Soja 2022

Kosimo usluzno ovih dana...otac kukuruz,ja soju...ne zna se sta je gore..soja je svakojaka i nikakva,i zelena i zrela-i otvorene mahune,i poispadale po zemlji...nepravilna,deformisana...vlage su od 13 do 20.soje ima(tj nema) i po 200 kg/kj.
 
Apolo ovrsen pre pocetka ovih kisa sa 3.3 hektara, prinos bio 10.9t plative. Primese 3.5, vlaga 14%. Zanimljivo je da, posto sam predavao iz dva puta, sa parcele koja je povrsine 2.5 te bila zakorovljena i jedanput manje zalivana (cetiri puta) a i kolicinom vode manje svaki put, od parcele od 80 ari, tu sam imao prosek 3.5 tona po hektaru. Da li je tu problem u vecoj kolicini vode ili zato sto je bila zelenija (zelena stabljika sa dosta lista) ne znam, ali eto tako sam zavrsio. Djubriva je bilo jako malo na obe parcele, oko 150kg mesavine po hektaru. 50cm setva oko 10.04.
 
Stanje soje u nasem ataru je jako sareno. Ovo je slikano na 3 razlicite parcele i sve su sejane pocetkom maja sa razmakom od nekoliko dana i sve su Wendy. Razlike u padavinama na tim parcelama nije bilo ali je mnogo razlicit tip zemljista. Neke sazrevaju normalno a neke su retrovegetirale.

Ova je iz jako lagane zemlje, retrovegetirala je i pre nekoliko dana je jos cvetala od cega naravno nema nista. Poterala je nove listove i zbog tih listova mahune ne mogu sazreti. Verovatno ce se morati prskati da se osuri lisce. Ladno bi mogla da se osparta :ROFLMAO:

kynYTZP.jpg


rytqbs0.jpg


Ova je u dosta dobroj zemlji, ima dosta zelenog lista ali mahune sazrevaju. Mislim da se ovde nece morati prskati i vrsice se dok jos bude imala zelene listove i stabljiku.

6fLt53Y.jpg


SQIlw2T.jpg


I stizemo do najbolje zemlje a dodatni plus je sto se parcela nalazi pored kanala gde stalno ima vode. Ova sazreva sasvim prirodno i normalno jer letos nije toliko bolovala zbog nedostatka vlage i rose kao ostale.

9OxWjwr.jpg


bsMuUvP.jpg
 
Kupio sam neki desikant ali uzalud. Svaki dan kisa. Ne moze se ni u cizmama po njivi hodati. Ne znam sta ce biti od ove godine.
 
Soju koju sam presejao, a prvu poprskali totalom ce uskoro biti za skidanje,sva je ista i prirodno jednako dozreva-dok ona sto je posejana u aprilu zelena i puna praznih zelenih mahuna i lisca...i izgleda bas nekako ruzna.
 
Poslednja izmena:
Pa imao sam je i prije, isto tako je sipalo, ali uvijek je i na najjačim zemljama dok ju posijem jer to je prvi preduvjet i da bude čista i da da dobar prinos...
 
Nazad
Vrh