Soja 2024

Prskao komšija pored mene Plamenom (dikamba) kukuruze pre dve tri nedelje i dunuo vetar i naneo na moju soju. Uhvatilo pola njive jedno 70 ari. Ona je još živa i zelena, ali se uskuštravila i kao da zaostaje za ovom što nije dokačio. Zanima me šta će biti sa ovom hoće se oporaviti, hoće li biti nešto prinosa tu?
Bice nesto.Poprskaj je aminokiselinama
 
Prskao komšija pored mene Plamenom (dikamba) kukuruze pre dve tri nedelje i dunuo vetar i naneo na moju soju. Uhvatilo pola njive jedno 70 ari. Ona je još živa i zelena, ali se uskuštravila i kao da zaostaje za ovom što nije dokačio. Zanima me šta će biti sa ovom hoće se oporaviti, hoće li biti nešto prinosa tu?
Bit ce uz umanjeni prinos i sa mozebitnim zlom u vrsenju ako, retrovegtira.
Evo kolegi 2 godine zaredom isti covjek u ataru oprskao jutro soje na taj nacin a lane mu je rekao sto dikamba radi soji i zasto po vjetru radi. Ovaj sto mu je oprskao soju po vjetru se pravi grbav tada da to ne moze biti od toga. Kad kolega dodje na drugu njivu ove godine ono ista prica ko lane.....
Sad se dvoumi da stavi focus i da digne grane metar i pol u vis i ceka vjetar da zanosi na njegov kukuruz jer sa takvima ne vrijedi drukcije ocito
 
Meni i suncokret i soju komsije uhvatile dikambom, vise ne govorim, sad peglamo sirak u soji, videcemo sta ce ostati od kukuruza
 
Ne možeš ti tu vratiti milo za drago. Taj preparat za uskolisnu travu u soji može uništiti kukuruz samo ako na njega padne, a to znači verovatno samo prvi red do tebe. A dikamba pokvari celu njivu pored kukuruza.
Ja isto imam problem, soja pored kukuruza (tuđih) je do prve troliske imala normalne listove a potom rastu skvrčeni listovi. Pretpostavljam da je isparenje od dikambe preneto vetrom na moju soju. Možda je i tokom prskanja bilo zanošenja vetrom, ali to stvarno ne znam, nisam ispratio ni kad je prskano ni sa čim.
 
Flex i dynox, 0.7l + 40g
I probao sam na parceli od 1 ha 0.6 flex, 40g dynox + 0.1l rampe, sve po ha

Trebao sam odmah odraditi flex 1.2l pa kasnije ići ostalim preparatima
 
Flex po preporuci treba aplicirati ili rano ujutro ili predvece. Ocigledno mu smeta uv zracenje i smanjuje dejstvo
 
Ne možeš ti tu vratiti milo za drago. Taj preparat za uskolisnu travu u soji može uništiti kukuruz samo ako na njega padne, a to znači verovatno samo prvi red do tebe. A dikamba pokvari celu njivu pored kukuruza.
Ja isto imam problem, soja pored kukuruza (tuđih) je do prve troliske imala normalne listove a potom rastu skvrčeni listovi. Pretpostavljam da je isparenje od dikambe preneto vetrom na moju soju. Možda je i tokom prskanja bilo zanošenja vetrom, ali to stvarno ne znam, nisam ispratio ni kad je prskano ni sa čim.
Cekas vjetar i dignes grane i opalis pritisak, na 8,bari ima da odnese 30 metara bez problema.... Mislim covjek pukne.... Lijepo se kaze nemoj, s time raditi ovaj kaze to ne moze biti i okrene ti glavu i nagodinu opet istu stvar napravi..... Tko se suzdrzi dobro je ali tko pukne napravit ce ovo jer dukcije ne vrijedi. Eno ti isti biseri nakon toga nisu dobro prskalicu od nje oprali i sami sebi soju oprskali za tu 1 prskalicu sa ostacima dikambe. Ko da takvima vrijedi ista dokazivati kad pored zdravih ociju ne vide dalje od nosa
 
Jedna parcela posejana 10 Maja kroz svega i svacega.
4dcf77affdd11b36ee70580bd4191e79.jpg


Prskana sa 4 lit totala po kj, Metribuzin i Max 51
Ucinak nakon 11 dana suvog vetrovitog vremena. Sojja nije bila sva izasla.
c6677ed60394030e76a279daa165fcea.jpg


Kako ta ambrozija nije bila skroz unistena, malo sam se uplasio i odradio jos jednom sa 0.7 Flexa po kj. U medjuvremenu je padalo oko 10 ljt i juce u obilasku zatekao sam ovo stanje.
8fb288a4284ae7dbabae4ffe058b1dad.jpg


1f91acf88673b2dbd4fad626cbbcd59b.jpg


4fa93a3067fdbe18433ec6885ea101a9.jpg


Sad vec zadovoljava ocekivano!


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Mene zanima ,kada ovako radite , spremi se dosta ranije ,usijava u gust korov , i onda sa prve slike prskano total i zemljisni ; koliko je tu zemljisnog herbicida zavrsilo na zemlji?
Zasto ne radite drugacije , prvo spaljivanje totalom 15ak dana prije sjetve pa onda nakon sjetve zemljisni plus ponovo total?
 
Kako tretirati totalom 15 dana pre setve kad datum govori da je onda bio 25 April a od ovih korova onda je bilo vani 15%?
Kad imas ovako zakorovljene parcele onda ih ostavljas da toliko toga krene da izludis prilikom setve i tek nakon toga krenes u realizaciju i ciscenju terena.
Cak i da zemljisni herbicidi ne stignu 100% po zemlji, nista strasno, u prvi plan je unistiti sve sto je niklo od korova a nakon nicanja i unistenih izraslih korova krenu drugi tretmani ali je mnogo lakse nego sto bi bilo.
 
Nazad
Vrh