Spremanje senaže od leguminoza.

xh6k.jpg

d9q5.jpg
 
Igordulic... To je galega predpostavljam? Kazi nam malo o prednostima i manama iz tvog iskustva.
 
НЕКА ЗАПАЖАЊА О СЕНАЖИ,СПРЕМАЊУ СЕНАЖЕ И ОЦЕНИ КВАЛИТЕТА СЕНАЖЕ

Технологија спремања сенаже обједињује делом поступке спремања сена и спремања силаже па отуда и њен назив.По тежини спремања,количини губитака и по свом квалитету сенажа превазилази и сено и силажу ,заједно.
Сенажа се спрема тако што се покошена зелена крма провењава на 40-50% влаге и тек тада сеприступа процесу .Да се покошена зелена крма ослободи дела влаге потребно је да прође 5-7 сати.
Финим сецкањем ове крме и стварањем анаеробних услова истискивањем ваздуха онемогућава се рад трулежним бактеријама,док млечне бактерије могу успешно да раде и при влажности од 30-40%.Анаеробна средина спречава развој гљивица и бутерних бактерија.Млечно киселинска ферментација у сенажи услед смањене количине влаге протиче спорије у односу на силажу.
Сенажа има низ предности у односу на друге начине конзервисања крме јер се успешно чувају хранљиве материје.Процес деградације је слабо израже а поједини делови биљке остају слични изворном облику.Губици органске материје су до 5%, такорећи безначајнижа .Количина каротина се у сенажи може очувати на високом нивоу,око 70-80% а почесто и више.
Значајан фактор за очување сенаже је квалитет сецкања и себијања исецкане крме.
Стварањем анаеробних услова и образовањем довољних количина СО2 могуће је успешно чување и очување крме.
Сенажа се справља у објектима са јаком конструкцијом(армирани бетон,метални зидови,пластика и и друго)Обично имају облик“куле“мада могу бити и другачијег облика.Необично је важно да се могу створити и очувати анаеробни услови.Поред „кула“,сенажа се може справљати и у обичним силосима,уз обезбеђење анаеробних услова.Пожељно је облагање зидова силоса фолијама ради обезбеђења анаеробних услова.
Поред наведеног,за справљање сенаже могу да се користе пластичне цистерне,а на мањим поседима могу да се користе и пластичне вреће.
Напомена!
ИЗБЕГАВАТИ ПОЛИВИНИЛХЛОРИД- ПВЦ

Сенажа има већу хранљиву вредност у односу на сено и силажу и показује боље резултате при исхрани стоке.Исхраном сенаже код крава музара се постиже већа продуктивност и до 7% у односу на исхрану сеном или силажом.Не само да је већа продуктивност млека већ млеко има повећан % масноће.
Сам поступак спремања сенаже се изводи тако што се усев крме коси у периоду од 8-11 сати и оставља да провене.При крају дана,након просушивања,крма се сецка,сакупља,и спрема сенажа.Сецкање радити на 3-4 см дужине.
Мора се водити рачуна да се покошена крма не пресуши.Зато је неопходно имати мерач влаге у биљу,да се не би омашило и труд пропао.
Сенажа се може спремати и десикацијом коришћењем мешавине мравље и пропионске киселине али су мишљења корисника и стручне јавности подељена,па док се не провери и испита овакав начин спремања крме се ради на личну одговорност.
ПАЖЊА!
Превише сува крма се тешко сабија,тешко се стварају анаеробни услови,и самим тим се добија и сенажа слабог квалитета.

Квалитетна сенажа треба по боји да има боју као изворна крма,светлозелену или светлосиву(За детелину светло мрка),да има бар 14% протеина,највише 25% сирове целулозе у сувој материји,каротина више од 100мг у килиграму суве материје.



- - - - - - - - - -

Не сме да мирише на препечен хлеб.
 
Svaka cast,a jel ima da je neko radio sa kombajnom?posto bi ja da radim ove godine pa da vidim kako to izgleda
 
Mene interesuje koliko bi trebalo vestackog djubreta baciti na hektar stocnog graska i jecma ,i kad bi sad trebao baciti .Mislio sam mesavine djubre bacim 200 do 300 kg.Pitam posto prvi put posejao.
 
Mene interesuje koliko bi trebalo vestackog djubreta baciti na hektar stocnog graska i jecma ,i kad bi sad trebao baciti .Mislio sam mesavine djubre bacim 200 do 300 kg.Pitam posto prvi put posejao.

ја сам сејао јесењи грашак са црном зоби и бацио сам пре неки дан 2 џака урее на 50ак ари па ће мо видети дал је много ил мало
 
знам и ја, ал остало ми урее од прошле године и само је премештам па рекох да потрошим да ме не саплиће
 
Za grasak i jecam da li bi trebalo prihraniti mutronikom ili da urejom ?Pre neke 3 nedelje prihranio sam sa 200 kg KAN po ha.
 
Nazad
Vrh