Srne i zečevi (glodari) na voćnjaku

Naravno, ja sam stavljao tople vode da bi se bolje razredilo, u količini po proceni na licu mesta, da vidiš gustinu koja ti odgovara da može da se kreči. Novu mast sam uzimao iz prostog razloga jer nisam imao užegle niti kako neko kaže da se stavlja pokvarena krv, naravno nisam imao ni krvi :svinja:
 
Evo poslednje sto sam procitao protiv zeceva , nagoreli sundjer natopljen u preradjenom ulju , Italijani to koriste u svojim vocnjacima.
Kad sam palio sundjere to je smrdelo jezivo , a sad onako , skoro da se nista ni ne oseca, da li ce funkcionistati , obavesticu vas.
Postavio sam nekih 50ak komada oko vocnjaka, vezao na stubovima.

ze1_zpsc5301da2.jpg


ze2_zps2cb1409e.jpg


Ko bude pravio ovo , oprez , sundjer sa uljem kad se uplali tesko se gasi !
 
Kad zecovi navale na moje sljive ja ih pocastim sa sacmom pa se namirimo ja sa zecetinom a oni sa korom.
 
U bre mene srne unistavaju neznam sta da radim ljudi pomagajte !!!!!

Ja sam pozabadao kolje okolo vocnjaka, za kolje vezao kanap za baliranje i na svakih 3m vezao po jednu kesu da leleja. Beze srne ne ulaze u vocnjak. Meni su mladu visnju upropastile srne, svasta sam radio jedino su kese koje non stop lupaju na vetru dale rezultat.
Od zeca je lako zastititi, stavis mrezice i gotova stvar, ali srna kad krene da brsti to je mnogo gadan problem.
 
Poslednja izmena:
Srndac kad cesa rogove oljusti je nacisto. Kad srna brsti grane ne pomaze nikakvo djubrenje, jer ne moze da poraste onoliko koliko ona obrsti. Uopste je nemoguce formirati vocnjak kad srna non stop obrsti grane.
Ovde kod mene ima bas dosta srna, sa zecevima smo tanki.
 
Tacno je da pravi stetu ali to mu dodje kao letnja rezidba samo sto ona ne razlikuje pupoljke koje treba ostaviti za formiranje uzgojnog oblika:osmeh:
Samo ti drzi sadnicu u dobroj kondiciji pa iako je dokaci srna ona ce da preboli i stvori prirast iz obrstenih grana. Na to sam mislio.
 
Da, to sam primetio i kod zeceva, napravi mi problem i kad poskida donje grana , tacno ih samo pregtize, sreca ostavi cep :D ali je to mnogo manje nego kad krene da gricka koru , tu i pored ciscenja i voska, dolazi do problema, truli kora, pa sam ove godine te rane opet lepo ocistio i probao sa farbom za drvo..
A sad sam se i setio nekih fotografija ovde u temi , kako srndac odere bukvalno svu koru , sa stabla..
Dodao bih nesto u vezi onih flasa sa sundjerom i preradjenim uljem , ima slika malo gore u temi , za sada koliko sam obilazio nema tragova od zeceva, sad da li je do toga ili aktivniji "lovci" u selu , nisam siguran
 
Procitah na nekom hrvatskom sajtu, ne mogu da se setim naziva sajta ali je nesto vezano za stare sorte, da oni preporucuju protiv glodara izlomljeno staklo. Auto staklo se izlomi na sitne komade i stavi u rupu pri sadnji vocaka. Kazu da to sprecava glodare. Mene zanima da li to skodi korenu kad pocne da se razvija?
 
Evo poslednje sto sam procitao protiv zeceva , nagoreli sundjer natopljen u preradjenom ulju , Italijani to koriste u svojim vocnjacima.
Kad sam palio sundjere to je smrdelo jezivo , a sad onako , skoro da se nista ni ne oseca, da li ce funkcionistati , obavesticu vas.
Postavio sam nekih 50ak komada oko vocnjaka, vezao na stubovima.

ze1_zpsc5301da2.jpg


ze2_zps2cb1409e.jpg


Ko bude pravio ovo , oprez , sundjer sa uljem kad se uplali tesko se gasi !

Uzmi u apoteci riblje ulje, namotaj neke tkanine na neko drvo ili prut i postavi okolo vocnjaka a mozes i unutra, provereno vise ne dolaze, isprobano u kupusu i jeftino resenje.Kunilent repelent za zeceve je napravljen na bazi ribljeg ulja.

http://www.agrolux.biz/index.php/proizvodi/pesticidi
 
Poslednja izmena:
Zamolio sam vlasnika jednog ribljeg restorana da mi pokloni nekoliko litara ulja u kojem se pržila riba, uzeo sam četku i pomalo premazao stabla i mrežice , za sada ne vidim da ima napada, ali moram sačekati da prođe zima pa ćemo videti konačni rezultat :veseljak::
 
Mene je početkom aprila posetio zeka i oštetio jednu jabuku:



i šljivu stenlej i to malo više:



evo kako sam to tada sanirao - premazao voskom i privezao pramen od pseće dlake - dok ne postavim mrežicu:


Postavio sam mrežice. S' obzirom da sam heftao sa kineskom municijom i heftalicom neke mrežice su počele da se razdvajaju. S' jeseni ću to poparaviti i napraviću smešu od masti i ribljeg brašna pa ću mazati preko mrežice. Planirao sam da od lokalnog frizera tražim kosu koju skine sa pametnih srpskih glava jer kažu da sve životinje beže od ljudske dlake.

Inače oštećene sadnice za sada napreduju - videćemo kasnije da li će posustati.
 
Jedan mi prodade fazon, kaže uzmeš rolnu fasadne mrežice i potopiš u vrelu vodu, onda sečeš na trake potrebne širine a ona se sama vraća u položaj rolne jer je oparena vodom. Dobije se nešto kao ona namenska mrežica, lako se skida i vraća, nema heftanja, vezivanja...

Da li je neko probao ovaj @oktopod-ov recept?
 
Nazad
Vrh