Srne i zečevi (glodari) na voćnjaku

Mreze kod mene sam rasturio ostavio samo najnizu nitnu od heftalice poskidao ono sto je izraslo, podvrnuo mrezu na nekih 60cm posto je bila metar i jednom zaheftao cisto da stoji. Tako da cu na jesen ili da podignem na malo vise ako bude trebalo ili ne i onda isheftam 10-ak puta
 
Kod mene sam primetio na par da su probali da gricnu i na tome je ostalo, jedinu stetu prave srne ili mladi srndaci kad cesu rogove pa mi mrezicu podignu do "ramenih grana" koje ju tek u prvoj vegetaciji. Prvo sam se cudio sta se dogadja, mrezica naborana i sabijena skroz gore do vrha a ispod na sadnici nema nikakvog ostecenja, kad ono, oni rogovima guraju mrezicu na gore jer im je zgodna da se lako zakaci za rog pa im se to verovatno svidja.:sta: Nije neka velika steta ali poneki donji lastar i odkinu jer mrezicu od 70cm sabiju do vrha u nekih 10cm.
 
Ne mogu da pronadjem thread za JAZAVCE.

Postoji li način da se ulove, osim da se zakopava jama ,uz pomoć terijera?
Nemam terijere..a i iskreno, plašim se jazavaca..čuo sam da hvataju za *uda :ppozdrav:

Ima li efekta ona naprava..u mom kraju je zovu 'gvožđa' , izgleda kao mišolovka, veća..ali mnogo, mnogo efikasnija :)
 
Kukuruz bere umesto mene.

(kao što sam rekao..tražio sam temu za 'lov na jazavca' nema to ovde na forumu.Na yt-u sam gledao klipove, sve je lov uz Terijere..nemam Terijere,nemam ni dodžere..interesuje me da li postoji način kako uloviti jazavca, bez kopanja jame i uz pomoć terijer pasa..?


 
Jazavac spada u zaštićene vrste, a ovde se radi o ubijanju pa ne bih da dalje disktujujemo na ovu temu.
 
E ovako, iskopao sam podatke, nadam se validne....jazavac je zaštićena vrsta na teritoriji Vojvodine a u ostatku Srbije je na njega zabranjen lov od 1. decembra do 31.jula.

Tako da možete da diskutujete na temu, ali molim vas bez više video materijala, ko hoće naći će na jutjubu, meni mi ga žao...


Eeeeh da, mislim da je ipak bolje da pitaš u temi kukuruz u ratarstvu kad već imaš problem u kukuruz, neko se tamo verovatno sretao sa time :)
 
Poslednja izmena:
samo da kzaem da je mast od jazavaca idealna za kasalj to je opste poznati lek oko Lepenskog Vira inace teglica skupa ko dzavo
 
I ja sam čuo da je mast, tj salo od jazavca korisno..kao i od zeca :)

Pre par dana ,na selu, vidim zeku ..ušao mi u baštu..ne konstatuje me 3%, tek kada sam krenuo prema njemu, neodlučno i nevoljno je odskakutao preko livade.
Posle toga ga sretnem na sred dvorišta..!
Mislim, do kad to maltretiranje i iživljavanje..?
:D
 
Pa kako, kad su zaštićene vrste..?
Sva prava su nam oduzeli..moze lopov da ti udje u kucu,da te opljačka, ne smes mu nista,zavrsices na sudu.
Mogu na sred ulice da te pokradu..do 15000dinara se ne smatra krivično delo i ne podleze krivičnom gonjenju.
Eto..i zeka i jazavac nas indirektno maltretiraju, ignorišu i provociraju,zapravo..mi smo postali ugrozena vrsta.
 
Upravo tako. Sa 10 ari placa bi imao dovoljno da možeš sam sebe da prehraniš, sebi hranu da proizvodiš. To što smo postali potrošačko društvo, pa gledamo da zaradimo da bi kupili mobilni, automobil, otišli na more (što je sve naravno normalno) pa samim time počeli da se širimo po prirodi sadeći voće i ubijajući insekte pesticidima, sad nam još smeta i zec i jazavac...postali smo mnogo odvojeni od prirode. Najbitniji je postao novac.
 
Danas sam bio u vocnjaku,sljive lepo napreduju.Na par mesta sam video da su mrezice koje sam stavljao protiv zeceva,poguzvane,nagurane skroz do zemlje ili do prvih grana.Pretpostavljam da su srndaci u pitanju,cesu rogove.Ima li neko ideju kako da resim to_Okacio sam obicne kese da lelulaju,valjda ce ih to malo uplasiti.To sam imao pri ruci pa rekoh da stavim.Znam da je ograda jedno od boljih resenja,ako ne i najbolje,za sada nisu dirali sljive,samo mrezice.
 
Ne znam šta da radim već sedam sadnica je oljušteno kao banana !!!!! znam kako zec gricka to sam već viđao i naučio.. ljudi ovo je oguljeno od dole do prvih grančica, grane i lišće ne dira oguli na taj način da često zaokruži skoro ceo krug a na dve je zaokružio ceo krug. mažem ih fitobalzamoam i redovno im dajem infuziju đubrivo preko lista folijarno. okačiću danas sliku, reci te mi šta je to kako da se odbranim. samo kod jednog stabla pri prvom napadu sam našao tragove u vidu papaka ne znam kako drugačije da se izrazim, nisu bili duboki i nisu bili veliki u prečniku, voćnjak je u mačvi, na tridesetak km od voćnjaka je bara Zasavica sa dabrovima, ali kod mene u blizini nema kanala sa vodom, jedan jedini je na kilometar od mene, znači oko mene pustinja suvo, Sava je na oko 800 m od mene ali tu je nasip, njive "magistralni" put, duboki kanali a i kontam da bi dabar pokidao i drvo ne samo koru, imao sam mrežice za fasadu i bile su preko zime uglavnom efikasne, ali sam zbog boljeg prskanja skinuo, sada ih koliko mi vreme dozvoli vraćam, ove što imaju mrežicu nisu dirane. komšiju sam napao i pretio mu da će mu ovce stradati ali izgleda da nisu ovce one bi to drugačije. sumnjao sam na srne, i napad je do sada bio na po dva stabla samo prvi put na tri. hmmm..
 
Ja sam primetio da mi srndaci naguzvaju mrezicu kad cesu rogove.Onda sam okacio probusene kese ,na kraj reda odakle dolaze srne i vise se to nije desavalo.Kese sam busio da ih vetar ne bi kidao.Mrezice nisam skidao uopste.
 
Zaboravio sam da napišem da se ta oštećenja za sada dešavaju samo na voćkama u rubnim-perifernim redovima i napad ide po dve voćke, hmm, možda me komšije zaj....aju :)
 
Nazad
Vrh