Spremanje kombajna za žetvu

Odg: spremanje kombajna za zetvu

Jeste da je oglas od subote ali u magyarszo oglasi ima samo subotom, inace slucajno sam naleteo jer je ispod bio neki oglas kojeg je tast zaokruzio pa mi upalo u oci! :cao:
 
Odg: spremanje kombajna za zetvu

Izdaje i mene jučer moja pila :zli:
Razletio mi se pogon kose..Neznam kako vi to zovete ali to je onaj zglob što ide ljevo desno i radi non stop..Nutra u njemu je jedna piksa kojja je potokarena iznutra u konos i ima maticu na sebi,matica mi je pukla i navoj se potrgao na toj piksi..Dobila mi i pogonska psovina malo na sreču nova je u izradi i danas če kombajn bit u pogonu,dobro da je žetva pri kraju..

Ovo je slike te pikse:
i595942_Slika046.jpg


I slike matice:
i595943_Slika047.jpg
 
Odg: spremanje kombajna za zetvu

Kod mene nema neko ime..
Ubiti probem danas rješen stavljena nova osovina,nova piksa,i matica i sada ide ko urica :ppozdrav:
 
Odg: spremanje kombajna za zetvu

Evo, da se javim i ja jos malo... namjestili osovinu prijemnog bitera, sve se sastavilo i idem povrsiti moja dva jutra polegnutog zita sto je ostalo, da se toga rijesim... sve super bilo dok nisam krenuo kipati zadnji bunker i na pola se nesto pocme runiti i kombajn prestane kipati :udri:

Gledam ja oko njega, pod njega, i vidim da je remenica od pogona kipanja vrlo vrela, pa sam do zakljucka dosao da je remen los... promijenim remen, kad ovaj nece opet kipati... istovario bnker u dvoristu na ceradu ( HVALA INZENJERU NA ONOM MALOM POKLOPCU NA DVU BUNKERA ) i onda tek skuzim da je problem u reduktoru koji pogoni spirale kipe... otvorio reduktor, promjenio lezajeve u njemu, i deri misko dalje, sve do danas dok nisam kod Mile cigana na uvratini pokupio panj, odio par duplih prstiju, i pomotao zubac na kosi...

Kad te krene, onda te krene i gotovo ;)
 
Odg: spremanje kombajna za zetvu

ima takvih dana kada se vise isplati ne ustajati iz kreveta!
 
Odg: spremanje kombajna za zetvu

pa naravno da ce se pokvariti u zetvi nece sigurno zimi kad stoji.

bobo istini za volju vidim da si ti uglavnom video gde je labavo i ima lufta ali si mislio kotrljace se to
kada se kupi takva masina treba promeniti sve sumnjive lezajeve a pogotovo ako si jos i video da su gotovi u tom slucaju jedini krivac si ti.
a siroma zmaj ce raditi jos dugo samo malo to odgovornije odrzavaj.
 
Odg: spremanje kombajna za zetvu

Pa vac sam napisao da su kvarovi nastali mojom krivicom... Vidio sam lezajeve koji se klimaju i kupio ih za rezervu, umjesto da sam ih, konjina, odmah zamjenio proljetos, kad je bilo vremena za te stvari.

Cujte, ne znam sto jena kombajnu mjenjano i popravljano, kad je to radjeno i kakvim djelovima. Ne znam sto iduce moze otici i pokidati se. mjenjao sam lezajeve na slamotresima (drvene) i kad sam skinuo stare lezaje, mrdao sam osovine i nije se ni jedna klimala. mjenjao remen na bubnju i osovina bubnja ni da mrdne, i bubanj se vrti kao lud, dok se osovina bitera klimala malo da se pod rukom malo osjetilo. Mislio sam; nista strasno...

