Soja 2024

Koliko bi bio prinos soje u navodnjavanju? Predpostavljam da ove kasne sorte imaju najveći potencijal.
Koje sorte bi po vama bile najbolje da se seju, pod jedinim uslovom da se zalivaju?
Da li bi bila bolja setva na 50 ili na 70cm vrsta od vrste?
 
Koliko ti je Vulkan imao prinos možeš odgovoriti u temi soja
Spasila te kasnije grupa zrenja. Gorstak i te kako zna da saceka kisu. Meni 00 grupa skroz izgore.
Imao sam pre 2-3 godine 6 sorti u ogledu. Pasat, pelikan, dana, vulkan, apolo i gorstak.

Sve se zivo posusilo osim gorstaka. Posle mu pala kisa i imao sam duplo veci prinos nego na ostalim sortama.

Da si me pitao za neku drugu sortu, i ne bih se tacno setio, ali znam zasigurno da je vulkan bio ubedljivo najgori. Sorte su bile sejane po redu kako sam napisao, i vulkan je i na oko i u prinosu bio jako los.

Evo i mali potsetnik sto se gorstaka tice.

Gorstak sam skinuo mesec dana posle ovih 5 sorti. Sve vreme je i ostao zelen na velikoj susi kod mene. Ne znam kako.
Da sam znao da ce ova godina biti ovako susna , posejao bih gorstak.

On je gadan ako bude kisna godina. Bas mu je duga vegetacija. Imao sam na okucnici jednu malu parcelu gde sam ga zalivao. Jedva sam ga skinuo i svo zrno je bilo sarenkasto od loseg kvaliteta.

Vidite ovo, u ogledu. Apolo iz prve grupe zrenja pored gorstaka iz druge grupe. Cak i kad je apolo bio skroz suv za skidanje, apolo je zelenkast cekao kisu.
Prva slika, apolo
druga slika apolo pored gorstaka
treca slika, apolo kapitulirao
cetvrta slika, gorstak ceka kisu da nastavi gde je stao







 
Da si me pitao za neku drugu sortu, i ne bih se tacno setio, ali znam zasigurno da je vulkan bio ubedljivo najgori. Sorte su bile sejane po redu kako sam napisao, i vulkan je i na oko i u prinosu bio jako los.

Evo i mali potsetnik sto se gorstaka tice.

Gorstak sam skinuo mesec dana posle ovih 5 sorti. Sve vreme je i ostao zelen na velikoj susi kod mene. Ne znam kako.
Da sam znao da ce ova godina biti ovako susna , posejao bih gorstak.

On je gadan ako bude kisna godina. Bas mu je duga vegetacija. Imao sam na okucnici jednu malu parcelu gde sam ga zalivao. Jedva sam ga skinuo i svo zrno je bilo sarenkasto od loseg kvaliteta.

Vidite ovo, u ogledu. Apolo iz prve grupe zrenja pored gorstaka iz druge grupe. Cak i kad je apolo bio skroz suv za skidanje, apolo je zelenkast cekao kisu.
Prva slika, apolo
druga slika apolo pored gorstaka
treca slika, apolo kapitulirao
cetvrta slika, gorstak ceka kisu da nastavi gde je stao







 
Jedne godine sam imao Wendy, jesen se produžila, bila i neka kiša, svi poželi svoje soje, ova nikako da sazri. Neki kombajneri već oprali i parkirali kombajne, jedva sam je požeo nekako. U stomaku tri čira i dva gastritisa i rekao - nikad više ovo na mojoj njivi. Prinos je bio dobar ali...takve stomačne tegobe mi više ne trebaju.
 
Jedne godine sam imao Wendy, jesen se produžila, bila i neka kiša, svi poželi svoje soje, ova nikako da sazri. Neki kombajneri već oprali i parkirali kombajne, jedva sam je požeo nekako. U stomaku tri čira i dva gastritisa i rekao - nikad više ovo na mojoj njivi. Prinos je bio dobar ali...takve stomačne tegobe mi više ne trebaju.
Sve si u pravu kombajneri beže u kukuruz lakše sve bolesti nju napadaju videćemo šta će biti ove godine nezgodna
 
Pokošen Dukat danas,1200 kg.ha,vlaga 8.80...Obećavao puno,dao koliko je dao...kao i kod svih valjda.Par puta sam se žacnuo sa sojom ovih godina pa i nisam očekivao puno od soje onda mi je i ovo ok :) Takva partija valjda...
 
Skinuo juce i danas 8ha vendija, prosek 2800, dva zaliva ne racunajuci u nicanju jedan da spasim sklop. Malo bilo izgleda ili su temperature jednostavno previse za ovu sortu, mnogo odbacenih mahuna. Elem, ostalo mi jos 2ha Dukata, jos se zeleni, ne bih da zalivam zbog ispativosti, ide na gorivo. Tu kanda izgleda ce biti nesto bolji rod, javljam kad stigne. Postrna... Dosta mauna, ali vec se vidi efekat velikih vrucina, takodje vec ima odbacenih sparusenih mahuna i pored obilnog zalivanja. Vrucica je cudo. Nije skoro ovako gorelo u Macvi.
 
Nazad
Vrh