Srne i zečevi (glodari) na voćnjaku

Zorane, ne zajebavaju te komsije vec srne.Kod mene (okolina Valjeva) su dosle u voce pod kucom gde ih nikad nije bilo. Video sam srnu sa druge strane ograde,iskocila iz nekih ostruga na par metara od mene,a unistena su mi 4 proslogodisnja kalema na nacin koji si opisao - oguljeni od kalema do krosnje,krosnja nije dirana.Mrezice su na njima bile,zaheftane,ali sam ih nasao sarkidane pokraj stabla. I ja sam prvo pomislio da komsiji ljubim familiju,ali sreca sto nisam. Jedino sto ne znam jel srna grizla il je srndac trljao rogove,ali sve mi jedno-cetiri lepa kalema vise nemam. Na prolece cu ubaciti nove. Imam i slike,postavicu kad stignem.
 
Srndaci cesu rogove.Meni su par mrezica skroz poguzvali,svukli do zemlje.Stavio sam obicne parcice od najlon kesa na krajevima vocnjaka,one lelujaju na vetru i od tada nisam vise vidjao da su dirale mrezice.Mrezice sam na tri mesta omotao sa henkelovom sivom trakom,ekstra jaka,heftalice otpadnu.
 
Ne otpadnu baš heftalice nego se tu gde drže mrežicu mrežica iskida, ta nit koju drže, zato je bolje heftati malo nakoso i barem 10ak komada, ja izrokam po 20ak i više sve duplo jedna do druge...od kad sam tako uradio ni jedna se nije otvorila.
 
Pozdrav svima.
Ja imam problem sa srnama. Kod mene ne cesu rogove i ne gule koru. Kod mene brse kao koza.
Najvise vole mlade grancice. Neznam sta da radim. Kupio sam kunilend i sa njim sam mazao stablo. Stablo nisu dirali ali listove i mlade grancice jesu. Posle sam napravio neki rastvor kunilenda i isprskao voce.
Idalje jedu.
 
I ja povremeno imam isti problem. Već sam negde pisao da sam probao sa razbacivanjem stajnjaka oko sadnica i mislim da je to imalo efekta u odbrani od srna ali.. Ponestalo stajnjaka pa sam na preporuku Gorskog cara vezivao trake od plastičnih kesa. I to nije loše. Pošto mi se pre nedejlu dana ponovo pojavila šteta od srna ili zečeva, takođe jedu lastare, rešio sam i danas sam sa porodicom ceo višnjar "okitio" sa trakama od plastičnih kesa. Sinoć mi je jedan stariji čovek preporučio da napravim vetrenjaču od plastičnih flaša koja bi udarala u nešto i time pravila buku koja bi odbila i srne i zečeve. Pokušao sam to da napravim ali nisam uspeo. Odna sam poklao decu kod kineza i kupio jednu vetrenjaču za 120 dinđži. Efekat? Videćemo.
 
Panta slusaj ti mene sta da radis,uzmi loj i namazi sadnicu sa lojem i nemas vise brige!Stojim iza ovoga sto kazem
 
I ja povremeno imam isti problem. Već sam negde pisao da sam probao sa razbacivanjem stajnjaka oko sadnica i mislim da je to imalo efekta u odbrani od srna ali.. Ponestalo stajnjaka pa sam na preporuku Gorskog cara vezivao trake od plastičnih kesa. I to nije loše. Pošto mi se pre nedejlu dana ponovo pojavila šteta od srna ili zečeva, takođe jedu lastare, rešio sam i danas sam sa porodicom ceo višnjar "okitio" sa trakama od plastičnih kesa. Sinoć mi je jedan stariji čovek preporučio da napravim vetrenjaču od plastičnih flaša koja bi udarala u nešto i time pravila buku koja bi odbila i srne i zečeve. Pokušao sam to da napravim ali nisam uspeo. Odna sam poklao decu kod kineza i kupio jednu vetrenjaču za 120 dinđži. Efekat? Videćemo.
Što si klao decu Kinezima? Je l to neki magijski ritual za odbijanje divljači i kako ja nisam za to čuo kad smo zemljaci?
Šalim se naravno, ja sam jesenas stavio mrežice i pored toga mazao loj a na drugoj njivi užeglu mast . Mast nemoj ni pod razno jer se mnogo teško skida i ostaju fleke po kori ili još gore pušta smolu stablo. Ne mogu sa sigurnošću da ti kažem šta je bilo delotvornije jer nisam imao preteranih problema sa divljači nakon što sam stavio mrežice a mislim da je glavni razlog to što je zima bila dosta blaga pa su se životinje hranile lako.
Pozdrav!:ppozdrav:
 