Sad znam bolje i skola me kostala. Sad svaki puta kad kipam bunker, izlazim iz kombajna i diram kucista lezajeva, da se koje mozda ne grije. Do sadkvara nisam nasao, zetva ce trajati jos dan-dva i onda skidanje sveg remenja i lanaca i provjera svih osovina i lezajeva prije zetve soje...
 
Odg: spremanje kombajna za zetvu

Ma ti si jos dobro prosao! Kako kazu stari: "Svaka skola se placa" Kod nas u selu jedan tip je kupio Claas neznam koji model, uglavnom mi smo vec vrsili jecam kad je poceo da ga priprema za zetvu! ::lose:: Mi smo vec svoje ovrsili kad je on krenuo da radi, i svaki dan mu se neki kvar pojavio! Video je i to da mu je guma losa i nije spremio novu, vec je docekao da mu explodira na njivi, pa je onda brze bolje nasao negde polovnu koja je izdrzala 5 jutara, pa je i ona pukla, i tek onda je krenuo da trazi gde ima da se kupi nova.... I onda se zali kako mu sve ide naopacke :udri: :udri: Pa ni nemoze da ide kako treba kad naopako razmislja!
 
Odg: spremanje kombajna za zetvu

ima i ovdje takvih... Evo. zmaj se ne gasi od 9-10 ujutro, pa do mraka vec danima i nikakvih kvarova s njime nemam, samo jedna pizdarija koja ce biti do soje rijesena. NAIME, ne voli kipati zob?!? Iznad puznice koja je duz cjelog dna imam "krov" na kojem su zasarafljeni regulacijski limovi koji reguliraju koliko mase ce dolaziti do puznice. U zitu, soji jecmu su skroz bili otvoreni, pa sam mislio ak o je zito islo ici ce i zob... Je klinac. Zob se nakon dva kruga slegla u bunkeru i nema sanse da pokrenes kipanje, remen klize, gori, ma sve isprobavaj zivo i nece nista... i ispustaj zrno van iz bunkera i kantama sipaj u prikolicu. Limovi i vinkl iznad puznice su se toliko izmotali i pomotali, da sam ispraznio citav bunker, zispravio za prvu ruku nekako i zatvorio regulacijske limove do kraja. Trecina bunkera i kipanje i islo je onda OK, al spooorooo kipa ljudi moji.

Kupiti cunove spirale i navariti ih do soje, i napraviti neka pojacanja u bunkeru za nosac tih limova da se ne moze motati i praviti mi probleme.

Druga pizdarija su zarasli putevi do pojedinih njiva, pa odlomis dupli prst, a da ni ne primjetis, pa onda sarafaj i to, pa kad ides s njive, isto izgubis par prstiju i tako ode 10 po 10€ a ti ni ne primjecujes ;)


Sve u svemu, zmaj me u zetvi sluzio super. Kvarovi minimalni, a povrsio je 12 mojih jutara i oko 20 jutara usluzno, s cime sam zadovoljan.
 
Odg: spremanje kombajna za zetvu

pa ovo ti je prakticno prva prava sezona snjim ono jesenas neracunam
malo da prebolis te decije bolesti sa njim i bices ti majstorcina
 
Odg: spremanje kombajna za zetvu

tako je, ovo mi je prva prava sezona s njime.

Vec sam ja za njega pravi majstor...

Jos mi ostalo nesto malo zobi koju cekamo da sazori, pa kad ju skinem, rasklapanje kombajna na brzinu, sistematski pregled svega zivog i nezivog, i onda pazljivo sastavljanje. Iako mislim da mu se vise nista vitalno pokvariti ne moze, jer ga mazem svako jutro. Struju presloziti, pregledati sve lezajeve i promjeniti sve sto je sumnjivo...
 
Odg: spremanje kombajna za zetvu

uvek moze nesto da se polomi sto je od najvitalnijeg znacaja recimo cigancica ili ona jabucica kod ciganke na kosi koja se mom komsiji polomila!!(primer) :ppozdrav:
 
Evo ja da pitam jel počeo neko sa pripremom za ovu sezonu 2010!

