Srne i zečevi (glodari) na voćnjaku

Od prvog dana kad ih posadiš, nažalost, pa do 7-8 godina, čak i kasnije.Ja unazad 5 godina koristim mrežice za stiropor i to mi vrši posao, osim kad srna dođe i brsti ili kad je jako visok sneg pa se otvrdne i onda zečevi idu po njemu. Jedina delotvorna stvar je ograda oko voćnjaka, što na prvi pogled izgleda kao ogromna investicija, ali ako sami nasečete drvene stubove pocinkovana pletena žica košta recimo okvirno oko 135 dinara po dužnom metru na 1,5 metar visine. Ne isplati se za baš male voćnjake ali sve što je preko 30 ari treba uzeti u razmatranje.
 
au , to je bas dug period... bas to i racunam , mrezica ili bilo kakva ograda. do sada koristim mrezicu i imao sam problema bas kada napada sneg pola metra i onda sve povijene grane ostanu izlozene zecu i stradaju ..
 
Juče sam išao u farbaru da kupim još fasadne mrežice, pojavila se neka nova bele boje, ćelije su gušće tj kvadratići rupe su manje, sam materijal je deblji i mekši, ne cepa se tako lako, košta 70 dinara metar dužni, metar je visina, a ova plava obična je 40 dinara. Mogu vam reći da je ova bela bolja, ali neće da sarađuje kao plava kad se stavlja oko sadnice, malo je treba pridržavati više, ja uheftam jedan dole jedan gore da bih mogao da je pustim, pa onda isheftam celom dužinom....
 
Ja sam tu belu uzimao prosle godine cena je bila 50 din, a plava 40 din... ove godine je nisam nasao... Mogu ti reci da je bela mnogo bolja, jeste malo teza za rad jer je kruca, ali sigurno jaca i dugovecnija... Cak sa nekih vocki je nisam uopste skidao i posle godinu dana je k'o nova....:)))
 
Ja sam u principu zadovoljan i sa plavom, imao sam u početku problem da se otvarala ali sam izgleda premalo heftao, 50 do 10 komada, sad izrokam gusto ko budala i nema problema, ove od prošle jeseni su iste kao što su bile....

Jesi li možda krečio preko njih nekad, šta misliš o tome, mrzi me da ih skidam pa vraćam?

Eh da, video sam te crne koje se same zatvaraju tj teže da zadrže oblik valjka pa se samo skinu i vrate bez heftanja i vezivanja, 40 dinara su manje, 60 dinara veće, ne znam tačno koja je to visina, izgledaju kvalitetno ali ne puno kvalitetnije od ove bele, svakako nisam lud da dajem tolike pare da ne bih heftao i lako skinuo, ću se pomučim za te pare :)
 
Ja sam stavio obicnu plavu,visine oko 80cm (bilo u planu 1m ali zbog grancica sam ih presavijao u donjem delu) spajao heftalicom na oko 7-8 mesta,pod uglom. Sad vidim da sam mogao jos da ih isheftam...

Kunic je Kunic a Zec je Zec.
Kunic je sve sto gajimo kuci i ciji se mladunci kote slepi i bez dlake.
Zec je onaj u divljini i njegovi mladunci se kote sa dlakom i odmah vide,to je glavna razlika.

- - - - - - - - - -

Ja sam u principu zadovoljan i sa plavom, imao sam u početku problem da se otvarala ali sam izgleda premalo heftao, 50 do 10 komada, sad izrokam gusto ko budala i nema problema, ove od prošle jeseni su iste kao što su bile....

Jesi li možda krečio preko njih nekad, šta misliš o tome, mrzi me da ih skidam pa vraćam?

Eh da, video sam te crne koje se same zatvaraju tj teže da zadrže oblik valjka pa se samo skinu i vrate bez heftanja i vezivanja, 40 dinara su manje, 60 dinara veće, ne znam tačno koja je to visina, izgledaju kvalitetno ali ne puno kvalitetnije od ove bele, svakako nisam lud da dajem tolike pare da ne bih heftao i lako skinuo, ću se pomučim za te pare :)

Ta namenska mrezica u prodavnici kosta 54 dinara za visinu od 80cm,ja sam hteo pa odustao i ipak heftao:
 
Ma računica je prosta, ja imam 126 trešnjica, da sam kupovao namenske po toj tvojoj cen to je 7344 dinara, plava me izađe 853 dinara a bela 1470 maksimum. Za 60 eura ima da heftam samo da pršti :D da ne pričam ovi što imaju stotine i hiljade sadnica...
 
JA sam koristio plavu ali od 145gr,ima i od 125gr malo je jeftinija ali je slabija.Nisam heftao,nego sam lepio na tri mesta onom sivom trakom.Traka je kao armirana i pise moment na njoj.Lepi sacuvaj boze,stoji po godinu dana.Traka kosta 300-350din.
 
Ajde i ja da se javim sa svojim iskustvom što se tiče zaštite stabala od zečeva a i od lopova.

Ta plava mrežica za fasade je dobra ali se veoma brzo troši, zec je pregrize kao od šale, viđao sam par puta kako zec izgricka mrežu i kroz rupu oglođe koru. Mrežice sam ulgavnom zatvaraio heftalicom ali se to pokazalo veoma loše jer te spajalice otpadnu veoma lako i mrežica se sama otvori. Umesto spajalica sam posle tankim drvcima zatvarao mrežice, ali se onda onaj đavo od zeca (da ne kažem džukela XD) navadi na ta drva, pregrize 2 komada i onda oguli celu sadnicu.

Na kraju je moj otac otišao i kupio pravu mrežicu za zaštitu voća. Liči na mrežice za prozore ali je daleko deblja i plastika od koje je izrađena je veoma žilava tako da zec može samo da je gleda.

