Srne i zečevi (glodari) na voćnjaku

Heftalicom sam heftao :D Sa jednom istom, sa istom municijom, rokao sam sigurno jedno 10-15ak komada po jednoj mrežici dužine 70ak cm. Neke su se čak vidim pocepale u krug, ne znam kako da objasnim, vodoravno se pocepala, ne uspravno.
 
Prosle jeseni posadio sljivu. Imao napad zeceva. Posle toga stavio mrezicu za fasadu. Kada da skinem ovu mrezicu? Da li da je samo svucem do zemlje pa da mi bude spremno za sledecu zimu?
 
Nema potrebe da je skidaš.

Ako već želiš, samo je rasčerupaj, vuci stranice držeći blizu municije za heftalicu i kidaće se mrežica samo gde je municija. Takvu možeš posle opet zaheftati, samo gledaj da ne heftaš na samu municiju jer će ti se nova iskriviti i zaglaviti mehanizam. Ako to radiš jer je predugačka, samo rasčerupaj na vrhu, savi na dole na spolja i heftni jednom da tako i ostane, da bude kraća.
 
Ne diraj je kod mene stoji već par godina, danas malo detaaljnije obilazio voćnjak i ustanovio da nema oštećenja od zečeva,zahvaljujem novoj komšinici Liji koja se ugnezdila sa potomstvom na voćnjaku.Iako sam lovac u ovom slučaju je lovostaj na snazi.
 
ja sam ranije skidao, sad resio da ostavim , ali me jedno brine i ne znam kako cu to da izvedem , tj. kako da na mladim sadnicama , skidam pupoljke nize od ostavljenih grana ?
 
Ma možeš i preko mrežice samo da trljneš :) Ako misliš na one koji bi eventualno kasnije krenuli, ja sam sad poskidao sve sem iznad mrežice pa sam ostavljao 6 do 10 komada, kada grane malo porastu, da bi se aktivirao koren, tek tada ću ostavljati samo 3 ili 4 najbolje.
 
Nemoj skidati. Ja sam par komada zamjenio na starijem voćnjaku, i po tragovima u snijegu vidio kako je zekan obilazio red po red i gricnuo baš one koje sam zamijenio. Sreća nema ih mnogo, pa ću ih opet sad presaditi novima. Sadnice su već kupljene. Što se tiče municije za heftalicu, možda bi bilo najbolje uzeti što jače, da ih vrijeme ne oslabi.

Ove nove sadnice ću obavezno zaštititi mrežom i najvjerovatnije ostaviti mrežu tokom čitave godine.
 
Kod nas u ataru Sremskih Karlovaca je na snazi budalastina da se nesme ogradjivati, eventualno samo zivica (!?). Imamo velike probleme i ratari, i povrtari, i vocari profesionalci, i vikendasi, svi. U posede ulazi divljac svih fela, a povrh svega jedinstveni genije:ideja: sa stadom ovaca i koza. Svojih pedesetak novozasadjenih vockica vec nekoliko godina stitim tako sto ih svake jeseni uvijem u STARE VRECE OD KROMPIRA I LUKA, a u prolece se to poskida. Vreca se uhvati za dva ugla i protrese, a zatim se duzinom vertikalno obavije nekoliko krugova oko tankog stabla. Veze se rafijom, kanapom, viskoznim vezivom ili plast.trakom na tri visine (pri vrhu, pri sredini i pri tlu). Neka pri tlu bude malko prepusta po zemlji da se ne dohvata zubima. Ako je vreca kratka, dometnuti jos jednu u visinu prema krosnji. Omot propusta vazduh i nikada se nijedna mladica nije razbolela, a visestruka plasticna mreza je nesavladiva za stetocine. Tragovi u snegu svedoce o svakojakim zivotinjama, ali kod mene ostanu gladni. Komsije su uvijale mladice papirima, krpama kao zavoj, tanjim mrezama ali svima sam posle ja mazao rane fitobalzamom kao Majka Tereza, ostri zivotinjski zubi to progrizu i razvuku. Moje dzakove nikad, svake godine ih sortirane po velicini pokupim, a vezivo je iskoristivo za narednu godinu oko polovine (ono delimicno istrune). Sada vidim da i drugi uvijaju mladice isto u vrece od krompira i luka, nista ne kostaju a efikasno je.
 