I ja povremeno imam isti problem. Već sam negde pisao da sam probao sa razbacivanjem stajnjaka oko sadnica i mislim da je to imalo efekta u odbrani od srna ali.. Ponestalo stajnjaka pa sam na preporuku Gorskog cara vezivao trake od plastičnih kesa. I to nije loše. Pošto mi se pre nedejlu dana ponovo pojavila šteta od srna ili zečeva, takođe jedu lastare, rešio sam i danas sam sa porodicom ceo višnjar "okitio" sa trakama od plastičnih kesa. Sinoć mi je jedan stariji čovek preporučio da napravim vetrenjaču od plastičnih flaša koja bi udarala u nešto i time pravila buku koja bi odbila i srne i zečeve. Pokušao sam to da napravim ali nisam uspeo. Odna sam poklao decu kod kineza i kupio jednu vetrenjaču za 120 dinđži. Efekat? Videćemo.

Kad pasu lastare mrezica niti bilo koje mazanje ne pomaze.
Ja sam mislio da cu ih rasterati ako za svaku drugu sadnicu u spoljnjem redu zavezem po kesu, nisu dirale neko vreme zatim su pocele da brste sadnce koje nemaju kesu na sebi, pa sam za svaku sadnicu vezao po kesu. Visnjar mi izgleda kao cirkus :haha:, ali za sada ga ne diraju. :ppozdrav:
 
Neće ti pomoći nikakvi pripravci.
Jednostavno srne i srndaći se boje neobičnih zvukova i svjetlucavih stvari.
Zato najednostavnija zaštita ti je da uzmeš običnu traku VHS i razvučeš je po vanjskim obodima voćnjaka.
Sigurno najjeftinije najjednostavnije i 100% učinkovito sredstvo.
I pri malom vjetriću pravi zvuk koji sve životinje izbjegavaju a non-stop svjetlucka.
 
Veoma učinkovit metod: pustite korov da ode u viiisinee kao što je trenutno kod mene (nemo'š seljak da ispoštuje dogovor pa to ti je) i nema više srna, a možda i zato što sam vratio mrežice na kojima još uvek od zimus smrdi svinjska mas' :)
 
Пријатељи,и ова висока племенита дивљач мора да нешто једе и да пије воду.Као и сви живи организми.Окрените "одбрану" тако што ћете им понудити који сноп сена,понеки бусен траве,посадите по који грм биља које прво креће с пролећа.
Разумем Вас да чине штету у воћњацима али будите промишљенији и покушајте да схватите њихов начин живота.
 
Pa jeste..od toliko zeleniša i raznog bilja, meni zec ordinira po vrtu, sav kupus za zimnicu koji sam planirao, mi fino upropastio.
I sad, pitaj ti njega zašto on baš dolazi u moj vrt, umesto da gleda svoja posla?
 
Da živim na selu, pa ok..i to sam razmišljao..ali gde terijera da smestim posle ,kada nisam tu na selu.Jedino terijer dolazi u obzir, ovi ostali nisu ni za šta..ima komšija dva dodžera..zec špacira preko livade, ignoriše kerove,oni navikli na njega,ne laju više.Zapravo, drugarica mi rekla da je to kunić, a ne zec..Izašao mi na crtu pre 20tak dana.Bilo pred veče,sumrak..sve se vidi,tek Sunce zašlo..on ladno došao na ivicu bašte,testira koliko mogu da mu naštkodim,a ja u šorcu, plevim šargarepu..nisam mogao da verujem,krenem da mlataram rukama, udaram mu srčku..izgledao sam mu kao lajavi krelac.Ima krzno kao srna..žuto, tj braon..krakat,duge uši..više lići na hibridnog zeca.
 
Kunić je takoreći pitomi, kućni zec, značajno manji od divljeg...krzno boje srne i duge uši, to je pravi divlji zec...krakat, to se podrazumeva :)

- - - - - - - - - -

I da...ovako ja to radim :osmeh:

 
oktopod druze ovo sto drzis to je pravi divlji zec,ako si ga vratio nazad u prirodu gde si ga uzeo nece preziveti,jer ga majka nece prihvatiti posto oseca miris coveka na njemu....


A da stvaraju probleme oko kalema stvaraju,ali ih netrebamo unistavati,ograda i mrezice resavaju posao...
 
A kunic i zec nisu ni blizu slicni po rodu i navikama sem naravno po izgledu! Koliko ja znam kod nas divljih kunica nema a zec i konj su u srodstvu!
 
Jeste divlji, odgajam ga pa ću ga podivljati pa vratiti u prirodu, znam ceo proces, čitao sam na sajtu jednog udruženja za divlje zečeve, mora mačje mleko zamensko, probiotik i silne gluposti al šta je tu je...
 
Nazad
Vrh