Što se tiče toga da je mrežica kancerogena... To je po meni jedna obična glupost, neko lupio pa ostali usvojili, da je kancerogena prvi bi oboleli ljudi koji rade sa fasadama. Tako su govorili i za piljevinu da je kancerogena pa opet ne vidim da drvoseće masovno umiru. U suštini još jedna izmišljotina.

Što se tiče lopova, sistem je sledeći. Sve što treba uraditi je da ih onemogućite da vam iščupaju sadnicu iz zemlje. Uzeti drveni kolac, ne dugačak, naravno oljuštiti koru zbog parazita pre toga, zatim pri vrhu probušiti rupu i iznad rupe čvrsto vezati žicom. Nakucati kolac u rupu gde će se voćka saditi i kroz rupu na kolcu protnuti kanap. Kada nakucate kolac onda žica može da se skine jer je ona sprečavala da se kolac pocepa prilikom kucanja. Kanap koji je protnut kroz rupu na vrhu samo privezati za sadnicu, najbolje gde je sadnica najjača, može i za najdeblju žilu. Najbolji kanap za tu svrhu je ovaj http://www.papirnisvet.com/photos/products/770/770_IMG_7282-01.jpg

Posle dužeg vremena će i kolac i kanap da istrule i neće predstavljati problem za voće. Ovaj savet je mojima predložio moj pokojni pradeda. On je isto to radio kada je sadio vinograd još pre mnogo godina. Još tada su ljudi bili pakosni i umeli su da prođu kroz vinograd i počupaju sve čokote samo da ti napakoste. Ovom metodom će lopov možda da polomi jednu-dve sadnice i kada vidi da ne ide najverovatnije će i da odustane od krađe. Bolje da polomi par nego da povadi celu njivu.

Još jedna veoma dobra stvar je bela farba na bazi vode. Košta negde oko 900 dinara po konzervi. Veoma je postojana i kada se jednom osuši postaje kao žvaka, veoma teško je skinuti tu farbu. Malo samo tu farbu naneti na koru sadnice i pri tome paziti da se ne umrljaju pupoljci.

Naravno i redovan obilazak je obavezan, tako smo sačuvali nekih 60-ak sadnica trešanja od lopova. Pomoglo je i to što smo ih zasadili još u proleće, to je bilo negde oko 2. marta, a možda i ranije, ne sećam se tačno ali je bilo veoma rano u proleće. Lakše ih je obilaziti u proleće jer dan traje duže nego u jesen pa se vidi veoma lepo i bez baterijske lampe.
 
Plava mrežica jeste lošija ali završava posao, ima sada i bela mrežica koja je deblja, elastičnija, košta malo više. Ja sam heftao po 5 komada pa su se otvarale, onda sam naheftao po 15, 20 i nikad se više ne otvoriše.

Drugo, ako će lopove da odbije to što si sadnicu vezao kanapom za kolac...nemam komentar. Opšte je poznato da se kolac vadi posle 3, 4 godine ali oprezno da ne pukne i ostane deo pod zemljom jer truljenje kolca prelazi na koren i izaziva trulež korena a ti pričaš da se ostavi da istruli.

Treće, farba???
 
Poslednja izmena:
Ako će da ga ukrade tu ti nema spasa, meni su ukrali 4kom pa sam ove godine dodao i tako ti je to zivot ide dalje. Ko ukrade ako mu se primi neka se lepo najede sa te voćke. Zamisli kad bi neko vezivao kocicima 150kom a da ne govorimo o vecem broju.

Elem kod mene se izgleda neka srna igrala sa mrezicom


Evo kako izgleda sa mrezicama odradjeno



Mrezica je metar i seceno je na 30cm a visag gore je povijan i heftan
 
Ovako ja vec nekoliko godina stitim kaleme,plasticnoj flasi ocecem dno i vrh i samo natanom na kalem,ako je razgranat rasecem uzduz,da moze da se stavi na kalem,nijednom nista nefali,sigurno najjeftinije nacin zastite
 
Код нас су намјенске мрежице за заштиту од зечева 70 фенинга по метру дужине (36 евро центи), нашао сам и по 60 фенинга, али само 5 метара старе залихе. Ова мрежица може да штити 4 године, а уз одређене поправке вјероватно и дуже. Ове што су ми четири године имају понегдје неко мало оштећење. Ако фасадна траје само једну зиму онда су јефиније намјенске,а ако фасадне трају годинама онда су оне повољније.
 
Marko, ovo je mnogo nisko, to je jedini problem...

Ove fasadne što sam sad kupio, bele boje, nakon što sam ih postavio pa krenuo da pregledam plave od prošle godine, nisam mogao da verujem koliko su ove plave lošije...baš su nekako kao najlonski kanap onaj upreden a tanak, ove bele su stvarno mnogo jače. Tu gde sam ih ja kupio koštaju 70 dinara (oko 60 eur centi) metar sa metar.

Plave sam stavljao prošle zime kad sam sadio i još uvek izgledaju isto, neoštećeno. Sada te plave koštaju 40 dinara (35 eur centi).
 
Razumem te, dobra je zaštita, ali nije baš praktično na veći broj voćaka, ja na mojih skromnih 140 po 5 flaša bih morao da imam 700 flaša :)

Drugo, brine me mogućnost uparavanja kore jer je stablo zatvoreno a dole kod zemlje flaša otvorena a flaša pojačava i sunčeve zrake koji biju na koru...samo teoretišem, ne znam dal išta što rekoh ima smisla :)
 
I ja sam planirao da stavim ovu plavu mrezicu u moj krusik, ali sam se plasio da u prolece ne privucem rutavu bubu.
 
Nazad
Vrh