Spremanje senaže od leguminoza.

Ako se potrefi da bude godina kao ova onda nema sekiracije oko sušenja.
 
Rajko@Hvala
Vla@ Sve ja to razumem i slazem se, ali hocu da kazem da sam gledao i taj lik kaze da poseje ozimni grasak i da ga skine pre lucerke, pobalira i da tu povrsinu spremi i seje kukuruz za silazu. Inace se bavi tovom bikova ako se dobro secam.
 
ja vec par godina koristim jari stocni grasak u ishrani krava i bikova, i prezadovoljan sam kvalitetom silaze,imao sam ove godine prinose od 38-40t/ha.
evdif9.jpg
1l0rk.jpg
 
Izostavio sam da napomenem grasak sejem iskljucivo na na losim parcelama,neoranicama koje uzimam da radim bez nadoknade. Sto se tice agotehnike idem sa sto plicim oranjem da bi lakse pripremio zemljiste vestak uopste ne bacam 400 bale je bilo ove godine kod nas je bila ekstremna susa u kisnim godinama nemozes iz njive da ga izvuces.400 bala sa nikakvom agrotehnikom ''Malo li je''.
 
Moliobih uvažene članove da nam pišu koje sjeme siju stočnog graška, ja bih ga moto u bale zelenog i kad se može sijati u jesen akad u proljeće,pošto kod mene to niko ne sije.A člana BELIT577 zamolio da mi kaže koje inokulante koristi pri spremanju sjenaže na način koji je prestavio na slikama, jer proljetos smo prvi put radili kod komšije na taj način pa muse kvarila,uspio je da potroši jer je bilo malo samo da proba.
 
Ozimi grasak PIONIR seje se u jesen, a jari JUNIOR seje se u prolece,a za zrno-proteinski JAVOR seje se rano u prolece ,svi NS seme Novi Sad,
 
Da li ima smisla praviti senazu od livadske trave? Koje bi se masine tu koristile? Cenim kosacica i posle dan provenjavanja, samoutovarna prikolica. Kod nas se livade daju za dzabe zamo da ne bi nicao bagrem.
 
Kako nema efekta, u poredjenju sa senom sa istih povrsina daleko bolja hrana se dobije spremanjem senaze a i jeftinija je i goveda je radije konzumiraju. Ko ima mehanizaciju, nema razloga da razmislja o senu kao hranivu.
 
imam pitannje za ljude ko su silirali stocni grasak kako uspevaju da se masa leti ne pokvari kad se otvori mislim na silazu kad se isilira i posle 40 dana otvori radi vrucina
ali pomaze tu MINAZEL radio bi prvi put ovo pa me sve zanima
 
Imaš inaukulate za siliranje, sa njima to treba da radiš jer u njima imaš pozitivne bakterije koje prerade silažu kako treba pa se slabije kvari.
 
mislim kad se ostavlja silaza da se pospe sa minazel da se nebi kvarila ili ima nesto bolje kad se otvori leti da se ne kvari
Minazel sluzi za izbacivanja toksina iz organizma koji su uneseni losijom hranom,a za ovo ko sto je vec neko napisao se koriste inokulanti,e sad koji,to je stvar licne odluke,mi za kukuruz koristimo pionir koji se razbaci rucno jer je kao sitne granulice,dok postiji x proizvodjaca koji imaje praskasti koji se rastapa u vodi.
 
http://srbija.pioneer.com/Default.aspx?tabid=78&fb_source=message

moze se ovde pogledati o inokulatima

---------- Poruka napisana u 21:19 ---------- Prethodna poruka je at 08:41 ----------

Inokulan 11C33 se ne koristi za siliranje stočnog graška. Za te potrebe koristimo inokulant 11H50 koji je prvenstveno namenjen za siliranje I senažu lucerke, ali naše dugogodišnje iskustvo pokazuje dobre rezultate I na siliranju stočnog graška.

---------- Poruka napisana 27-12-11 u 14:46 ---------- Prethodna poruka je 22-12-11 at 21:19 ----------

koje je najbolje seme da se sije stocnog graska za silazu :ppozdrav:
 


koje je najbolje seme da se sije stocnog graska za silazu :ppozdrav:[/QUOTE]pionir ako hoces u jesenjoj setvi ili junior u rano prolece,ja radim junior vec par godina i imam zadovoljavajuce prinose.
 
Kolki su ti prinosi po jutru na solidnoj zemlji? jel posle presujem masu pa sejes nesto na tu parcelu? kad on dospeva za vrsidbu?
 
Nazad
Vrh