Poslednja izmena:
I srne su mi napale par komada,jedu lisce,protiv zeceva ima onu mrezicu za stiropor ali srne jedu lisce odozgo,sta tek tu da radim?
 
Protiv Srna okaci placticne kese da lelejaju, sto vise komada to bolje. Ili razvuci neku traku oko visnjara pa na toj traci zavezi plasticne kese.

Kod neme su srne popasle nekoliko komada, srecom sadnice su u dobroj kondiciji pa su izrasli novi listovi.
 
Da okacim na sadnicama ili pored sadnica kese?Mislis li da ce im kese bas smetati da brste visnje?Nesto ne verujem da ce kese nesto mnogo uraditi,ni kod mene nisu mnogo,nekoliko komada kao kod tebe
 
120 komada oblacinske koje sam posadio jesenas su skoro sve olistale, za sada nisu lose, a pedesetak onih koje sam posadio pre manje od mesec dana, takodje pocinju da listaju, pa racunam da ce prijem biti odlican.
Moze li neko napisati dati link za literaturu kako formirati/prskati/formirati visnje u prvoj, drugoj godini. Ako je neko voljan, moze mi i na pp opisati proces.

I ja sam početnik i evo mog mišljenja. I ja sam celog proleća "filozofirao" kako ću ovo, kako ću ono ali... Kada je počela vegetacija priča se menja. NIKO na neviđeno nemože da ti da preporuke. I ja sam pravi greške i to me je već koštalo, ali ne zbog moje tvrdoglavosti već pre zbog obazrivosti. Svako koga sam pitao rekao mi je drugačije. Pokušao sam dosta toga da pročitam pa tek da uradim... Moj zaključak je da uočavaš stvari, ovde da pitač gde će ti ovi dobri ljudi sa najboljom namerom pomoći, a na tebi je šta ćeš i kako uraditi. Što se literature tiče ima je dosta, a ja ću ti navesti sledeće tačke u ovoj temi: prskanje u prvoj godini post broj 811, protiv korova oko stabla prve godine 607 itd. Dobro mi je ovo došlo da se i ja podsetim.
U nekoj od predhodnoh poruka spomenute su srne. I kod mene su se pojavile ali ja to nisam odmah prepoznao sve dok mi pre par dana nisu oglodale jedno stablo. Tada sam se setio šta mi je jedan stariji voćar iz Selevca rekao a to je da rasturim malo stajnjaka. Pošto sam u jednom delu voćnjara lagerovao dve prikolice đubriva tamo mi srne nisu pravile štetu. Sada sam oko svake sadnice posuo po malo stajnjaka. Valjda će uspeti. Idem sutra da ga obiđem.
 
Pregoreli stajnjak ili onako svez?Meni su srne bas problem,ali ako kod tebe do uspeva probacu to i kod mene
 
Radi se o Visnji.
Problem sa Srnama ja sam resio na ovaj nacin, na krajnjim redovima za svaku drugu-negde i na svaku trecu sadnicu vezao sam plasticne kese. Dno na kesama sam izbusio kako bi vazduh cirkulisao da se kese ne bi naduvale vazduhom i opterecivale sadnicu.
Jeste malo smesno ali je funkcionalno od kako sam stavio srne nisu vise dirale ni jednu sadnicu. :ppozdrav:
slika1257.jpg
 
Probacu ja to u novim zasadu koji planiram da podignem jesenas,inace kod nas srna bas ima,i obavestavaj dali dobro funcionise ubuduce
Mrezica za stiropor stiti samo od zeceva a ne od srna,ona stiti nekih 70-80 cm koliko je stablo do krosnje,dzaba ja sam stavljao mrezicu,ona sacuva od zeceva tih 80-ak cm ali srna pojede list koji je iznad 80 cm gde su i bocne grane :/
 
Nazad
Vrh