Spremanje senaže od leguminoza.

Odg: spremanje senaže od leguminoza

ja drzim ovce pa sam mislio da radim nesto silaze,neznam koliko se to isplati 4000eura nije bas malo,imam zetora 4911 da on to moze da vuce kojoj brzinom,sta mu je mana
 
Odg: spremanje senaže od leguminoza

slabo sitni biljku od 4cm-10cm u vestackim livadama, a grsak radi nesto sitnije, moze da ga tera tvoj zetor bez problema a prednost mu je sto nemoras da kosis pre njega on to radi sam,tako da si odmah dobar dve operacije(kosenje,grabljenje).
 
Moze li se sipova s 6 nozeva samoutovarna koristiti za senazu,terao bi je imt 542
iskocila je neka prijatelju pa se raspituje dal bi to moglo,pocetnik je u tome
hvala na svakoj inf
 
cao, mene zanimaju neke druge stvari o senazi! da li je neko probao da radi jednu turu senaze od deteline pa kada stigne sledeca da se jama otvori pa doda nova, da li dolazi do kvarenja u tom slucaju i da li je to uopste izvodljivo? unapred zahvalan
 
cao, mene zanimaju neke druge stvari o senazi! da li je neko probao da radi jednu turu senaze od deteline pa kada stigne sledeca da se jama otvori pa doda nova, da li dolazi do kvarenja u tom slucaju i da li je to uopste izvodljivo? unapred zahvalan

imaju neki inokulanti koji omogucuju to sto ti hoces,a kad smo kod inokulanata jel ih koristite u pripremi silaze?
 
slabo sitni biljku od 4cm-10cm u vestackim livadama, a grsak radi nesto sitnije, moze da ga tera tvoj zetor bez problema a prednost mu je sto nemoras da kosis pre njega on to radi sam,tako da si odmah dobar dve operacije(kosenje,grabljenje).

Video sam slicnu skalameriju u Krusevcu,strasno krupno sece.BELIT577...zar ne mislis da masa za senazu pre kupljenja treba da se prosusi bar na 55-60 %.Zanima me kakav je kvalitet dobivene senaze ?Vidim da ti tvrdis da je kvalitet ekstra.Mislim da zeleno i mokro mora da bude gorko...sada,da li inokulanti cuda prave,pitanje je ?
 
Poslednja izmena:
Masa za senazu mora prethodno da se osusi-provene, pa tek onda pravi senaza, bilo u omotane bale ili silo jamu. Vazi za sve kulture, i da bi bio sto bolji kvalitet i bez gubitaka, dodaje inokulant. Od zelene mase se ne pravi senaza. Silokombajn za senazu moze da se podesi za duzinu seckanja mase, pa i Uzelov. Duzinu je @Tine vec naveo
 
Jel moguće zapakovati lucerku u najlonske vreće od 50kg? Mislim da ću ove godine imati jedan otkos lucerke skroz kasno u jesen kad neće biti šanse da se osuši, a pošto je neće biti mnogo mislio sam da to pokosim, skupim i dovezem kući te zapakujem u vreće (bilo bi možda do stotinjak vreća, procjenjujem prema količini lucerke koju sam zadnjih godina dobijao u tom zadnjem otkosu). Dal bi mogla da se pakuje onako zelena, tako bi se najlakše i tabala? Pročitao sam cijelu temu i spominje se gubitak tečnosti, ovako u vrećama se ništa ne bi izgubilo ako bi se radila sasvim svježa? Doduše, mogu je ostaviti nekoliko dana da vene, ionako se neće osušiti (taj otkos će se kositi tamo nekad u drugoj polovini oktobra).

Ajd ako neko ima neki prijedlog ili savjet oko toga nek piše. Šteta je da taj otkos propadne a na drugi način ga nikako ne mogu iskoristiti, mjesta da je pakujem na drugi način nemam, silo-kanal je napunjen do vrha i preko toga sa kukuruznom silažom.
 
Trebalo bi je pustiti da provene pa je onda tako pakovati u vreće i dobićeš senažu boli glava. Nećeš imati problem sa izuzimanjem jer samo izručiš iz vreće. Mi smo radili ogled gde smo cele biljke lucerke spremne za senažu pakovali i tabali u silo-trenčeve bez prethodnog seckanja i bilo kakvih dodataka i dobilismo senažu koja se nije razlikovala po kvalitetu od seckane ali je bio problem izuzimanje, sve umršeno, duge stabljike, baš teško. Inače moj ti je predlog ako imaš neko bure (najbolje plastično sa poklopcem) ili neku kacu ( sud za skupljanje komine za rakiju) u njih natabati dobro i zatvoriti i da ne razmišljaš.:ppozdrav:
 
Lucerku u plasticne dzakove ces tesko silirati, tehnicki komplikovano, ili ces pocepati dzak ili nedovoljno sabiti lucerku/koja mora biti seckana/, pa nista od dobijanja kvalitetne silaze, i na kraju neisplativo, veliki rad i troskovi. Bolje u silo rov- iskopaj u zemlji rov, oblozi najlonom, dobro izgazi traktorom, dodaj kukuruznu prekrupu.
 
Trebalo bi je pustiti da provene pa je onda tako pakovati u vreće i dobićeš senažu boli glava. Nećeš imati problem sa izuzimanjem jer samo izručiš iz vreće. Mi smo radili ogled gde smo cele biljke lucerke spremne za senažu pakovali i tabali u silo-trenčeve bez prethodnog seckanja i bilo kakvih dodataka i dobilismo senažu koja se nije razlikovala po kvalitetu od seckane ali je bio problem izuzimanje, sve umršeno, duge stabljike, baš teško. Inače moj ti je predlog ako imaš neko bure (najbolje plastično sa poklopcem) ili neku kacu ( sud za skupljanje komine za rakiju) u njih natabati dobro i zatvoriti i da ne razmišljaš.:ppozdrav:

Nemam toliko buradi, pusticu je dakle da provene dan-dva, skupiti u prikolicu i dovesti kuci, pa polako pakovati, za jedan dan ce to biti sredjeno. Nece toga biti mnogo, vrece nisu skupe (za 15E kupim 100 vreca), a steta mi je da je pustim da propadne jer nema sanse da se osusi u to doba godine. Mislis dakle da ne dodajem nista, samo da natabam u vrece? Cijepanje vreca nece biti problem, necu je suvu pakovati, bice uvenula i mekana. Malo rukama, malo nogama, a dobicu tonu-dvije dobre hrane. Mnogo hvala svima na prijedlozima i savjetima!
 
Danas sam pokosio otkos lucerke, sutra cu otici i nakupiti jednu ili dvije vrece, u jednu staviti samo lucerku, u drugu lucerku i prekrupu i ostraviti par sedmica da vidim šta će od toga ispasti.Tako ću bar znati valjal mi ideja čemu :)
 
Upravo sam to i hteo da ti predlozim,ali samo da probas koliko jako mozes sabiti nesecenu masu u dzak.
Ako masa bude slabo sabivena,a ja mislim da hoce,poslusaj clana @vla i kopaj rupu.
 
Nazad
Vrh