Soja 2020

Prvo nam pojasni sta je to zito , posto sam cuo da u Prnjavoru imaju drugacije nazive nego mi u Srpcu . Kod nas je zito psenica ?
 
Није нормално али зато и кажем мењаш начин рада и прилагођаваш је према ситуацији тј.временским условима.Могло је и било је времена да се затвоти сјесени а било је времена и касније пред крај зиме или рано спролећа,после још једном и сетва.У таквој ситуацији ако и засуши не чекаш кишу влаге ће бити за семе да никне и једна брига мање.Први нисам тако урадио закаснио сам и са затварањем и касније са припремом али хвала Богу било је мало у међувремену и неке кишице и никло је добро.Мора се размишљати да се предупреде касније негативне последице колико је то до нас.
Aj, molim te sad! Ima jos jedan u temi psenice, nije bas siguran odakle je, naziva samog sebe genijom i pametuje sta i kako do te mere da se ispostavi da je vidovnjak po pitanju vremena.
Nadam se da citas uglavnom sve u onim temama gde ucestvujes. Kakvo crno zatvaranje brazde jesenas posle takvog tvrdog oranja?
Prilagodjavanje prema vremenskim uslovima?! Kako da ne! Ako ti se pruza mogucnost! Jesi procitao da sam napisao da od polovine Marta i nekih 4 l u Aprilu vise nije bilo padavina do 2 Maja?!
Ne moze se tu menjati nacin rada, nije se bas zevalo, radilo se na tome i pozatvarala se i brazda ali to neravno oranje nakon zatvaranja je dovelo do toga da je vlaga bila neujednacena i tacka. Jedino kisa je mogla dovesti sve u red i dovesti sve u normalnosti ali nje na zalost nije bilo!
 
Нисам хтео да паметујем кажем где сам погрешио и углавном кад пишем мислим на своје пропусте и грешке које начиним,мој принцип је да сам самокритичан и више добронамеран према другима кад желим нешто да кажем.
 
Aj, molim te sad! Ima jos jedan u temi psenice, nije bas siguran odakle je, naziva samog sebe genijom i pametuje sta i kako do te mere da se ispostavi da je vidovnjak po pitanju vremena.
Nadam se da citas uglavnom sve u onim temama gde ucestvujes. Kakvo crno zatvaranje brazde jesenas posle takvog tvrdog oranja?
Prilagodjavanje prema vremenskim uslovima?! Kako da ne! Ako ti se pruza mogucnost! Jesi procitao da sam napisao da od polovine Marta i nekih 4 l u Aprilu vise nije bilo padavina do 2 Maja?!
Ne moze se tu menjati nacin rada, nije se bas zevalo, radilo se na tome i pozatvarala se i brazda ali to neravno oranje nakon zatvaranja je dovelo do toga da je vlaga bila neujednacena i tacka. Jedino kisa je mogla dovesti sve u red i dovesti sve u normalnosti ali nje na zalost nije bilo!
Jbg peet, ti bi se odmah svađao, krajem februara kad sam okačio snimak zatvaranja brazde si se čudio što tako žurim, ima vremena, a da nisam bio u karantinu stigao bih i pripremu da odradim ranije i bolela bi me patka za nicanje... Zamisli da ni zatvaranje ni pripremu nisam odradio do sredine aprila, pa ne bi bilo vlage ni ni, sve bi spremač izvadio, nije ni drljača u tim kritičnim situacija a ništa bolja... Probaj dogodine nešto ovako, nešto onako pa ćeš videti da li ima razlike ili ne...
 
Daleko od svadje, razumem ja o cemu govoris i stoji to da sto ranije zatvaranje brazde vise vlage u zemlji. Krenuli smo i mi u Martu posle onog snega jer je setva kukuruza bila vec 4 Aprila ali ne mogu sebe smatrati krivim za nejednaku vlagu kad posle vise nije padala do 2 Maja a u medjuvremenu vetar svaki dan do 35 km/h. Mislis li da je to normalno? Ne bismo ni lupali po tastaturi po pitanju vlage da je kolko tolko bilo normalno vreme.
Zrna kukuruza koja nisu nikla iz setve od 4 Aprila nicala su oko 12 Maja.sto znaci da tek tada iz te kise vlaga se spustila do dubine setve.
 
Svako malo pa nam bude nenormalno vreme, pa kad se pšenica sušila zbog nedostatka vlage u proleće, da smanji prinos da, al da se suši? Što dalje implicira da si trebao na ovakvu godinu krenuti u zatvaranje pre martovskom snega na primer... Htedoh reći da moramo menjati navike, mada i to niko ne garantuje jer su nam oscilacije prevelike, i sve je to nesigurno.. Al bar ono što možemo daj da probamo... Stoji to da će se neko uvek naljutiti, ili biti mu žao što je kod nekih situacija bolja, dok kod drugih sve gora što se tiče padavina...
 
Do kog uzrasta spartate soju sa zonama? I na kolikom rastojanju su vam diskovi do soje? Posto je kod mene soja pretežno u trećoj trolisci, ali ima ona koja je bila u suvo, I sad je tek u prvoj trolisci, ali na nju mi nagrce zadnja motika, a preko ove velike some kidaju lišće. Teška erotika, pa reko da cujem mišljenja
 
Nema veze što je oštećuješ.UVEK sam imao bolju soju na parcelama koje je tukao grád i koja je imala neki stres izazvan fizickim oštećenjem nego ona koja nije ni pipnuta.
 
Odradjen danas sirak u soji i prelomio sam da ne radim prskanje za sirokolisne. Prepesacio njive uzduz i popreko ali nisam video vise od 10-15 ponika koje sam usput i pocupao. Ako nesto nikne spartac ce da sredi.
Nisam mogao da verujem koliko je napredovala za 6 dana.
cc27fa7f8fd793fb97947ab222779a85.jpg
3ed93a25dbeaac80b680ba0d66e6c78a.jpg


Послато са Mi A3 уз помоћ Тапатока
 
Kletox je nesto drugo, to je preparat koji ima aktivnu materiju kletodim, ali vrlo nekvalitetnu. Zbog toga je preporucena doza od 1,25 po Ha ustvari morala da bude po KJ. Onda tek radi posao kako treba. Pojavio se mutirani sirak koji je otporan na Fluazifop-p-butil aktivnu materiju. Oni koji hoce nesto da nauce o proizvodnji soje dovoljno je da poslusaju ljude iz Bačke opstine.
 
Nazad
Vrh