Spremanje senaže od leguminoza.

Da imam gdje ne bih se ja ni zezao sa vrećama. Problem je prostor, ima jaaaaaaaaaako malo placa, da vidiš na kako malom prostoru sam utrpao čitavu farmu sa sjenikom, garažama za mašine, silo-kanalom (koji je pun kukruzne silaže), štalu, bazen za stočno djubre...a sve pod krovom, vjeruj da bi se zaprepastio. Dodatnog mjesta nažalost nemam, a para da kupim neki plac u komšiluku takodje nemam tako da...
 
Senazu mozes da uradis i na njivi,livadi.Nigde ne pise da mora striktno u dvoristu.Ma,namucices se sa tim dzakovima i bojim se da na kraju nista ne bude.U tome je poenta.
 
Ta ideja sa dodavanjem prekrupe u neke džakove je odlična, taman ćeš i nama preneti iskustva. Ono što sam video dosad ako se bude dodbro sabila u vrećama ne bi trebalo da bude razlike po kvalitetu, sem da bi ta sa prekrupom trebala imati nešto više mlečne kiseline i samim tim malo izraženiji miris. Ako ne bude moglo da se nabijw, trebalo bi ta sa prekrupom da bude stabilnija, tj manje podložna kvarenju. Ali moj predlog je da više uradiš bez dodavanja a nekoliko dzakova sa prekrupom kao eksperiment.
 
Senazu mozes da uradis i na njivi,livadi..

Moj silos je u bio u njivi zbog nedostatak prostora i estetike u dvoriste.
12x5 i dubina 2metara,izradzen od betonskih blokova, kipanje silaze stranicno.
Uglavno sam radio silazu od ovas a dodavao sam i prekrupu
Jedna prikolica mi je bila dovoljna za 4 dana a da se ne pokvari
dsc0000220.th.jpg
[/URL][/IMG]
 
u mene komsija je pre dve godine napravio nekoliko vreca senaze, isti fazon kao sto hoce zombie_666 i goveda su je veoma rado jela. drugi komsija je dodavao lucerku u silazu od kukuruza i kada je davao kravama prvo bih pojele lucerku pa tek onda silazu od kukuruza, bukvalno bih je smazale u sekundi.
 
stocni grasak u ishrani krava-silaza-zrno

Interesuje me da li je neko radio stocni grasak.
Kolko sam citao na internetu i na nekim drugim forumima nasao sam to da ga seju oko 10. meseca i da ga mesaju sa psenicom razi itd dobijaju veliku masu koja ima dobru proteinsku vrednost,od toga rade silazu u silose ili u bale sa folijom,isto tako i grasak koji se seje u prolece je nizi ali koristi se zrno koje ima oko 25 % proteina.
Ako je neko sejao bilo kakav neka napise svoje iskustvo,na jednom forumu je covek pisao da po hetaru je imao 50 bala od kombinacije psenica grasak sto je jako zavidna i velika kolicina.

Post sam pomerio u ovu temu jer smatram da nema potrebe otvarati novu. Z.K
.
 
Poslednja izmena od urednika:
Ja svake godine sejem ozimi grasak jako je izdasan .Ove godine sam zasejao 3 hektara jedan hektar zanjem a ostalo spremam za seno posto nemam sa cime da odradim senazu .Jedan hektar zna da izbaci i preko 400 bala tezine 15 kg.Krave ga vrlo rado jedu.Ako te jos nesto interesuje pitaj.
 
U kom period stize za kosidbu? Posto je verovatno debeo otkos koliko mu treba za susenje,a prolece nosi varljive vremenske prilike?
 
Da imam gdje ne bih se ja ni zezao sa vrećama. Problem je prostor, ima jaaaaaaaaaako malo placa, da vidiš na kako malom prostoru sam utrpao čitavu farmu sa sjenikom, garažama za mašine, silo-kanalom (koji je pun kukruzne silaže), štalu, bazen za stočno djubre...a sve pod krovom, vjeruj da bi se zaprepastio. Dodatnog mjesta nažalost nemam, a para da kupim neki plac u komšiluku takodje nemam tako da...
Jel si radio sa vrecama?
 
