Soja 2020

I Momo sta si na kraju uradio sa grinjama, sa cime si prskao. Ima ih i kod mene, narucio bifentrin, ici cu 0,2L/ha.
 
Danas mi zastitar rekao da nemam potrebe za okvasivacem u soji, u repi mora jer ona ima gladak list.
 
Danas mi drugi zastitar rece da sa bifentrinom necu resiti grinje u soji, rece samo abamektin radi posao. Sad koga slusati, uzeo vec bifentrin, da sutra radim tretman?
 
Danas mi drugi zastitar rece da sa bifentrinom necu resiti grinje u soji, rece samo abamektin radi posao. Sad koga slusati, uzeo vec bifentrin, da sutra radim tretman?
Ima ih svakakvih. Neki imaju iskustvo, neki se drže literature. Napisao sam moje iskustvo od prošle godine. Možeš i sa abamektinom, a mislim da možeš i sa bifentrinom plus okvašivač (ne znam kako izgleda ako ne dodaš okvašivač).
Nisam zaštitar da napomenem. Ali uvek spreman da isprobam nešto novo, pa i po cenu da ne uspe.
 
Apolo u fazi cvetanja, za sada zam zadovoljan.
4bffc1e27ae054aea3c98b6d0042e0f1.jpg
24476e504ea8e888f862c0ec47add480.jpg


Poslato sa WAS-LX1 pomoću Tapatoka
 
Raca, mislim da zbog razlike od par stotina dinara ne treba rizikovati sa bifentrinom. Da je bifentrin dobar niko ne bi koristio abamektin.
 
Pa nije bas par stotina din. Jeste u ceni 1L, ali bifentrina ide 0,2l/ha a abamektina 0,5l/ha.
 
Pitao bih te zastitare kako znaju da grinje ubija samo akaricid . Jesu probavali nekad ? Znaci sto je bilo napisano u knjizi na fakultetu to je to. Osim toga kakav je to poljoprivredni fakultet kojem drzava nije dala BAR 1000ha zemlje i novca malo da rade oglede , sta drugo rade profesori pitam se ? Kad mogu da daju Arapima mogli su i nasim fakultetima . Nemogu sad da nadjem sliku sto sam vidio kad sam pretrazivao oko grinja , neki profesor sa Minesota univerziteta drzi neki list soje ,nesto u vezi insekata u organskoj proizvodnji ,uglavnom ruke su mu ispucale duplo vise nego moje ?? Nebih rekao da nasi profesori diraju zemlju cesto ,bar ovi sad. Uglavnom grinje ubija bifentrin, hlorpirifos i dimetoat . Tako bar kazu ovi a i farmeri iz Amerike . Inace ja sam koristio Despot , i Ditox posebno . Gdje sam isao sa despot litar po ha planiram ponoviti za koji dan a dimetoat bi trebalo da drzi duze . Obilazicu pa cu javiti . Uglavnom ovde kod nas prodaju ljudima akaricide po cak 50e po ha i ici vise puta Pitam se da je njihova soja dal bi toliko ulagali .

 
Momo zasto nas ovde pitas, kad Ameri bolje znaju od nas. Niko ti ne brani da koristis bilo sta protiv grinja. Rekao sam ti da sam se 2015.godine opekao sa bifentrinom u pasulju. Izgubio sam dve nedelje dok sam video da posle dva tretmana bifentrinom nije bilo efekta. Dve nedelje je mnogo kada se izgubi, a tada sam imao stetu od par stotina eura po kj samo sto sam bio cicija i nisam odmah dao pare za abamektin. Inace i kod mene su se pojavile grinje na sorti Apolo, na dve njive, u istoj su duzi, razmak izmedju njih je oko 500m. Pored obe su vocnjaci i verovatno je to jedan od razloga. Na trecoj njivi imam Valjevku, nju za sada ne diraju.
 
Ja mislim da nije u pravu . Danas sam obisao njive koje su bile najgore . kraj puta i par krugova unutra su bili prakticno mrtvi . Boja narandzasta ili kao pijesak. Upala nize pola lista opalo a ono sto ima zuto i smezurano .Znaci zadnji stadijum grinja. Radio Despotom prije 3 ili 4 dana litar po ha . Zadovoljan sam potpuno . Soja se popravlja . U tim najgorim krugovima sam otresao na bijeli papir . prije je bilo mnogo tackica koje se kracu a sad mnogo manje i ne mrdaju . Znaci to je hlorfirikos ko sto su rekli pored bifentrina. A jedan farmer iz amerike mi reko da vise voli hlorfirikos jer podnosi bolje manji utrosak vode i mozda malo bolje greske u pokrivanju . Drugo sto sam radio prekjuce sa dimetoatom isto pokazuje dobre znakove ali sacekacu jos 2 dana. Unjega se uzdam da drzi dosta duze .
 
Momo zasto nas ovde pitas, kad Ameri bolje znaju od nas. Niko ti ne brani da koristis bilo sta protiv grinja. Rekao sam ti da sam se 2015.godine opekao sa bifentrinom u pasulju. Izgubio sam dve nedelje dok sam video da posle dva tretmana bifentrinom nije bilo efekta. Dve nedelje je mnogo kada se izgubi, a tada sam imao stetu od par stotina eura po kj samo sto sam bio cicija i nisam odmah dao pare za abamektin. Inace i kod mene su se pojavile grinje na sorti Apolo, na dve njive, u istoj su duzi, razmak izmedju njih je oko 500m. Pored obe su vocnjaci i verovatno je to jedan od razloga. Na trecoj njivi imam Valjevku, nju za sada ne diraju.

Sto nebi pitai? Imao sam problem i trazio iskustva a i ovde je bilo odgovora od kolega da su uspjevali sa bifentrinom pa znaci nemisle svi isto. Jos cu pisati o ovom za koji dan kad budem sigurniji.
 
Momo, voleo bih da uradis sa sve tri am koje navode Ameri, kao i sa abamektinom pa da nam kazes svoje iskustvo. Ja sam se opekao sa bifentrinom i vise ga u slucaju grinja ne uzimam u razmatranje. Uzeo sam danas Abastate, uvece tretman.
 
Eto sa 2 sam radio . Hlorfirikos i dimetoat .Bifentrin nisam naso tu nabrzinu. Abamektinom nisam a gore sam pisao iskustvo kolege koji 2 puta pa i tri nista nije uradio sa nekim akaricidom . zasad kazem zadovoljan sam a znacu vise za 3. 4 dana.
 
Nazad
Vrh