Soja 2020

Mi danas špartali. Da nema tragova od sejanja i prskanja ne bi video razliku gde je ošpartano a gde nije...

Послато са SM-J530F помоћу Тапатока
Ošpartao si je posle prve doze herbicida ili si zavrsio sa prskanjem sirokolisnih korova pa si je ošpartao?
 
Posle prve doze. Za 7-10 dana ide druga doza plus uskolisne. I onda tamo oko 10 juna drugo špartanje...

Послато са SM-J530F помоћу Тапатока
 
Sta ce biti sa sojom koja je oprskana dva puta po 0.9l coruma po ha.Juce kolega prskao usluzno soju pored moje i oprskao greskom i moju sa 0.7l ikarusa i po pola doze dinox i harmoni
 
Juce prskao 30.5 kj setva od 21-23 April. Iz starta sam znao da vlaga nije jednaka bila u setvi i ipak smo doneli odluku da posejemo jer su kise bile najavljene za 1 Maj.
Nisam posejao soju u suvom zadnjih 10 - 13 god. nikad. Uvek sam posejao posle neke kise, ne znam ni ja sam kako sam se odlucio za tako nesto, plus nacinjena greska sa dubokom setvom.
Kisa je stigla 2 Maja i to odlicna kod nas 28 l ali samo u nasem ataru a tu u Cicijevom i Gredskom gde su ove parcele na zalost samo 7-9 l
Setva je bila duboka pa nicanje je dosta sareno. Vlaga nije se spustila do onih zrna koja su bila u suvom. Neka zrna su samo krenula da klijaju i tu im je bio kraj.
U slucaju kise ovih dana u planu je presejavanje bar na 2.5 kj na 2 mesta.
Nisam nikad koristio Metrix do sad, radio sam ranije sa Senkor, Senkor plus, Dankor, Mistral ali tako lose dejstvo Metrixa od 0.25 l/kj po ambroziji posle 7 - 9 l kise ne mogu da shvatim.
Razmisljam i u tom pravcu da je drljaca u spremanju usitnila mnogo zemlju a potom valjak izravnao ko tepsiju pa je mozda i zbog toga krenula ambrozija, ali ipak ucinak je NULA.
Zanimljivo da zadnjih godina na nekim parcelama nikad nisam ni pomislio da imam toliko ambrozije jer i ako je krenula bila je retka osim na par parcela gde sam je ocekivao.
Koristio sam Pivot 0.4 l/kj + Harmony 6 gr/kj + Savazon 1.77 l/kj + Radivan 16 gr/kj + Vitoriomox 0.25 l/kj + Lepak.
Na nekim mestima radio sam isto ali bez Vitoriomoxa i bez Radivana.
a0ef95959f00d42b87621fab14d8858c.jpg

4f1d8e786551adb01a72a95cc136a5b6.jpg

00e3aa92d9aa37f16411d2f1ad9dbe3d.jpg

097e7a987c578746b8044b0401cf5cb1.jpg
 
Poslednja izmena:
untold love poems

Sve soje uradjene sa punom dozom coruma iz dva puta.Na prvoj slici provukla se pojedina srcolista pepeljuga cini mi se neka rezistentna posto ih ima iste velicine jedna gotova a druga zivotari.Tu sam juce presao sa 5gr harmonija po ha malo da je stgne.Mozda je nece unistiti ali ce nadam se zakrzljati.Druga slika nova zemlja.Spremljena pre snega i prskana 2l totala po jutru.Uradjena korekcija sa dinoxom 50 gr po ha.
 
Jedno pitanje smeta li zitu koje ce doci nakon soje i, koje ne plairanm orati nego podrivac na 25 cm dubine pa kratka tanjuraca i onda sjetva rotodrljacom i sijacicom. Kombinacija otrova zbog ambrozije Split aplikacija 0.95 corum i 9.7 basagrana pa opet 0.95 corum pa 0.7 basagrana.
 
Peet ja sam 40 kj posejao u suvo pred kišu, i ti teška 2 puta odjednom sad niklo 100% ostalo posle kiše ali fali po malo, pogotovo u pustari.
 
Jedina nacinjena greska je bila dosta duboka setva a kise nedovoljno da prodire do zrna.
Nego, koliko dana da sacekam da vidim sta ce biti sa tom ambrozijom posle jucerasnjeg prskanja i u slucaju da ne crkne sa koliko Rampe ici po kj?
 
Што раније затворити и само један проход спремачем пред сетву и нема зиме. Кад се чепрка касно треба кише да се посеје ако нема онда мора дубље па се надаш да падне а ње нема и ето секса.
 
A mislis li da je normano da od onog snega 14 Marta pa do 2 Maja nije kise bilo?
Oranje katastrofalno jesenas, trebalo se posejati kukuruz, suncokret i jos nekoliko destina kj soje a kise uopste. Kako da se ne gubi vlaga tamo gde jos nije bilo posejano.
 
Tako i ja radim na nekim njivama, koje su daleko 22km u jednom pravcu.
Te su vracene njive,pa raditi u splitu mnogo je praznog hoda .Nego toj kombinaciji corum flupisor da li bih smeo dodati neki bentazon,sad u drugom prskanju,pa malo i harmoni.? 🤔
Korum možeš mešati sa bentazorom i harmoni a flupisor neznam kako se trpi sa harmonijem dok sa korumom i bentazonom može po rečima kolega.Pre 20 i više godina smo na imanju redovno mešali deltazon i fuzilejd i to je gorelo sve živo.
 
A mislis li da je normano da od onog snega 14 Marta pa do 2 Maja nije kise bilo?
Oranje katastrofalno jesenas, trebalo se posejati kukuruz, suncokret i jos nekoliko destina kj soje a kise uopste. Kako da se ne gubi vlaga tamo gde jos nije bilo posejano.
Није нормално али зато и кажем мењаш начин рада и прилагођаваш је према ситуацији тј.временским условима.Могло је и било је времена да се затвоти сјесени а било је времена и касније пред крај зиме или рано спролећа,после још једном и сетва.У таквој ситуацији ако и засуши не чекаш кишу влаге ће бити за семе да никне и једна брига мање.Први нисам тако урадио закаснио сам и са затварањем и касније са припремом али хвала Богу било је мало у међувремену и неке кишице и никло је добро.Мора се размишљати да се предупреде касније негативне последице колико је то до нас.
 
Nazad
Vrh