da je podignem na 1.8m jer onda i stubovi izađu dosta skuplji i žica i td. Ako neka uđe čuvaćemo je kao u rezervatu, mada teren je takav da sa jedne strane izlazim na asfaltni put a tu ne prelaze zbog vozila sa dve strane ima iza ograde visok slog-međa pa teško da će odozdo, na jednom delu ima šume pored mene pa je dosta gusto iza žice a na nekih 20% je izvodljivo da uđe, pa ako joj se život ne mili ona samo izvolte. To kažem ne zbog toga što bih je ja ubio, ja sam jednu pustio kroz kapiju kad sam je zatekao, ali drugu su videli lovci, ubili, preskočili preko žice izvukli i rekli mi posle par dana kad sam i ja video šta je bilo a na ovoj površini će biti kao u gataru, mogu da puste kerove da se uče da teraju.
 
JA sam stavljao drvene stubove2.6m i iznad zemlje je ostalo oko 2m.Stavio sam pletenu zicu od 1.5m i jos jedan red bodljikave na 1.85m.Mislim da je to dovoljno.
 
ostecena mesta zastiti kalemarskim voskom , a mrezicu stavi novu pa sta bude .. treceg nema ili ograda pa da mirno spavas ili mrezica pa da se brines i nerviras kao i ja :ppozdrav:
 
Jel plava ili bela mrežica i koliko si često heftao tj na koji razmak, na koliko mesta...?
 
Ја сам за четири зиме имао случај на три саднице мало дужно поцјепане мрежице (6-7 цм) и ту мало оглодане коре. Користим намјенске мрежице.
 
Ja mrežicu koristim na oko 3000 stabala, tamo gde nemam ograde, tj. na manjim parcelama, na nekim već 4 ili 5 godina i do sada se može reći da nisam imao nikakve štete na tim sadnicama od zečeva. nalazio sam tragove oko njih ili izmet ali ako gusto isheftate, tj. na 5 ili 6 mesta mislim da zec nema tu šta da traži.
 
Zato ja i pitah marcetu koliko gusto hefta i koja mrežica, ja sam prvo stavio plavu i heftao na 5-6 mesta pa posle par dana našao 3 otvorene a kroz jednu gricnuto, onda sam krenuo da heftam ko blesav, na jednu mrežicu sigurno 20ak komada izrokam gusto i od tad nemam problema. Sada sam kupio ovu belu mrežicu, daleko je bolja i čak bih rekao da je ista kao ova namenska što se tiče kvaliteta.
 
Dal te fasadne mreze treba na proljeci skinuti ili se ostave i preko ljeta?

Nije li stablu potrebno sunceve svjetlosti?
 
Verovatno je retko heftano ,svaka od otvorenih mrežica je otvorena sa strane gde je heftano tj ni jedna nije progrižena ili slično nego pokidano (šapom ili njuškom) tamo gde je heftano.Bio sam ubeđen da u našem ataru nema više zečeva (lovci su nam hiper aktivni) ali ... Mrežica je plava i sutra idem da zamenem pokidane a ostale na doheftavanje,biće ovo duga zima e sad ko će iz nje izaći kao pobednik ja ili zekonnja::spreman na sve::
 
Ljudi uglavnom ostavljaju, ja sam moje ostavljao i ne vidim neki problem, prozračne su pa nema zadržavanja vlage a sunce je dovoljno jako da sadnici ne smeta džak za krompir stavljen na deblo :)

Marceta, biće to nekoliko zima bogami..gledaj samo što češće poheftaj, ja kad heftam malo i nakrivim heftalicu tako da hefta ukoso ako me razumeš, mislim da je tako bolji efekat.
 
Ja moje mrežice svakog proleća skidam i svake jeseni vraćam, evo tako već 5 godina. Mislim da ne mogu lepo da oprskam deblo od njih, a poseban problem su grančice koje rastu kroz mrežicu kao i mladari koji rastu pored samog stabla.
 
Nazad
Vrh