Spremanje senaže od leguminoza.

Igore,kod mene ne moze da stigne jos jedna kultura na istoj parceli zbog hladnoce koja krece rano,vec sredinom septembra,ali ti ces moci bez ikakvih problema da tu skines jos jednu kulturu(kukuruz silazni),imao sam prinose od 37t/ha,i da jedan deo sam siliro a drugi kosio i baliro suvo.samo ti posej grasak pa ces videti razliku u kolicini i kvalitetu mleka.
 
A kad kombajniras grasak? ja sam mislio onaj jesenji da sejam a sa d nesto razmisljam i o prolecnom pa da ga krupim kravama.
 
Evo i mi odlucili za nacin proizvodnje tj. nacin spremanja deteline:
slika0294.jpg

slika0303.jpg

copyofslika0298.jpg

copyofslika0297.jpg

19052012442.jpg
 
Urađena senaža od smeše grahorica+ovas i stočni grašak+ovas. Prinos fantastičan, urađena je na 3 načina pa ćemo nakon analiza u laboratoriji kasnije videti koiji je dao najbolje rezultate.
 
Prinos je bio dobar, kulture su sejane početkom aprila atrebalo je i ranije, negde sa 1,1-1,2 ha bilo je 23-25 tona provenutog materijala, što je negde oko 9.5-10 tona suve materije.
 
Pa to je super, niste razmišljali da sejete u jesen, na drugim sajtovima pišu o prinosima do 50t/ha, pretpostavljam da je to samo u izuzetnim slučajevima, ali pretpostavljam da je moguće postići veći prinos.
 
Jesam razmišljao o jesenjoj setvi. Posejao sam 80 ari jesenas grahorica+pšenica, bilo je odlično ali su krave pojele kao zelenu masu. Mislim da tih 50 t/ha je malo mnogo, treba sve da bude idealno a vrlo često je to nemoguće. I naravno to je verovatno odmah posle košenja, a treba da otpusti oko 20 vode a to je ukupno 10 i više tona manje. Ove godine ću 2 ha jesenje setve a dva prolećne, uz nešto sena kabasti deo obroka za celu godinu sređen. Gde ne uspeva lucerka ove kombinacije sa grahoricom i graškom su pun pogodak.
 
Gledao sam da ljudi rade Lulj (DTS) - Grašak - Kukuruz i sve tako nešto u krug, mada mislim da bi vrhunska varijanta bila u jesen grašak, posle njega kukuruz za silažu, i to bi trebalo po hektaru da bude oko 70-90t silaže.
 
Jel radio ko silazu od sirka ili sudanske trave kod nas?
Bogec majstor na Hr forumu ima ceo doktorat na tu temu al on seje americke sorte,ima li njih kod nas da se nadju?
mi imamo samo NS dzin al jos nisam nasao nekog sa iskustvima kako se pokazao za silazu?
 
Nemam slika cuvamo je za zimu,trebalo bi da radim od zadnje lucerke opet,jer bilo je kisa pa ako uspe kolko tolko da naraste nema sanse da se osusi pa cemo je isilirati.
 
<a href="http://www.youtube.com/watch?v=PBKacE-02xM" target="_blank">
 
Poslednja izmena od urednika:
Nazad
Vrh