Soja 2020

Ja sam soju sijao par godina i uvjek žitnom na 25 cm, 80 kg/kj.
Prvi preduvjet da bude čista je jaka zemlja jer slabiju i pijeske ne voli nikako. Išao sam uvjek Laguna i Harmony u dva splita i kasnije korekcija Panterom za sirak, uvjek bile čiste soje s tim da sam i davao po 80-90 kg/kj kana rasipačem. Prinosi su bili 2-2,5 t/kj
 
Da je dobra setva na 12 cm, ili cak na 2x12 ameri bi to odavno uradili. Kod njih se soja seje na 20,ili 30 inca. Verovatno su ljudi sve i svasta probali i videli sta je najbolje u svim uslovima.
 
Pisao sam već negde,par godina sam sejao Olt žitnom sejalicom na 25cm(svaki drugi red) oko 75 kg semena po jutru ,tada se prskalo samo na crno mislim Pivot-om.Problem prilikom prskanja je što nemaš pravac,pa ako omašiš ne valja ,a i da preklopiš nije dobro...
Prinos po kj bio za oko 200 kg bolji nego na međurednom od 70cm .
Kod nas uglavnom ovi "jači" sa preko 100kj seju na 50,svi ostali na 70cm,razlike u prinosu neznatne.
 
Nema tu srece kad vi sejete 70+ kg/kj
Ko zeli nesto da nauci o soji i da uvek ima solidan rod mora da dodje i obidje proizvodjace iz opstine Bac, a pogotovo Vajska, Plavna, Bodjani i B. Novo Selo
 
Najveci u Vojvodini, sigurno. Tamo je soja na sigurno 80% povrsine, a opstina Bac bas nema mali atar. Oni seju soju vec 40 godina sigurno, a verovatno i blize 50.
 
Раде овде код нас земљу и у Вајској, извукли се прошле год. због превовременог тајминга ,опалила киша у пар наврата и ето ома бољег приноса
 
Ne mora da znači da oni rade najbolje soju,ima puno faktora bitnih za odlične prinise soje po ha.Čisto radi informacije ovde kod nas je bilo prinosa i 5 i preko 5 t/ha.Imamo dosta zemlje gde je niži teren i tu nema greške sa sojom čak i u sušnim godinama.
 
Da budem i ja mirođija u supi. Mačvanska zemlja, moj deo atara, spada u lošije zemlje i još malo vuče ka brdnoj.Poslednjih godina bio prinos soje po ha : 27-43-51-17 meteri. Radio uvek isto, prskanje na crno + 2 kopanja i 2 čupanja. U jesen mešano 250 kg NPK i pred setvu 200 kg KAN. Poslednjih par godina sejanje na 70 zbog špartanja, ranije na 50. Dvadeset godina sejem soju.
 
Nazad
Vrh