Ja sam počeo..ZMAJ 132, 1979. god.. i mislio da će to malo trajati... a i manje ::novac:: .. i nažalost ili na sreću skinut je prijemni biter, bubanj, otkačen heder, kad sve to napakujem skidam menjač,,, pa onda na kraju štelovanje nove kose, cigančica nova postavljena... zamenjeno remenje... kućišta za vetar, bubanj, prijemni biter.. sve nova!!! prethodni vlasnik je razvalio... biksnovali kućišta ali nisu izbušili rupicu tako da se nisu mazali ležajevi... a kad sam video da su i osovinu prijemnog bitera varili a i remenice nisam čekićem mogao da skinem... mislim na desnu stranu.. varijator..., stigla je i nova osovina prijemnog bitera sa novim telom... hi ::svaka cast::
imao sam peh da sam skrkao veliku remenicu.. ali evo idem za par dana po kućišta za bubanj i remenicu a ostalo je sve spremno,... ležajeve sam pripremio FAG-ove!
Takođe, zamenjen ležaj gornje osovine hedera...
DA LI NEKO ZNA OZNAKU IGLIČASTIH LEŽAJEVA NA DONJOJ OSOVINI HEDERA ..... nisam ni gledao kakvi su.. ali da uzmem ja to na vreme... pa neka ga u rezervi!

toliko.. biće i slika pa da čujem ostale!
pozdrav!
:ppozdrav:
 
A lijepo ce on tebe kostati ove godine...

Na mom 132RM iz '81 treba samo zamjeniti nozice na kosi i protunozeve na duplim prstima. Remenje je sve vise-manje u redu, a imam i svaki remen rezerve. Lezajevi na slamotresima prosle godine stavljeni novi.

Jos cu samo i izbalansirati bubanj, jer kako mi se cini da je puno van centra...

Polako, do zetve imas jos vremena puno da ga sredis. Al inace, ranije krenes, ranije i zavrsis ;)
 
I ja sam planirao jos malo da zavrsimo prskanje pa krecemo komplet pretres kombajna,prosle godine nije promenjeno nista osim par nozeva na kosi,tako da sta god bude imalo osteceno ili lezajevi sa malim luftom odma cemo to promeniti! nema goreg nego kad popusti u zetvi ... :ppozdrav:
 
Bobo,

Ja sam prošle godine u kraj sezone žita kupio zmaja--- i nisam pipnuo ništa i uradio sam 20 ha. ovsa.. ali to nije bio ovas nego štir visok 2 metra... sirov zelen... voda je curila na trejeru... :zli: ali sam uspeo da se izvučem samo sa par duplih prsta loma i osovine kose koja ide od cigancice do pokretaca kose (rascvetala se...) a da i zamena pljosnatog i remena odbojnog bitera---

ova godina je FULL REMONT!!! :D
znam a i osećam da košta... :haha: ali šta da se radi,... bolje mi je sada u hladovini lagano bez nervoze nego na +50 oC pod stresom!!!

jedino ću imati problema da zakačim lađu :haha: :haha: tj. ja mogu da udjem unutra al ne mogu da IZADJEM.... :haha: :haha: :haha: malo mi kilaža smeta--- ::lose::
sve ostalo je manje više pristupačno...

baš ću sutra da slikam u rasturenom stanju pa ću postaviti fotke..

pozdrav,...

P.S. da li znaš koje su oznake igličastih ležajeva na donjoj osovini hedera?
 
Misli na donju osovinu uvlacnog grla, onu do hedera...

Imam katalog dijelova kompletan, pogledat cu sutra, mozda i pise oznaka lezaja...


Sad ide full remont i to podrzavam, iako ja to ne radim... Pre lijen sam, a i kombajn je za sad u dobrom stanju, pa ne osjecam potrebu da ga rastavljam kompletnog...
 
Nazad
Vrh