Soja 2020

@mixer87kac Koja je to sorta ?,jel znas otprilike koliko kise je dobila zadnjih mesec dana ?.
U obilasku suncokreta nedaleko svratio i do moje soje.Spram kukuruza ove godine ce se verovatno soja poslednja vrsiti kod nas u ataru,bar vecina,neke su sejane tamo gde su kukuruzi izgoreli....Prva slika Sava inace,nzm,izdrzava nekako,druga slika maximus,on je na dubljem zutom pesku zato je vise izgoreo,i nesto kasnije sejan....mahuna kolko ima,ima.Zadnja kisa 25-og mislim,oko 180 litara kise od nicanja.

 
Apolo, setva 27.april.

pPFmqEv.jpg

JlNzt3G.jpg

9xnfF5N.jpg

0LWLOfm.jpg

QwBWzAq.jpg

BhPv3ie.jpg

rFtwJ4X.jpg

84ugbbT.jpg

y4dKyqE.jpg
 
U svim kulturama ali u soji pogotovo, najviše se primeti nedostatak padavina.Ko ima kvalitetnu zemlju i kišu kada god treba nema šta da misli po pitanju setvene strukture.Kod mene na primer 2014 i 2016 kada je kiše bilo kao poručene nismo prešli prosek od 2t/k.j pa ga j.bi.Naš Donji Srem nije za soju i ende, opali jednom u 10 godina a pušiona često.
 
Soja u periodu nalivanja zrna prosto guta vodu. 5. avgusta je kod nas bila poslednja kiša, nedelju dana kasnije (12. avgusta) sam obilazio njive i u kukuruzu su se po boji zemlje mogli videti tragovi vlage, ali u soji je zemlja bila potpuno suva. Ne samo površinski već i na dubini koliko sam mogao nogom razgrnuti zemlju. Razlog je što kukuruz sad već skoro i ne troši vodu, a soja je crpi na pun gas. Tako da ko sad ima dobre kiše može da nakrivi šešir...
 
Pioneer Setva 22 Maj, za sad luduje i mnogo bolje deluje od vecine soje iz prvog roka setve a poceo sam 13 Aprila.
Kise skoro da nije videla od 19 Jula do pre 2 dana kad je dobila manje od 10 l.
Ako dobije ovih dana kise bice idealno, dok na nekim parcelama iz ranije setve malo ce biti kasno za kisu.
Moram jos dodati da sam pozitivno iznenadjen jer je parcela prva godina u arendi bez djubriva a da je vlasnik zadnje dve godine imao kukuruz na kojem skoro nista nije bilo.
Korova i onih sto nisam ni znao da postoje je bilo.
a4f59dc8cf47335c4fe71cbc6f36f51b.jpg

40dc8f9ee64b79b9e7cfb242363dbfd1.jpg

d8a1aabe6938503af46d69a46eaa5348.jpg



Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Provozao sam se večeras do atara da vidim kakve su moje soje. Wendy za sad drži istu boju kao i prošli put kad sam bio - tamno zelenu boju, ali Rubin je počeo znatnije da menja boju u odnosu na pre pet dana kad sam poslednji put bio da vidim soje. Kad se bliže pogledaju biljke vidi se da su listovi klonuli, ocmoljili se, izgubili živost, prošarali se žutim tufnama. A ima još dosta pljosnatih praznih mahuna. Ako sutra Rubin ne dobije kišu, on će vrlo brzo završiti svoje i neke eventualne kasnije kiše mu neće pomoći. Na slici Rubin.

 
Poslednja izmena:
U svim kulturama ali u soji pogotovo, najviše se primeti nedostatak padavina.Ko ima kvalitetnu zemlju i kišu kada god treba nema šta da misli po pitanju setvene strukture.Kod mene na primer 2014 i 2016 kada je kiše bilo kao poručene nismo prešli prosek od 2t/k.j pa ga j.bi.Naš Donji Srem nije za soju i ende, opali jednom u 10 godina a pušiona često.
Kod nas soja bude solidna.Prosle godine apolo teo da presejem.Bili iz instituta da je gledaju.Losa energija bila.U vrsidbi smesna bila,retka ni do kolena a vaga kaze 2400kg po kj za neverovati.
Po meni je veoma bitan razmak redova.Vec sam govorio o tome
 
Sto vise citam ovu temu sve mi vise lici na onu deciju pesmicu kad ciga hvali svoga konja 😊
100 sorti, 100 tehnologija, a bas je njegova najbolja 😉
 
Kod nas soja bude solidna.Prosle godine apolo teo da presejem.Bili iz instituta da je gledaju.Losa energija bila.U vrsidbi smesna bila,retka ni do kolena a vaga kaze 2400kg po kj za neverovati.
Po meni je veoma bitan razmak redova.Vec sam govorio o tome
Nemoj Nikola tako, jos ce neko da ti poveruje i da se raduje kad bude isao u obilasku i naidje na takvu soju te visine i plus tako retka da ce mu dati najbolji prinos u karijeri. 😂
 
2015 mislim da je bila pisao sam i tada da sam jednu soju 3 zalio tifonom sa oko 20l kise u krajnjim redovima.Na kraju rezultat bio manji prinos za oko 500kg po kj tu de je zalivana.To sve moze da se nadje na forumu da nebude da izmisljam.Sta je tu zakazala jedina agrotehnika-voda
 
Nazad
Vrh