Soja 2021

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Prosle i pretprosle sam uspjesno rjesavao sa hlorfirikosom i sisteminom jos bolje . Nisam uopste uzimao abamektin . Sad sistemina nema a hlorpirikos nije uspio ili je trebalo ponoviti
 
Obišao sam danas Apolo. Cenim da može da izgura između 500 i 1000 kg/kj u zavisnosti od kiše u prvoj dekadi avgusta.
 
Ima u proseku tu oko 15-20 mahuna po biljci koje će da kreću u nalivanje i dosta novih malih sitnih mahuna.Šta će od svega toga biti sam Bog zna.
 
I ja danas bio u obilasku.Stanje je srednje zalosno,ima svega par mahuna i po neka skroz sitna.Ali zato ima milion sprzenih cvetova,koji su nekrotirali.Izgleda da ce biti debelog minusa na soji. Osim ako cena ne budo 100 din pa da se pokriju barem troskovi.Sorta je Rubin.

221394110_333443871760385_7953976211784426495_n.jpg

219965111_873626399922079_615217787862413045_n.jpg
218488244_916526565873319_3735427353530845342_n.jpg
 
Danas gledam i nikako ne mogu da slozim kockice ili da ulazim u neku procenu prinosa ni da se ubijem.
U pitanju je Wendy setva sredinom Aprila na 50 cm .Soja je visine od prilike do kolena spada kad se generalno gleda medju boljim sojama u ataru a mogu reci da i nisu sastavljeni redovi kako se ne bi zemlja videla.
Tuga! Prosle godine u ovo vreme bila je do pupka i veca a prosecni prinos 1170 kg/kj.
Jedan od najlosijih prinosa u zadnjih 25 godina koji sam imao.
Potencijal da prebaci lako 2 t/kj ali na zalost kise vise nije bilo od 1 Avgusta pa do posle skidanja.
Sada gledam i ne mogu da skuzim, gornji deo soje koji je pun cvetova lici mi isto kao kad je soja u dobrim godinama zavrsila sa rastom i izbaci zadnji snop cvetica.
Pitam se da li ce jos da ide u visini pa da nastavi sa rastom i izbacivanjem novih cvetova jer sada ima vlage?!
Ili je ovo zadnj trzaj i ostane na ovoj visini?!
U tom slucaju vec mogu da procenim da ce jedva dostici 1 t/kj.
Hteo sam i slike neke da postavim ali izgleda da mi tapatalk ne dozvoljava.
Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Ma nebrini podivljaće ona,,a i godina je generalno kasnila zbog ladnog proleća.Biće to ok samo kad je dobila kišu,,znaš i sam kad u septembru u suvoj godini soji padne kiša pa kad se proguraju one polužive pa još nateraju čudo meuna ,malo zeza ovaj novi talas što javljaju vrućina al valda će biti kratak.
 
U kasnijoj setvi posle 10 Maja zna da podivlja ali negde posle neke kise sredinom Avgusta a u nekoj Aprilskoj setvi Septembarska kisa moze samo da zasmeta prilikom kosenja. Nikako Septembarska kisa ne moze joj ici u prilog.
 
Ma znam da joj nejde u prilog,,al napiso sam šta se desi posle kiše.Dobila je sad kišu u zadnjem momentu,ostalo je sve u Božijim rukama.
 
I 15 mahuna da bude sa po 2.5 zrna u proseku to je na 1 posejano zrno 37.5 novih zrna. Kad se poseje 50 kila nek je niklo 40kg/j * 37.5 ispadne 1500kg za zetvu. Lepa teorija. Teoretski ljubav lepo zvuci, malkice je drukcije u praksi.
 
U kasnijoj setvi posle 10 Maja zna da podivlja ali negde posle neke kise sredinom Avgusta a u nekoj Aprilskoj setvi Septembarska kisa moze samo da zasmeta prilikom kosenja. Nikako Septembarska kisa ne moze joj ici u prilog.
I ja sam primetio da su soje gurnule terminalni pup s cvetovimam i čini mi se da neće više rasti, pogotovo ranije sorte, ostale jako male, čini mi se da će ove kasnije barem u gornjim spratovima imati cvet/mahuna, a da će biti visina na koju smo navikli neće, a tamo gde bude broj mahuna je dvojben, a prinosi bojim se biti će šareni, i sada u ovoj fazi teško prognozirati, sve ovisi što će biti u avgustu
 
Niska soja moze da da solidan prinos . Nemora ali moze . Imao sam 3.5t po ha na soji visine do koljena ili malo vise tamo negdje 2013 ili 2015.
Inace ipak sam isprskao od grinja juce onu soju sto sam pitao sto su je urnisale ,do puta samo stapici ostali . Mislio da ju napustim kolko je losa. Medjutim dublje u njivi nije tako losa kao do puta . Nisam se pokajao al opet ako nebude kasnije jos neka kisa nista nece biti.
I ja na wendy rana sjetva imam tako na vrhu grozdove cvjetova kao da nece vise rasti . I inace je nenormalno gusto rascvjetala .
 
Ja sam imao situaciju da kosim wendy koja je do kolena i sa dosta zelenog lisca a zrelih mahuna i bio je prinos 1500kg dok je sava bila skoro do ramena bez lisca i sa prinosom od 1.000kg.
A secam se i da soja dok naliva mahune nekada bude na stabljikama i do 70-80 mahuna ali iste te biljke kad dodje kombjan u njivu imaju oko 30-35 i bude zadovoljavajuci prinos. Mozda se ove godine nece desiti da izgura 70 i odbaci kasnije pola. Moje misljenje je da ce izgurati u startu tih 20-25 mahuna i da ce one ostati do kraja. Slicna situacija je kod kukuruza uvek izgura 2-3 klipa a u zetvi samo jedan ima


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
@cicimoric
Mislim da bi dobro dosao i tvoj komentar na neka pitanja iz mog posta.
Dugogodisnje iskustvo gajenja soje govori vise.
Mislis li da ima sanse jos dosta da poraste i da stvara jos prilicno dosta mahuna ili ipak taj gornji snop cvetova znaci kraj rastanja?
 
  • Like
Reagovanja: CVE
Nešto mi je rano za završetak cvetanja. Koliko sam pratio, soja je prethodnih godina uveliko cvetala tokom avgusta, a malo mi je čudno da završi sa cvetanjem početkom treće dekade jula.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh