Soja 2024

Ufff, ja bi i 100 kg/kj manje potpisao odmah za 100 + kj.
Od svega onoga sto smo ocima videli do pre par dana, ostace samo beda i slama!
 
Obilazio sam danas neke parcele pod sojom da vidim imali gamadi koji napadaju mahune i nesto nisam bas zabrinut time, iako nisam zbog vrucine obisao svu soju, ima tu i tamo po neka izbusena mahuna koja je u fazi razvitka ali nista strasno!
Ono sto je jako zabrinjavajuce su vrucine koje prosto sve sprze!
Soja ove velicine kao na slici lagano za par dana ce zavrsiti vek.
Donje mahune poprilicno su pune koje nece nalivati dobro zrno, dok od pola na gore su skoro pa prazne, soja se zeleni jos pri vrhu nekih 40-50 cm dok nize polako
se susi.
Zadnja dobra kisa 20 Jul od onda ni kapi.
Dakle Julske kise su joj davale podsticaj za rast i formiranje mahuna a Avgustovska koja nedostaje bila bi presudna za idealan prinos!
Sve u svemu danas je situacija takva da ukoliko bi palo bar nekih 20 lit za dan dva, i da ove vrucine nestaju rod bi bio i do 2 t a mozda i veci po kj. ( kako stvari stoje samo pusta zelja)
Ukoliko nece pasti a bar tako za sad kazu prognoze, rod ce biti ispod 500 kg/kj.
Nista tuznije od toga da je vidis sa takvim potencijalom za visok prinos a da pri tom nece biti nista od nje!

3b0db51004d4e8fc1f7a71a7cfdc53cb.jpg


6d8c7e5c76b8454c0a7711f32cf4cd39.jpg



Sent from my iPhone using Tapatalk
Vi ste dobili kise 3 do 4 puta vise od nas u tom zadnjem periodu...kolicinski naravno...tako da u svakom slucaju bolje prolazite.sto bi se reklo"na konju ste".
 
kolega u susjednom selu zavrsio soju, na 38ha navrsio 26t soje....Wendy, Helga, Maximus, a Galine i zadnju sam zaboravio, mislim Tribor da je rekao, je imao na 3-4ha..vlaga 9-11%
pola sijano u prvom tjednu 4mj i pola u prvom tjednu 5mj....sve skinuto kroz 3-4dana, ova sjetva u 5mj osusila se, dozrijevanje na silu....nije vagao al po kombajnu i duplo manji prinos kasnija sjetva
 
Da li ste se nekad pitali zasto godinama nije bilo soje na vasim terenima.
Ja sad citam i ne verujem da je setva od 1.05. spremna za kosenje i to jos wendy
Kod nas nije bilo kise od 2.07.,dakle oko 45 dana, al te sejane 1.05.nece jos 10 dana dozreti, a one sejane 15.05. nece sigurno jos 20 dana. Temperature su u tih 45 dana u proseku bile 35 C tokom dana. To su zvanicna merenja na kvarno, a zaista je bilo 55+.
 
Vi ste dobili kise 3 do 4 puta vise od nas u tom zadnjem periodu...kolicinski naravno...tako da u svakom slucaju bolje prolazite.sto bi se reklo"na konju ste".
Ja se nadam da si procitao Srdjane sta sam napisao. Bez obzira na te kise koje su padale ne dao Bog jahati takvog konja.
Stanje uopste ne da nije za neki ponos nego uzasno i katastrofalno.
 
Na jednoj parceli od nešto više od 5 kj ambrozija katastrofa ima li šta da se može od hemije naći.. Tipa reglon i slično ima li neko da proda. Hvala
 
Na jednoj parceli od nešto više od 5 kj ambrozija katastrofa ima li šta da se može od hemije naći.. Tipa reglon i slično ima li neko da proda. Hvala
Ako se ne otvara ostavi da se osusi ambrozija i onda uradi.Ja sam prosle godine imao njivu pod ambrozijom i uradio kad se osusila kombajn je lako uradio i prinos nije bio manji nego na ostalim njivama a nije se pocela otvarati soja.
 
Imam ja ambrozije na 7 jutara prorasla kroz soju ali što kaže kolega ona samo izgleda strašno svaka ko žbun .Ne pada mi napamet da je još prskam progutaće sve to ovi kombajni očas posla
 
Poslednja izmena:
Кад имаш, свој комбајн онда можеш, како оћеш. Али кад чекаш другог и кад дође и види њиву велике су шансе да се окрене и оде.
 
Pa kad kombajn to ovrše i još lepše rasturi po njivi seme, pa na proleće - kuku lele. Uostalom, njive nam sve zaprljanije, počelo od puta i uvratina, a sad se lepo proširila na mnogim njivama i već gospodari.
 
Nazad
Vrh