Ozimi se seje u oktobru moze cak i krajem septembra u zavisnosti op podnevlja stize za kosidbu pocetkom maja pa nadalje vrlo je nezgodan za susenje jer je masa ogromna moze dati i 60t mase po ha zato je ekstra za senazu najbolji u kombinaciji sa ozimim ovsom ili tritikalom a rano ostavlja njivu cistom tako da silazni kukuruz posle njega stize bez problema i jos jedna stvar a to je ostavlja azot u zemlji.
 
400 bala po 15kg po hektaru to uopste nije velika masa to se osusi za 4- 5 dana.e sad drugi primer je 60t po hektaru to je vec problem.
 
Znam da nije 400 bala po hektaru velika masa pa toliko da lucerka, mislim da bih graska trebalo da bude vise zato sam i pitao koliko se susi. Ova godine nisam stigao ali sledece hocu da ga probam pa zato pitam.
 
nije to bio odgovor na tvoje pitanje kolega nego mi nije jasno koji od ova dva primera je tacan.
 
Da nebude zabune moze on dati i 20t po ha ako se samo poseje ne nadjubri i nepridje mu se do kosidbe ali je realni prinos od 40 do 60t ako mu se primeni agrotehnika i najbolje je da se seje za senazu zbog problematicnog susenja ili za zrno pa kad se ovrse izbalirati masu koja ostane jer je vrsidba u delu godine kada su vremenske prilike koliko toliko stabilne. Inace izuzetno proteinsko hranivo.
Da se nadovezem kolega rus sejem prolecni zajedno sa ovsom i neznam koliki prinos moze dati zrna jer ga nestavljam puno u setvi u odnosu na ovas ali u zelenoj krmi znam koliko moze dati jesenji kad se poseje na vreme i uradi kako treba cak sam bio prisutan kod coveka koji je merio masu sporadicno na par mesta u njivi i imao prosek 7,2 kg po metru kvadratnom mozda necete verovati ali sam svojim ocima video pa preracunajte koliko je to po ha naravno to je sporadican slucaj ali ima jos jedna stvar da li sejete grasak za krmu ili za zrno postoje pujnije i manje bujnije sorte
 
400 cetvrtastih bala na 1 ha je neka greska u brojanju ili agrotehnici. Stocni grasak u zdruzenoj setvi sa nekom zitaricom daje najmanje 40-50 rol bala senaze tezine 600-700 kg. A to da se moze susiti tolika masa i balirati u male cetvrtaste bale za seno je gotovo nemoguca misija u nasim uslovima. Taj prinos se dobija po hektaru lucerke ili kvalitetne DTS
 
sad citam opet taj post mozda je 400bala posle vrsidbe graska samo "slama"
 
Bio je neki lik iz Macve u nekoj poljoprivrednoj emisiji koji je pricao kako seje stocni grasak i balira u seno, znaci male cetvrtaste bale, pokusavam da nadjem snimak na netu ukoliko postoji ali ne uspevam. I po meni je problem susenje tolike mase.
Nasao sam samo ovaj snimk o pravljenju silaze od tocnog graska mislim da nije postavljan http://www.youtube.com/watch?v=hGpmhtCM1R0
 
Bato kazem ti sejem ga sa tritikalom 20% tritikala 80% graska kosi se u fazi butonizacije(pojave pupoljaka) tada i zdruzeni usev pocinje da klasa tada je i kvalitet biljke najbolji. Radi se senaza sa inokulantima obavezno i za 40 dana imate spremnu zelenu krmu u vreme kada je ove godine bila susa i oskudica hrane a to je jos jedna prednost.
 
Moze, samo cist stocni grasak, koji se kombajnom skida za zrno a ostatak zelene mase susi i balira
 
Nazad
Vrh